აფხაზეთში ქართული ენის გადარჩენისთვის გაწეული უშედეგო ღვაწლი დღეს ფოლიანტებში ინახება. არსად ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ისეთი მნიშვნელობა არ ექნება, როგორც სოხუმში // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 30 ივლისი-9 სექტემბერი. - N29. - გვ.2[MFN: 19214]
UDC:  94(479.922) + 811.353.1
ფოტოები:  ნიკო თავდგირიძე
ანოტაცია:  აფხაზეთში ქართული ენის სწავლების შესახებ. XIX ს.-ის საზოგადო მოღვაწეთა პირადი წერილები იაკობ გოგებაშვილისადმი
პერსონალია:  გოგებაშვილი იაკობ (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); თავდგირიძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე); ჭარაია პეტრე (ეთნოგრაფი); სახოკია თედო (ეთნოგრაფი).
თემატიკა:  ისტორია; ქართული ენა.
კონფლიქტის ზონაში ხალხის დაბრუნებას ქართველებიც უარყოფენ და ოსებიც // რეზონანსი. - , 2009. - 28 აგვისტო. - N230(6102). - გვ.3[MFN: 19215]
UDC:  32 + 323.173(479.22:479.224:479.225)
პერსონალია:  ინჩინი ევგენი (რუსეთის საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "იბერირონი".
გეოგ.დასახელება:  სამხრეთ ოსეთი; ახალგორი; თბილისი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; კონფლიქტის ზონა.
საკვანძო სიტყვები:  რუსული მედია; ოკუპაცია; დევნილები.
1. "ქართული უნივერსიტეტის" რედაქცია
პატრიარქო, ჩვენო პატრიარქო! უწმინდესო და უნეტარესო მეუფეო, ანგელოზის დღეს გილოცავთ // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 30 ივლისი-9 სექტემბერი. - N29. - გვ.3[MFN: 19216]
UDC:  271.22(479.22) + 271.2-726.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პატრიარქის ბიოგრაფიიდან
თემატიკა:  ქართული მართმადიდებლური ეკლესია; პატრიარქები.
თრუსოს ხეობაში ოსები არასდროს ცხოვრობდნენ, აცხადებს "ექსპერტთა კლუბი" // რეზონანსი. - , 2009. - 28 აგვისტო. - N230(6102). - გვ.3[MFN: 19217]
ფოტოები:  თრუსოს ხეობა
პერსონალია:  მაისურაძე გოგი ( "ექსპერტთა კლუბის" წევრი); კიკნაძე ლევან (აფხაზეთის უშიშროების ექსმინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  ცხინვალი; კობი; სამხრეთ ოსეთი; აფხაზეთი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  პასპორტები; ტერიტორიები; სეპარატისტული ხელისუფლება.
1. შალვაშვილი, ლია
რათა ეროვნული ლიტერატურის სულიერება არ დაკარგულიყო : ინტერვიუ / ლია შალვაშვილი ; ესაუბრა ნინო დეკანოსიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 30 ივლისი-9 სექტემბერი. - N29. - გვ.4[MFN: 19218]
UDC:  655(479.22)