[უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარედ პოლიტიკური წარსულის მქონე პირის დანიშვნის შესაძლებლობასთან დაკავშირებით] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 13 თებერვალი. - N37. - გვ.2[MFN: 189238]
ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორ-ურბანისტი, კომენტარის ავტორი);  გვენეტაძე, ედიშერ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ხურცილავა, დოდო (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  უზენაესი სასამართლო.
1. ზაქარეიშვილი, პაატა ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი)
პაატა ზაქარეიშვილი: ჩემი შიშველი სხეულით თავს მოვიწონებ! : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა სოფო ყარალაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 25-31 მაისი. - N21. - გვ.15[MFN: 189239]
UDC:  32 + 159](479.22)
ანოტაცია:  რუბრიკის - "ფსიქო" სტუმარი პოლიტიკოსი პაატა ზაქარეიშვილი
თემატიკა:  პოლიტიკოსები; ფსიქოლოგია.
1. ბალუაშვილი, ანზორ (გენერალური პროკურორის მოადგილე)
"ასლან აბაშიძე ვალდებული იყო, უკანონობა აღეკვეთა" : ინტერვიუ / ა.ბალუაშვილი ; ესაუბრა რ.მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 26 ოქტომბერი. - N294. - გვ.3[MFN: 189240]
UDC:  342.7 + 343.91](479.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტის მიერ 28 შეწყალებული პატიმრის უფლებების დარღვევის გამო აჭარის უშიშროებისა და იზოლატორების უფროსების შესაძლო დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის მთავრობის მეთაური); ჯინჭარაძე ელგუჯა (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის N3 საგამოძიებო იზოლატორის უფროსი); მესხიშვილი ვლადიმერ (აჭარის უშიშროების სამინისტროს საგამოძიებო იზოლატორის უფროსი).
1. ალესილი
პროლეტარიატის მასწავლებლები : ფრიდრიხ ენგელსი / ალესილი // მუშა. - თბილისი, 1922. - 23 დეკემბერი. - N29. - გვ.1-2[MFN: 189241]
UDC:  32 + 316](430)
ანოტაცია:  ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ენგელსი ფრიდრიხ (პოლიტიკოსი, ისტორიკოსი).
თემატიკა:  პოლიტიკოსები; საზოგადო მოღვაწეები.