სარკინიგზო-ტექნიკური სასწავლებელი დაფუძნდა // ახალი განათლება . - თბილისი, 2015. - 22-28 იანვარი. - N1. - გვ.5[MFN: 191152 ]
• სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ფრანგიშვილი, არჩილ (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, კომენტარის ავტორი); ტიტვინიძე, ირაკლი (საქართველოს რკინიგზის ფინანსური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
საკვანძო სიტყვები: სასწავლებელი .
სარიშვილი, სალომე
"თბილისის პროკურატურამ მოსამართლესთან შეთანხმებით საქმე "ჩაფარცხა" : მოკლული 21 წლის ახალგაზრდის ოჯახი საქმის ხელახალ გამოძიებას ითხოვს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 3 მარტი. - N54. - გვ.8[MFN: 191153 ]
UDC: 343.61(479.22)
• ნოზაძე, იური (მკვლელობაში ბრალდებული, კომენტარის ავტორი); ცინცაძე, ნოდარ (ბრალდებულის ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 21 წლის გიგი ხვედელიძის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხვედელიძე გიგი (მოკლული).
თემატიკა: მკვლელობა .
"ვერსიანიუსი"
აშშ-ში ქართველი კურსანტები დაიღუპნენ // ვერსია . - თბილისი, 2015. - 9-10 მარტი. - N26(1052). - გვ.3[MFN: 191154 ]
UDC: 355.359(092)
პერსონალია: გორჯოლაძე ბესარიონ (რიგითი); მაკარიძე სოსო (რიგითი).
თემატიკა: სამხედრო პირები .
მთავრობა გადასახადების გაზრდას არ აპირებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2015. - 9 მარტი. - N397. - გვ.2[MFN: 191155 ]
UDC: 336.22(479.22)
• ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: გადასახადები .
მჭედლიშვილი, მარიკა
პაატა ზაქარეიშვილი: "მთავრობაში აფხაზეთის რკინიგზის გახსნა არ განიხილება" : "აბაშიძე-კარასინის მოლაპარაკებებით ჩვენ არა მარტო ვიცილებთ რუსეთის აგრესიას, არამედ მინიმალური წარმატებებიც გვაქვს" / მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2015. - 9 მარტი. - N55. - გვ.6[MFN: 191156 ]
• ზაქარეიშვილი, პაატა (სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გამოხმაურება აბაშიძე-კარასინის ფორმატის გარშემო ატეხილ აჟიოტაჟზე
პერსონალია: აბაშიძე ზურაბ (პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში); კარასინი გრიგორი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
გაბაშვილი, ეთო
4 ტყვია ზურგში - ნემცოვის მკვლელობის სამი ოფიციალური ვერსია / ეთო გაბაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 3 მარტი. - N54. - გვ.11[MFN: 191157 ]
UDC: 32(092) + 343.61](470)
• მარკინი, ვლადიმერ (რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტის წევრი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: ნემცოვი ბორის (რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი, მოკლული).
თემატიკა: პოლიტიკოსები ; მკვლელობა .
დოლიძე, ზაზა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი)
როგორ ხვდება დაავადებული ხორცი ბაზარზე? : რა ზომებს მიმართავს სურსათის ეროვნული სააგენტო ამის აღსაკვეთად? : ინტერვიუ / ზ. დოლიძე ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2015. - 9 მარტი. - N9. - გვ.10[MFN: 191158 ]
UDC: 338.518(479.22)
ორგანიზაცია: სურსათის ეროვნული სააგენტო .
თემატიკა: პროდუქციის ხარისხი .
საკვანძო სიტყვები: ხორცი ; მწვანილი .
სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე)
რას აპირებენ უსაფრთხოების სამსახურები "ნაციონალების" 21 მარტის აქციისთვის? : ინტერვიუ / ი.სესიაშვილი ; ესაუბრა ლ.ჯავახიშვილი // ალია . - თბილისი, 2015. - 6-9 მარტი. - N34. - გვ.8[MFN: 191159 ]
UDC: 325.2(=353.1) + 94(470:477)
ანოტაცია: უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებისა და იქ მებრძოლი ქართველი მეომრების მიმართ საქართველოს ხელისუფლების დამოკიდებულებაზე
პერსონალია: წითელაშვილი ტრისტან (გენერალი); მამულაშვილი მამუკა (უკრაინაში მებრძოლი "ქართული ლეგიონის" მეთაური).
გეოგ.დასახელება: უკრაინა .
თემატიკა: ქართველები საზღვარგარეთ ; უკრაინა-რუსეთის ომი .
ნიკოლეიშვილი, მაია ("ანტისოროსის" ერთ-ერთი ლიდერი)
ოქრუაშვილისა და მერაბიშვილის კლანებს შორის დაპირისპირებაა / ხელისუფლებაში სკამების რევოლუციას უნდა ველოდოთ : ინტერვიუ / მაია ნიკოლეიშვილი ; ესაუბრა შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2006. - 26 მარტი - 1 აპრილი. - N83. - გვ.4[MFN: 191160 ]
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).