UDC:  32 + 329.052(479.22)
ფოტოები:  თემურ შაშიაშვილი
ანოტაცია:  ხელისუფლების კრიტიკისა და ოპოზიციის სამომავლო გეგმების შესახებ
პერსონალია:  შაშიაშვილი თეიმურაზ (პოლიტიკური მოძრაობა "თეთრების" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი); ალასანია გიული (შავი ზღვის უნივერსიტეტის პრორექტორი).
ორგანიზაცია:  პოლიტიკური მოძრაობა "თეთრები".
თემატიკა:  პოლიტიკა; ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები.
1. ქორბოი, დენის
ვუფრთხილდეთ რუსეთის დაძაბულობის სამ კერას / დ. ქორბოი; უ. ქორთნი; კ. იალოვიცი // რეზონანსი. - , 2009. - 5 სექტემბერი. - N238. - გვ.11[MFN: 19433]
ანოტაცია:  რუსეთის ზემოქმედება საქართველოსა და უკრაინაზე, ტერორიზმისა და რეპრესიების ესკალაციის პროცესი ჩრდილოეთ კავკასიაში
1. საბანკო სექტორის ზარალი აგვისტოში 15,1 მილიონი ლარით გაიზარდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 30 სექტ.-5 ოქტ.. - N31. - გვ.6[MFN: 19434]
1. უორენ ბაფეტს რომ ავტომოპასუხე შეემოწმებინა, Lehman Brothers-ს გადარჩენას შეძლებდნენ // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 23-29 სექტ.. - N30. - გვ.16[MFN: 19435]
UDC:  338.124.4 + 336.71(73)
ანოტაცია:  Lehman Brothers-ის გაკოტრებაზე და მისი აქციონერების პრეტენზიებზე
ორგანიზაცია:  Lehman Brothers - ამერიკული საინვესტიციო ბანკი; Barclays - ბრიტანული ბანკი.
თემატიკა:  ეკონომიკურნი კრიზისი; საბანკო საქმე.
1. სესიაშვილი, ირაკლი
რუსეთთან ომის პერსპექტივა საზღვაო აკვატორიაში : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2009. - 5 სექტემბერი. - N238. - გვ.12[MFN: 19436]
ანოტაცია:  საქართველოს სამხედრო-საზღვაო ძალების მიერ აფხაზეთის სანაპიროსთან მესამე ქვეყნის გემების დაკავებასა და რეგიონში სამხედრო-პოლიტიკური სიტუაციის გამწვავების თაობაზე
პერსონალია:  სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  საზღვაო აკვატორია.
1. Opel-ის შესყიდვით Magna ძველი პარტნიორების გარეშე დარჩა. Volkswagen-მა სამომავლო გეგმები გაახმაურა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 23-29 სექტ.. - N30. - გვ.16[MFN: 19437]
UDC:  621(430)
ანოტაცია:  Volkswagen-ის სამომავლო გეგმებზე
ორგანიზაცია:  Volkswagen - ავტოკონცერნი.
თემატიკა:  მანქანათმშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1939 | 1940 | 1941 | 1942 | 1943 | 1944 | 1945 | 1946 | 1947 | 1948 | 1949 |  შემდეგი »  ბოლო »»