პირველი თანატოლებს შორის / ა. გეგეჭკორი // კალმასობა . - თბილისი, 2002. - თებერვალი. - N2. - გვ.16[MFN: 189497 ]
ანოტაცია: ლევან სანიკიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: სანიკიძე ლევან (ისტორიკოსი).
ბაქრაძე, დათო
"დაშნაკ-ცუცუნი" უარყოფს ტერაქტთან რაიმე კავშირს / დ.ბაქრაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1999. - 30 ოქტომბერი. - N298. - გვ.1,8[MFN: 189498 ]
UDC: 343.326(479.25)
ანოტაცია: 27 ოქტომბერს სომხეთის პარლამენტში მომხდარი ტერორისტული აქტის ორგანიზატორების დაკავების შესახებ
პერსონალია: უნანიანი ნაირი (ტერორისტთა ჯგუფის ხელმძღვანელი); უნანიანი კარენ (ტერორისტთა ჯგუფის ორგანიზატორი); გალუსტიანი ვარამ (ტერორისტული ჯგუფის ორგანიზატორი).
გეოგ.დასახელება: სომხეთი .
ანზორ ქიბროწაშვილი : ის ძიუდოში ჩვენი პირველი ჩემპიონი იყო / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2015. - 25 თებერვალი. - N37. - გვ.11[MFN: 189499 ]
ანოტაცია: ანზორ ქიბროწაშვილის შესახებ. აქვეა მასთან საუბარიც
პერსონალია: ქიბროწაშვილი ანზორ (ქართველი ძიუდოისტი).
ბაქრაძე, დავით
მასხადოვმა შველა რომის პაპს სთხოვა : რუსეთის რაკეტებმა უკვე 3265 მშვიდობიანი ჩეჩენის სიცოცხლე იმსხვერპლა / დ.ბაქრაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1999. - 30 ოქტომბერი. - N298. - გვ.8[MFN: 189500 ]
UDC: 94(470:470.66)
ანოტაცია: ჩეჩნეთის ომი
პერსონალია: მასხადოვი ასლან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთ-ჩეჩნეთის ომი .
საპარლამენტო უმრავლესობა ნინო გვენეტაძის კანდიდატურის ჩასაგდებად ემზადება : რესპუბლიკელები კოალიციას დატოვებენ? / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2015. - 25 თებერვალი. - N45. - გვ.3[MFN: 189501 ]
• ქუცნაშვილი, ზაქარია (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); გოგაუძე, ნინო ("თავისუფალი დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოსტთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხმალაძე ვახტანგ (პარლამენტარი); გვენეტაძე ნინო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეობის კანდიდატი).
თემატიკა: უზენაესი სასამართლო .