ნოემბრიდან "ზიზია" დენის გრაფიკი გვექნება // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.14[MFN: 192624]
ანოტაცია:  მოსახლეობისთვის ელექტროენერგიის მიწოდებასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  ენერგომომარაგება.
ტყემალაძე და ინაიშვილი ერთმანეთს ფოთის სასამართლოში შეხვდებიან // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.14[MFN: 192625]
UDC:  341.9(479.22)
ანოტაცია:  ფოთის ნავსადგურის ხელმძღვანელობასა და კომპანია "სამების" დამფუძნებელს შორის არსებული დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  ტყემალაძე ზურაბ (პარლამენტარი, კომპანია "სამების" დამფუძნებელი); ინაიშვილი ჯემალ (ფოთის პორტის ხელმძღვანელი).
1. ფაცაცია, გერმანე (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი)
ღმერთმა დამიფაროს, ჩემი ხელისუფლების ნორმალურობაში დავეჭვდე! : ინტერვიუ / გერმანე ფაცაცია ; ესაუბრა მამუკა ბაკაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 3 აპრილი. - N91. - გვ.8[MFN: 192626]
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების და ზოგადად ხელისუფლების შესახებ
ცენტრალურმა ბიუჯეტმა ქუთაისს საკომპენსაციო თანხები არ აღირსა // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.15[MFN: 192627]
UDC:  351.778 + 908](479.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტის დაპირების შესახებ, რომელიც საქართველოს ქალაქებში წყალმომარაგება-კანალიზაციის საკითხების მოსაგვარებლად ცენტრალური თანხების ბიუჯეტიდან გამოყოფას ითვალისწინებდა
თემატიკა:  წყალმომარაგება; საქართველოს რეგიონები.
ცათამბჯენის მშენებლობა საბურთალოზე სახლებს ანადგურებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 10 მარტი. - N62. - ჩანართი Business რეზონანსი N9, გვ.11[MFN: 192628]
ჩიქოვანი, მარიკა (ასათიანის N8-ში მცხოვრები, კომენტარის ავტორი);  ელისაშვილი, ალეკო (თბილისის საკრებულოს დამოუკიდებელი დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);  ოგბაიძე, შალვა (თბილისის საკრებულოს დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საბურთალოზე, ასათიანის N10-ში მშენებარე ცათამბჯენის გამო ახლომდებარე საცხოვრებელი კორპუსების დაზიანების შესახებ
1. ნოღაიდელი, ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი)
უხელფასო მინისტრის ოჯახური იდილია : ფინანსთა მინისტრი ოჯახს ძლივძლივობით ინახავს : ინტერვიუ / ზურაბ ნოღაიდელი ; ესაუბრა როზი ჯღამაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.15[MFN: 192629]
UDC:  328.13 + 330.564.4](479.22)
ანოტაცია:  ფინანსთა მინისტრის პირადი შემოსავლების შესახებ
თემატიკა:  მინისტრები; შემოსავლები.
ვინ იქნება საქართველოს მომავალი პრეზიდენტი? : "სააკაშვილის ყველაზე დიდი კონკურენტები დღეს სალომე ზურაბიშვილი და ირაკლი ოქრუაშვილი არიან, თუმცა ხვალ შეიძლება სხვა გახდეს" / ნ. ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 3-10 ნოემბერი. - N43. - გვ.2[MFN: 192630]
საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტიკური ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ლორთქიფანიძე ვაჟა (ყოფილი პარლამენტარი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19258 | 19259 | 19260 | 19261 | 19262 | 19263 | 19264 | 19265 | 19266 | 19267 | 19268 |  შემდეგი »  ბოლო »»