[რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადების ფონზე რუსეთიდან მოსალოდნელი საფრთხეების შესახებ საქართველოში ნატოს საწვრთნელი ცენტრის გახსნის შემთხვევაში] / ელზა პაპოშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 19 თებერვალი. - N43. - გვ.2[MFN: 190716]
კვესელავა, იგორ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  შენგელაია, ნიკუშა (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);  მაჭარაშვილი, გია (კომპოზიტორი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, ანა (ტელეწამყვანი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
ორგანიზაცია:  ნატო.
1. კაპანაძე, ვასო
მეწარმეებმა ხელისუფლებას ნამუსი მოწმინდეს : ბიზნესმენებმა, აფხაზეთთან მიმართებაში, შევარდნაძის მშვიდობიანი პოლიტიკა გაამართლეს / ვასო კაპანაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 3 ივნისი. - N148(1196). - გვ.1-2[MFN: 190717]
UDC:  32 + 334(092)](479.22)
ანოტაცია:  გადასახადის გადამხდელი უფლებების დაცვის კავშირში გაწევრიანებული ბიზნესმენები გალის მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე ლევან (ალკოჰოლური სასმელების კომპანიის("ჯი-ვი-ესის") პრეზიდენტი); თოფაძე გოგი (ბიზნესმენი); ჭყონია თემურ (ბიზნესმენი).
1. ჯორბენაძე, ზურაბ (ადვოკატი)
სასამართლოში საბოტაჟი დაიწყო? : ინტერვიუ / ზ. ჯორბენაძე ; ესაუბრა დ. ლიპარტელიანი // ალია. - თბილისი, 2015. - 18 თებერვალი. - N24. - გვ.8[MFN: 190718]
UDC:  347.9(479.22)
ანოტაცია:  სასამართლოებში არსებულ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სასამართლოები.
1. ქადაგიძე, ზურაბ (ა/ო "ახალგაზრდული ცენტრის" ხელმძღვანელი)
გიორგი გეგეჭკორი კიევის პოლიციის უფროსად ინიშნება? : ინტერვიუ / ზ. ქადაგიძე ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2015. - 18 თებერვალი. - N24. - გვ.9[MFN: 190719]
UDC:  327(477:479.22)
პერსონალია:  გეგეჭკორი გიორგი ("ნაციონაუცლი მოძრაობის" წევრი).
თემატიკა:  უკრაინა-საქართველოს ურთიერთობები.
1. იაკობაშვილი, ისახარ
ხაიმ ხუბელაშვილის ხსოვნას : [ლექსი] / ი. იაკობაშვილი // მენორა. - თბილისი, 2001. - 15-30 აგვისტო. - N16. - გვ.6[MFN: 190720]
UDC:  821.353.1-1
თემატიკა:  პოეზია.
1. ცინცაძე, სოსო
სოსო ცინცაძე: თბილისსა და კიევს შორის ბზარი უკვე გაჩნდა : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 19 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 190721]
UDC:  327(479.22:477)
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი საუბრობს საქართველო-უკრაინის ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  საქართველო-უკრაინის ურთიერთობები.
აჩრდილი დადის საქართველოში, აჩრდილი დესტაბილიზაციისა : გაქცეულ პატიმრებს გამოცდილი მაძებრები ყველგან ეძებენ - საზღვარგარეთაც კი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 2 ოქტომბერი. - N268. - გვ.5[MFN: 190722]
UDC:  343.91 + 32](479.22)
ბაბილაშვილი, ჯამლეთ (გენერალური პროკურორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოდან 12 პატიმრის გაქცევისა და ქვეყანაში მოსალოდნელი დესტაბილიზაციის შესახებ
პერსონალია:  აბსანძე გურამ (ფინანსთა ყოფილი მინისტრი); ქობალია ლოთი (ეროვნული გვარდიის ყოფილი სარდალი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პატიმრები; პოლიტიკა.
უკრაინამ სტრატეგიული ქალაქი დაკარგა : რა იქნება კრემლის მორიგი სამიზნე?! / ვახო შამუგია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 19 თებერვალი. - N43. - გვ.3-4[MFN: 190723]
პანამარჩუკი, ალექსანდრე (უკრაინის არმიის რიგითი ჯარისკაცი, კომენტარის ავტორი);  ინაური, გიორგი (სამხედრო მიმომხილველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსი სეპარატისტების მიერ უკრაინის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი პუნქტის დებალცევოს დაკავების შესახებ
თემატიკა:  რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტი.
1. ზედელაშვილი, გელა
ვინ აიძულა "თავისუფალი დემოკრატები", კომიტეტების თავმჯდომარის პოსტები დაეტოვებინათ? / გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2015. - 24 თებერვალი. - N27. - გვ.3[MFN: 190724]
UDC:  329 + 328.126](479.22)
ორგანიზაცია:  თავისუფალი დემოკრატები, პარტია.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები; საპარლამენტო კომიტეტები.
1. ხუბელაშვილი, დავით (ისრაელის გერცელ ბააზოვის სახ. ქართულენოვანი თეატრის მხატვრული ხელმძღვანელი და მთავარი რეჟისორი)
გვარითა და სულით ნათესავნი / დ. ხუბელაშვილი // მენორა. - თბილისი, 2001. - 15-30 აგვისტო. - N16. - გვ.6[MFN: 190725]
UDC:  316(569.4)
ანოტაცია:  საზოგადო მოღვაწის, ხაიმ ხუბელაშვილის გახსენება
პერსონალია:  ხუბელაშვილი ხაიმ (ჟურნალისტი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19068 | 19069 | 19070 | 19071 | 19072 | 19073 | 19074 | 19075 | 19076 | 19077 | 19078 |  შემდეგი »  ბოლო »»