ბაჩო ახალაიას მინისტრობას აფასებენ : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ე. ბალაძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.6[MFN: 18890]
ანოტაცია:  ბაჩო ახალაიას თავდაცვის მინისტრად დანიშვნის შესახებ
პერსონალია:  კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის" თავმჯდომარე); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; მინისტრები.
1. რას ელოდება თბილისის მოსახლეობა შემოდგომაზე ოპოზიციისაგან // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.6[MFN: 18891]
ანოტაცია:  გამოკითხვის შედეგები
თემატიკა:  ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები; სოციალური გამოკითხვა.
კრედიტ-ინფოს რიგები ყოველთვიურად იზრდება. ლეიბორისტები 250 კრედიტორისთვის სესხის გადავადებას მოითხოვენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.7[MFN: 18892]
ანოტაცია:  საბანკო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ
ორგანიზაცია:  "ლეიბორისტული პარტია".
თემატიკა:  საბანკო სექტორი; საბანკო სესხები.
"იაფი კრედიტის" მთავარ პრიორიტეტად ტურიზმი სახელდება. პროგრამის ფარგლებში მონაწილე ომის დროს დაზარალებული მეწარმეები ახალი შეღავათებით ისარგებლებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.8[MFN: 18893]
თემატიკა:  საბანკო სექტორი; კრედიტები; ტურიზმი.
1. კოკოჩაშვილი, მერაბ
კოკოჩაშვილი შიშობს, რომ ღვინის კონგრესისთვის გადასაღები ფილმი ჩაუვარდება : ინტერვიუ / მ. კოკოჩაშვილი ; ესაუბრა ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 30 აგვისტო. - N232. - გვ.1,9[MFN: 18894]
ანოტაცია:  ღვინის მსოფლიო კონგრესისთვის გამიზნული დოკუმენტური ფილმის "ღვინის აკვანი" გადაღებების შეჩერებასა და თანამედროვე ქართულ კინოში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კოკოჩაშვილი მერაბ (რეჟისორი).
თემატიკა:  კონოხელოვნება.
საქართველოს ეკონომიკამ თვითგანვითარების უნარი ვერ შეიძინა. ყველაზე ცუდ მდგომარეობაში მცირე და საშუალო ბიზნესია, რომელიც განადგურების პირასაა // რეზონანსი. - , 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.9[MFN: 18895]
UDC:  330.34 + 334.7](479.22)
თემატიკა:  ეკონომიკური განვითარება; ბიზნესი.
როგორ ეხმარებიან ქართველი ემიგრანტები სამშობლოში დარჩენილებს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 29 აგვისტო. - N231. - გვ.11[MFN: 18896]
ანოტაცია:  ქართველი ემიგრანტის ინგა აღნიაშვილის მიერ გამოგზავნილი ჰუმანიტარული დახმარების შესახებ, რომელიც აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულებს გადაეცათ
თემატიკა:  საქველოქმედო საქმიანობა; ქართველი ემიგრანტები.
1. ბროლაძე, ბექა
ბექა ბროლაძე "ადიდასის" შემოთავაზებაზე ფიქრობს : ინტერვიუ / ბ. ბროლაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 30 აგვისტო. - N232. - გვ.11[MFN: 18897]
ანოტაცია:  მომღერლის შემოქმედებითი საქმიანობა და სამომავლო გეგმები
პერსონალია:  ჯიბლაძე ლევან (მომღერალი).
1. ჯიბლაძე, ლევან
ლევან ჯიბლაძე მოლდოვაში გადასახლდა : ინტერვიუ / ლ. ჯიბლაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 30 აგვისტო. - N232. - გვ.11[MFN: 18898]