თემატიკა:  სასკოლო პროექტები.
ერეკლე / ა. კაჭახიძე // კალმასობა. - თბილისი, 2002. - სექტემბერი. - N7. - გვ.15[MFN: 191302]
UDC:  351.74(092)
ანოტაცია:  პოლიციის ოფიცრის მოგონება
თემატიკა:  პოლიციელები.
ფრაქცია "მოქალაქეთა კავშირში" წასასვლელად გამზადებულთა რიცხვი მატულობს // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 4 ოქტომბერი. - N270. - გვ.2[MFN: 191303]
UDC:  328.13 + 32(479.22)
მაჭავავრიანი, მიხეილ (საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სიორიძე, ზაზა (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  სურმანიძე, ედვარდ ("მოქალაქეთა კავშირის გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმრავლესობაში პოლიტიკური ძალების გადაჯგუფებების შესახებ
პერსონალია:  სიორიძე ზაზა (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტარი).
მოხსენიებული პირები:  ჩარკვიანი ჯანსუღ (პარლამენტარი); დოლიძე როსტომ (პარლამენტარი); გიგინეიშვილი მანანა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  პარლამენტარები; პოლიტიკა.
1. კალაძე, კახი (ენერგეტიკის მინისტრი, ვიცე-პრემიერი)
გადაწყვეტილება, რომელიც მივიღე, საკმაოდ გააზრებული მქონდა : ინტერვიუ / კ. კალაძე ; ესაუბრა მაგდა კლდიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 9 მარტი. - N9. - გვ.39[MFN: 191304]
ანოტაცია:  ქართული ფეხბურთისა და ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტის მომავალი არჩევნების შესახებ
პერსონალია:  კობიაშვილი ლევან (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტობის კანდიდატი).
კილაძეს ცოტა დააკლდა / ი. თავაძე // ლელო. - თბილისი, 2015. - 6 მარტი. - N44. - გვ.10[MFN: 191305]
UDC:  799.3(479.22)
ანოტაცია:  ჰოლანდიის ქალაქ არნემში გამართულ ტყვიის მსროლელთა ევროპის ჩემპიონატზე ქართველი სპორტსმენების ასპარეზობასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  კილაძე ლიზი (ტყვიის მსროლელი); მაღრაძე მარიამ (ტყვიის მსროლელი); ქადაგიძე ლევან (ტყვიის მსროლელი).
თემატიკა:  ტყვიის სროლა.
1. მაგთიკომი პალიტრა TV-ის კამპანიასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 3 მარტი. - N55. - გვ.1,3[MFN: 191306]
UDC:  654 + 654.197](479.22)
დადიანი, ირმა (პალიტრა TV-ის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მაგთისატის სატელევიზიო პაკეტში პალიტრა TV-ის განთავსებასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
ორგანიზაცია:  მაგთისატი, სატალეკომუნიკაციო კომპანია; პალიტრა TV, ტელეკომპანია.
თემატიკა:  სატელეკომუნიკაციო კომპანიები; ტელეკომპანიები.
1. გოგუაძე, ვახტანგ (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე)
ბალტინის ჯარი რომ შემოვიდა, კოსმოსში ვიყავი : ინტერვიუ / ვახტანგ გოგუაძე, ავთანდილ მარგიანი ; ესაუბრა ეთერ ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 27 მარტი. - N84. - გვ.8-9[MFN: 191307]
UDC:  94(479.22:479.224)"1992-1994"
მარგიანი, ავთანდილ (ყოფილი ვიცე-პრემიერი, ავტ.);
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძის ყოფილი თანაგუნდელები საუბრობენ აფხაზეთის დაკარგვის მიზეზებზე
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი, 1995-2003).
1. კალატოზიშვილი, ნანკა (მსახიობი)
5 წელი ერთად, - კედოს და ნანკას "თამამი ნაბიჯი" და დანი, რომელმაც ცხოვრება შეცვალა : ინტერვიუ / ნ. კალატოზიშვილი ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 9 მარტი. - N9. - გვ.40-41[MFN: 191308]
ანოტაცია:  საკუთარი ოჯახის შესახებ
პერსონალია:  კედია ირაკლი (კალათბურთელი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19126 | 19127 | 19128 | 19129 | 19130 | 19131 | 19132 | 19133 | 19134 | 19135 | 19136 |  შემდეგი »  ბოლო »»