ანოტაცია:  ახალგორის რაიონში შექმნილი მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  ოკუპირებული ტერიტორიები.
"საზოგადოებრივი სიკეთეები" მაქსიმალურად ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილისთვის" : ინტერვიუ / გ.ჟორჟოლიანი ; ესაუბრა ნ.მიგრიაული // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 23-29 სექტ.. - N30. - გვ.12[MFN: 19400]
UDC:  329 + 342.843.19(479.22)
ანოტაცია:  ახალი პოლიტიკური მოძრაობის შექმნის და მისი ეკონომიკური პროგრამის საფუძვლებზე
ორგანიზაცია:  სოციალ-დემოკრატიული მოძრაობა საქართველოს განვითარებისათვის - ახალი პოლიტიკური მოძრაობა.
თემატიკა:  პოლიტიკური მოძრაობა; პროგრამა.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალურად ორიენტირებული ეკონომიკა; საგარეო ეკონომიკური პოლიტიკა; მაკროეკონომიკის მართვა; მცირე და საშუალო ბიზნესი.
1. მელითაური, გიორგი
რა ხდება ჯარში? : ინტერვიუ / გ. მელითაური ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2009. - 5 სექტემბერი. - N238. - გვ.6[MFN: 19401]
ანოტაცია:  შეიარაღებულ ძალებში არსებულ ვითარებასა და თავდაცვის მინისტრად ბაჩო ახალაიას დანიშვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მელითაური გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  შეიარაღებული ძალები; საქართველოს მთავრობა.
1. წულაძე, ლუკა
სააკაშვილს და ვიღაცებს დასჭირდათ, რომ არველაძე დესანტივით "იმედისკენ" გადაესროლათ. მისი დანიშვნით გამოიკვეთა, რომ "იმედში" დღესაც ის სპეცდანიშნულების რაზმი დგას, რომელიც 7 ნოემბერს შეიჭრა. გიორგი არველაძეც ამ რაზმის წარმომადგენლად მიიჩნევა : ინტერვიუ / ლუკა წულაძე ; ესაუბრა ეკა რობაქიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 24 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N33(552). - გვ.2[MFN: 19402]
UDC:  654.17(479.22)
პერსონალია:  არველაძე გიორგი (ტელეკომპანია "იმედის" გენერალური დირექტორი).
მოხსენიებული პირები:  წულაძე ლუკა (სამოქალაქო ორგანიზაცია "რატომ"-ის დამფუძნებელი).
თემატიკა:  ტელევიზია; ტელეკომპანიები.
1. ლომსაძე, თამარ
ქართველი მეღვინეების სკანდალური ტრანსფერი. რატომ დატოვეს "თელიანი ველი" აჩიკო გეგენავამ და გიო ხუციშვილმა // ვერსია. - , 2009. - 28-29 სექტემბერი. - N102(310). - გვ.12[MFN: 19403]
UDC:  33 + 663.25 + 334(479.22)
თემატიკა:  ეკონომიკა; მეღვინეობა; ბიზნესი.
1. ასანიძე, ლანა
ნეპოტიზმი აყვავებულა და კლანიც შეუქმნია! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 24 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N33(552). - გვ.1-2[MFN: 19404]
ანოტაცია:  ენერგეტიკის სამინისტროში მინისტრისა და მისი ოჯახის წევრების მუშაობის შესახებ
პერსონალია:  ხეთაგური ალეკო (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა:  სამინისტროები; მინისტრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1936 | 1937 | 1938 | 1939 | 1940 | 1941 | 1942 | 1943 | 1944 | 1945 | 1946 |  შემდეგი »  ბოლო »»