1. საატესტაციო და ეროვნული გამოცდები შესაძლოა, გაერთიანდეს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.2[MFN: 189889]
UDC:  37.091.212.2 + 37.091.7](479.22)
სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საატესტაციო და ეროვნული გამოცდების ოპტიმიზაციის შესახებ - ინიციატივის დამუშავების პროცესზე
თემატიკა:  მისაღები გამოცდები; ეროვნული გამოცდები.
1. ძღვნად ტიციან ტაბიძეს : "ვირი ანგელოსით" : ლექსი და კარიკატურა // მუშა. - თბილისი, 1922. - 27 დეკემბერი. - N32. - გვ.3[MFN: 189890]
UDC:  821.353.1-1 + 7.049.2
პერსონალია:  ტაბიძე ტიციან (პოეტი).
თემატიკა:  პოეზია; კარიკატურა.
1. რძის, კვერცხისა და ხორცის წარმოება გაიზარდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.2[MFN: 189891]
UDC:  636.5 + 636](479.22)
თემატიკა:  მეფრინველეობა; მეცხოველეობა.
1. ჭიჭინაძე, ნოდარ (აფბას პრეზიდენტი)
ქვეყნის მთლიანი საგარეო ვალის 75 პროცენტი 2006-2012 წლებში იქნა აღებული : როგორ "ამყარებდნენ" ნაციონალები ლარს და როგორ "აუფასურებს" "ოცნება" / ნ. ჭიჭინაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.3[MFN: 189892]
UDC:  336.745 + 336.27(083.5)
ანოტაცია:  ლარის კურსის თაობაზე. სტატიას ახლავს დიაგრამები
თემატიკა:  ლარის კურსი; საგარეო ვალები; ჩანართები.
1. წიკლაური, დავით ("თიბისი ბანკის" გენერალური დირექტორის მოადგილე)
"თიბისი ბანკმა" ენერგეტიკაში საინვესტიციო პროექტებისადმი მიძღვნილ კონფერენციას უმასპინძლა : ინტერვიუ / დ. წიკლაური ; ესაუბრა ა.გვიდიანი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.4[MFN: 189893]
UDC:  620.9 + 330.322 + 005.745](479.22)
ანოტაცია:  "თიბისი ბანკის" ორგანიზებით ჩატარებული ენერგო-კონფერენციის "საინვესტიციო შესაძლებლობები და გამოწვევები საქართველოში" თაობაზე
პერსონალია:  კალაძე კახა (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა:  ენერგეტიკა; ინვესტიციები; კონფერენციები.
1. გვიდიანი, ანდრია
"თიბისის ბანკი" საშუალო და მიკრობიზნესის დასაფინანსებლად 100 მილიონის სესხს ლარში გასცემს / ა. გვიდიანი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.4[MFN: 189894]
UDC:  336.71 + 338.242 + 336.77](479.22)
ჯაფარიძე, ბადრი ("თიბისი ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ჯულიენი, ქეით (აზიის განვითარების ბანკის საქართველოს მისიის მუდმივი წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსების შესახებ "თიბისი ბანკსა" და აზიის განვითარების ბანკს შორის გაფორმებული სასესხო ხელშეკრულების საფუძველზე
ორგანიზაცია:  თიბისი ბანკი; აზიის განვითარების ბანკი.
თემატიკა:  საბანკო საქმე; ბიზნესი; სესხები.
1. არდოტელი, თაია
პარკინგი პანდუსებზე - "ეს ალბათ ბევრს მანქანის მოხერხებულად შესაგორებელი ჰგონია" / თაია არდოტელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 16 თებერვალი. - N40. - გვ.9[MFN: 189895]
UDC:  625.712.17 + 364.694](479.22)
ძნელაძე, გია (საზოგადოებრივი ორგანიზაციის "კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  იონათამიშვილი, რატი (თბილისის მუნიციპალიტეტის მერთან არსებულ შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე საბჭოს აღმასრულებელი მდივანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პანდუსების ავტომანქანების პარკინგისთვის გამოყენებით გამოწვეული პრობლემების შესახებ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის და თბილისის მუნიციპალიტეტში მერთან არსებულ შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე საბჭოს შექმნასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  თბილისის მერია.
თემატიკა:  პანდუსები; შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები.
1. ციხისელი, ბექა
ლარი, დოლარი, ანუ განსაკუთრებული არაფერი ხდება / ბ. ციხისელი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 23 თებერვალი. - N395. - გვ.5[MFN: 189896]
UDC:  330 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ვითარებაზე საქართველოს ეკონომიკასა და პოლიტიკაში
მოხსენიებული პირები:  გვენეტაძე ნინო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეობის კანდიდატი); გოცირიძე ევა (იურისტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ლარის კურსი; სასამართლო; სამართლიანობის აღდგენა.
ნიაღვარი შუა ქალაქში / თაია არდოტელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 16 თებერვალი. - N40. - გვ.9[MFN: 189897]
UDC:  628.227(479.22-25)
ანოტაცია:  თბილისში, კოსტავას ქუჩაზე, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიმდებარე ტერიტორიაზე სანიაღვრე სისტემის გაუმართაობის შესახებ
თემატიკა:  სანიაღვრე სისტემები.