[პარლამენტში საქართველოს პრეზიდენტის ყოველწლიურ მოხსენებაზე მთავრობის დასწრების საკითხთან დაკავშირებით] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 17 მარტი. - N69. - გვ.2[MFN: 194501]
UDC:  342.511 + 328.13](479.22)
გვენეტაძე, ედიშერ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  თავხელიძე, მიშა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  სულაბერიძე, ავთანდილ (დემოგრაფი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, ანა (ტელეწამყვანი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  პრეზიდენტები; მთავრობა.
1. მაჭარაშვილი, გია (კომპოზიტორი)
"საქართველოში უფროსიც ქართველი უნდა იყოს და უმცროსიც!" : ინტერვიუ / გია მაჭარაშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.11[MFN: 194502]
ანოტაცია:  რუბრიკის - "კოლორიტი" სტუმარი კომპოზიტორი გია მაჭარაშვილი
1. გაჩეჩილაძე, გია ("მწვანეთა პარტიის" ლიდერი)
საქართველოს ხელისუფლებას კომუნისტების დარგული ჭადრებიც აღარ მოსწონს?! : ინტერვიუ / გია გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.11[MFN: 194503]
UDC:  72.025.5 + 502](479.22)
ანოტაცია:  რუსთაველის გამზირზე ჭადრების მოჭრის პროცესის შესახებ
თემატიკა:  ქუჩების რეაბილიტაცია; გარემოს დაცვა.
ქუთაისის პოლიციის უფროსის აზრით, ქუთაისში განსაკუთრებული არაფერი ხდება : პოლიციამ "აიას" პრეზიდენტზე თავდამსხმელები დააკავა / ფრიდონ კერვალიშვილი, ალეკო ცქიტიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 17 ივნისი. - N162(1210). - გვ.1,4 [MFN: 194504]
UDC:  351.74 + 343.125.2](479.22)
ცქიტიშვილი, ალეკო (ავტ.);
ანოტაცია:  ქუთაისის პოლიციის შესახებ
პერსონალია:  დვალი რევაზ (მელუდე, შპს "აიას" პრეზიდენტი); ტუღუში გურამ (ქუთაისის შს სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  პოლიცია; დაპატიმრებები.
1. ყენია, ლევან (ფეხბურთელი)
ლევან ყენია: იმედია, ღირსეულად ვითამაშებთ!.. : მესიამოვნა, რომ მალტასთან 90 წუთი ვუტევდეთ : ინტერვიუ / ლ. ყენია ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2015. - 27 მარტი. - N59. - გვ.3[MFN: 194505]
ანოტაცია:  საქართველოსა და მალტის ფეხბურთის ნაკრებებს შორის გამართული მატჩის შესახებ
1. გაბუნია, ზაზა ("ქართული აზრის" თავმჯდომარე)
საპატრიარქოს სკოლებს პრობლემებს მიზანმიმართულად უქმნიან? : ინტერვიუ / ზაზა გაბუნია ; ესაუბრა ლალი დათუკიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.10[MFN: 194506]
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "ქართული აზრის" აქტიურობისა და გეგმების შესახებ
1. თუთბერიძე, თეა ("თავისუფლებისა და დემოკრატიის განვითარების ინსტიტუტის" ხელმძღვანელი)
კონკრეტულად ვის გულისხმობდა "ჩმორებში" თეა თუთბერიძე? : რას უყვება უცხოეთში მყოფი თუთბერიძე "ალიას" : ინტერვიუ / თ.თუთბერიძე ; ესაუბრა ჟ.ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2015. - 26 მარტი. - N45. - გვ.7[MFN: 194507]
UDC:  329.052 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  21 მარტის საპროტესტო აქციისა და "ნაციონალებს" შორის არსებულ დაპირისპირებაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი); მერაბიშვილი ვანო (შს ყოფილი მინისტრი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ნადარეიშვილი ანი (ბაჩო ახალაიას მეუღლე).
საკვანძო სიტყვები:  პატიმრები; ბრალდებები.
"ბირთვული შანტაჟი" და ფართომასშტაბიანი წვრთნები : 10-დღიანი გაუჩინარების შემდეგ რუსეთის პრეზიდენტი გუშინ პირველად გამოჩნდა / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 17 მარტი. - N69. - გვ.3-4[MFN: 194508]
UDC:  327(470)
პუტინი, ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  შოიგუ, სერგეი (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);  კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);