მეცნიერებს ხელფასები 800 ლარამდე ეზრდებათ / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 7 თებერვალი. - N31. - გვ.3[MFN: 188300]
UDC:  001 + 331.2](479.22)
სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  მებონია, ჯემალ (თსუ-ის რექტორის მრჩეველთა საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  ნანეიშვილი, თემურ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით მეცნიერების ხელფასების გაზრდის შესახებ
თემატიკა:  მეცნიერები; ხელფასები.
ტექდათვალიერება, შეიძლება, გაიაფდეს და ამასთანავე - გაძვირდეს // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 26 სექტემბერი. - N262. - გვ.7[MFN: 188301]
UDC:  351.811.123(479.22)
ანოტაცია:  ავტომობილების ტექდათვალიერების კუთხით ახალი წესების შემოღების შესახებ
თემატიკა:  ავტომობილების ტექდათვალიერება.
1. მუშა-მოსამსახურეთა დაზღვევა : კითხვა-პასუხი // მუშა. - თბილისი, 1922. - 19 დეკემბერი. - N25. - გვ.4-5[MFN: 188302]
შინაარსი:  ვის ეხება დაზღვევის კანონი და რა წესით; დახმარება ავათმყოფობის დროს; ორსულობის დროს დახმარება; სოც. დაზღვევის საკითხის მდგომარეობა ჩვენში; ჩაქვი
გაზის შეწყვეტის მუქარა "იტერას" ვიზიტს "დაემთხვა" // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 26 სექტემბერი. - N262. - გვ.8[MFN: 188303]
UDC:  629.4(479.22)
ანოტაცია:  კომპანია "იტერას" წარმომადგენლობის თბილისში ვიზიტისა და თბილისის გაზმომარაგების საკითხის შესახებ
ორგანიზაცია:  "საქგაზი".
1. ბექაური, კობა (პარლამენტის წევრი)
ჩემთვის შალვა რამიშვილის დაჭერა ადვილი არ იყო : "ამ ნაბიჯზე მივდიოდი შეგნებულად, ვიცოდი და გაანალიზებული მქონდა ყველაფერი" : ინტერვიუ / კ. ბექაური ; ესაუბრა ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 1-8 სექტემბერი. - N34. - გვ.3[MFN: 188304]
UDC:  328.1 + 070](479.22)
ანოტაცია:  ჟურნალისტის დაკავების ფაქტებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  რამიშვილი შალვა (ჟურნალისტი, ბრალდებული).
ორგანიზაცია:  202, ტელეკომპანია.
თემატიკა:  პარლამენტარები; ჟურნალისტები.
1. ბურჯანაძე, ნინო (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე)
უხელფასო ჩინოვნიკის ოჯახური იდილია : ნინო ბურჯანაძის ოჯახს მშობლები სოფლის ნობათით ეხმარებიან : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა როზი ჯღამაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 26 სექტემბერი. - N262. - გვ.8[MFN: 188305]
UDC:  328.1 + 330.564.2](479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის შემოსავლების შესახებ
თემატიკა:  პარლამენტარები; შემოსავლები.
პრეცედენტი განსჯისთვის : ასეთი კლუბი ბიზნესს დააინტერესებს / მ. მამულაშვილი // ლელო. - თბილისი, 2015. - 19 თებერვალი. - N33. - გვ.5[MFN: 188306]
UDC:  796.332 + 725.826](479.22)
ინალიშვილი, გელა (საფეხბურთო კლუბ "ზუგდიდის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ზუგდიდში ახალი სტადიონის მშენებლობის საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საფეხბურთო კლუბები; სტადიონები.
1. მიქაძე, ა. (უ.ს.ს. თავმჯდომარე)
დადგენილება N12 / ს.ს.ს.რ. უმაღლეს სატარიფო საბჭო // მუშა. - თბილისი, 1922. - 19 დეკემბერი. - N25. - გვ.5[MFN: 188307]
ბოკუჩავა, ვ. (მდივანი);
ანოტაცია:  სანოვაგის ფასების განსაზღვრის შესახებ
ორგანიზაცია:  ს.ს.ს.რ. უმაღლეს სატარიფო საბჭო.
თემატიკა:  დადგენილებები; ფასები.
1. გელუკაშვილი, მალხაზ (ექსპერტი)
თუ ოპოზიცია კარგად იმუშავებს, მიხეილ სააკაშვილს წლის ბოლომდე ჩამოაგდებენ : რა ელის ამერიკას, რუსეთს, თურქეთს და სომხეთს? : ინტერვიუ / მ. გელუკაშვილი ; ესაუბრა ირმა ვარსიმაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 1-8 სექტემბერი. - N34. - გვ.4[MFN: 188308]
ანოტაცია:  საქართველოსა და მსოფლიო პოლიტიკის შესახებ
1. მიქაძე, ა (ა.კ. შრომის სახ. კომისარიატის რწმუნებულის მოადგილე საქართველოში)
ა.კ. შრომის სახალხო კომისარიატის რწმუნებული საქართველოში. დადგენილება N30 // მუშა. - თბილისი, 1922. - 19 დეკემბერი. - N25. - გვ.5[MFN: 188309]
UDC:  336.743
ხარაზიშვილი, გ. (საქმეთა მმართველი);
ანოტაცია:  მანეთის კურსის განსაზღვრის შესახებ
თემატიკა:  დადგენილებები; ვალუტა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 18826 | 18827 | 18828 | 18829 | 18830 | 18831 | 18832 | 18833 | 18834 | 18835 | 18836 |  შემდეგი »  ბოლო »»