შევხვდეთ "ლაღიძის წყლებთან", უკაცრავად, "ტაიჰაუზთან" (?!) // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივლისი. - N181. - გვ.8[MFN: 18926]
UDC:  347.21+339.176(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის ერთ-ერთი კოლორიტისა და ღირშესანიშნაობის, მაღაზია "ლაღიძის წყლების" შესახებ
პერსონალია:  ლაღიძე ჯუანშერ (ქიმიკოსი).
თემატიკა:  საკუთრება; მაღაზიები.
თავდაცვის მინისტრის ჩადენილი დანაშაულობები : ინტერვიუ / ს. სუბარი ; ესაუბრა რ. მაჩაიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 31 აგვისტო. - N233. - გვ.3,11[MFN: 18927]
ანოტაცია:  თავდაცვის მინისტრად ბაჩო ახალაიას დანიშვნას სახალხო დამცველი გაუმართლებლად მიიჩნევს და ამის დასადასტურებლად კი რამდენიმე ფაქტს ასახელებს
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი); სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი).
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; მინისტრები.
1. დანბარი, ვილ
სააკაშვილი შეცდა? როგორ შეიძლება ამ უაზრო დანიშვნამ საქართველოს სიმშვიდე დაანგრიოს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 31 აგვისტო. - N233. - გვ.3[MFN: 18928]
ანოტაცია:  უცხოელი ჟურნალისტის შეფასებები ბაჩო ახალაიას თავდაცვის მინისტრად დანიშვნის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; საკადრო ცვლილებები.
1. ქუთაისის ოპერაში "ტრავიატას" პრემიერაა // რეზონანსი. - , 2009. - 10ივლისი. - N181. - გვ.8[MFN: 18929]
ანოტაცია:  ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის სპექტაკლი "ტრავიატა"
პერსონალია:  სამადაშვილი ბაადურ (მთავარი დირიჟორი); გაჩეჩილაძე მაია (დამდგმელი რეჟისორი); არსენიძე თეიმურაზ (დამდგმელი მხატვარი); უშვერიძე ვახტანგ (დამდგმელი ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  ოპერა; ქართული საოპერო სპექტაკლები.
1. ახვლედიანი, მამუკა
მამუკა ახვლედიანი: "ქალაქისთვის მნიშვნელოვანია, რომ არსებული რეშოტკები არ იყოს მოდებული ყველგან". ვიცე-მერი "რეშოტკების" ანუ სტენდების ალაგმვას ითხოვს, პრესის ასოციაცია კი ამას გაზეთების გაკოტრების მცდელობად აფასებს : ინტერვიუ / მ. ახვლედიანი ; ესაუბრა ლ. ბერიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 31 აგვისტო. - N233. - გვ.44[MFN: 18930]
ანოტაცია:  საქართველოს პრესის ასოციაციასა და მერიას შორის მიღებული შეთანხმების შესახებ, რომელიც ქალაქში პრესის სტენდების აღებას ეხება
პერსონალია:  ახვლედიანი მამუკა (თბილისის ვიცე-მერი).
თემატიკა:  ქართული პრესა; პრესის გავრცელება.
1. გიორგობიანი, დავით
"საქართველო ჩემთვის სითბოსთან ასოცირდება". გერმანიაში მყოფი 18 წლის დავით გიორგობიანი აგვისტოს ომის, ვაჟა-ფშაველასა და საქართველოს ბუნების შესახებ : ინტერვიუ / დ. გიორგობიანი ; ესაუბრა ე. ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 31 აგვისტო. - N233. - გვ.6,12[MFN: 18931]
ფოტოები:  დავით გიორგობიანი
რატომ დაინიშნა თავდაცვის მინისტრად ბაჩო ახალაია? : ინტერვიუ / ი. ბათიაშვილი ; ესაუბრა თ. ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 31 აგვისტო. - N233. - გვ.7[MFN: 18932]