ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების და ზოგადად ხელისუფლების შესახებ
ცენტრალურმა ბიუჯეტმა ქუთაისს საკომპენსაციო თანხები არ აღირსა // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.15[MFN: 192627 ]
UDC: 351.778 + 908](479.22)
ანოტაცია: პრეზიდენტის დაპირების შესახებ, რომელიც საქართველოს ქალაქებში წყალმომარაგება-კანალიზაციის საკითხების მოსაგვარებლად ცენტრალური თანხების ბიუჯეტიდან გამოყოფას ითვალისწინებდა
თემატიკა: წყალმომარაგება ; საქართველოს რეგიონები .
ცათამბჯენის მშენებლობა საბურთალოზე სახლებს ანადგურებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 10 მარტი. - N62. - ჩანართი Business რეზონანსი N9, გვ.11[MFN: 192628 ]
• ჩიქოვანი, მარიკა (ასათიანის N8-ში მცხოვრები, კომენტარის ავტორი); ელისაშვილი, ალეკო (თბილისის საკრებულოს დამოუკიდებელი დეპუტატი, კომენტარის ავტორი); ოგბაიძე, შალვა (თბილისის საკრებულოს დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საბურთალოზე, ასათიანის N10-ში მშენებარე ცათამბჯენის გამო ახლომდებარე საცხოვრებელი კორპუსების დაზიანების შესახებ
ნოღაიდელი, ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი)
უხელფასო მინისტრის ოჯახური იდილია : ფინანსთა მინისტრი ოჯახს ძლივძლივობით ინახავს : ინტერვიუ / ზურაბ ნოღაიდელი ; ესაუბრა როზი ჯღამაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 10 ოქტომბერი. - N276. - გვ.15[MFN: 192629 ]
UDC: 328.13 + 330.564.4](479.22)
ანოტაცია: ფინანსთა მინისტრის პირადი შემოსავლების შესახებ
თემატიკა: მინისტრები ; შემოსავლები .
ყიფშიძე, ნინო
ვინ იქნება საქართველოს მომავალი პრეზიდენტი? : "სააკაშვილის ყველაზე დიდი კონკურენტები დღეს სალომე ზურაბიშვილი და ირაკლი ოქრუაშვილი არიან, თუმცა ხვალ შეიძლება სხვა გახდეს" / ნ. ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი . - თბილისი, 2005. - 3-10 ნოემბერი. - N43. - გვ.2[MFN: 192630 ]
• საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტიკური ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ლორთქიფანიძე ვაჟა (ყოფილი პარლამენტარი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 19258 | 19259 | 19260 | 19261 | 19262 | 19263 | 19264 | 19265 | 19266 | 19267 | 19268 | შემდეგი » ბოლო »»