[პროკურატურაში სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების დეპარტამენტის შექმნისა და საქმეების რეალური გამოძიების შესაძლებლობის შესახებ] / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 3 მარტი. - N55. - გვ.2[MFN: 191299 ]
UDC: 343.163 + 343.102](479.22)
• დემეტრაშვილი, ავთანდილ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი); მაისაშვილი, გია ("ლიდერთა სკოლის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი); დონდუა, თედო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); თავხელიძე, მიშა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: პროკურატურა ; გამოძიება .
ბუხრიკიძე, დავით
კულტურამ საბერძნეთი და საქართველო ათი დღით დაამეგობრა : კულტურის დღეები კი ხანმოკლე და მცირეკითხვიანი პრესკონფერენციით გაიხსნა / დავით ბუხრიკიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1998. - 4 ივნისი. - N149(11796). - გვ.7[MFN: 191300 ]
UDC: 008 + 327(479.22:495)
ანოტაცია: საბერძნეთის კულტურული დღეები საქართველოში
პერსონალია: ასათიანი ვალერი (საქართველოს კულტურის მინისტრი); იოვანა (მომღერალი).
თემატიკა: კულტურა ; საქართველო-საბერძნეთის ურთიერთობები .
ხვიჩავა, იზოლდა (ჩხორიის სკოლის დირექტორი)
ესენინი და "ცისფერყანწელები" / ი. ხვიჩავა // ახალი განათლება . - თბილისი, 2015. - 29 იანვარი-4 თებერვალი. - N2. - გვ.9[MFN: 191301 ]