[პარლამენტში საქართველოს პრეზიდენტის ყოველწლიურ მოხსენებაზე მთავრობის დასწრების საკითხთან დაკავშირებით] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 17 მარტი. - N69. - გვ.2[MFN: 194501 ]
UDC: 342.511 + 328.13](479.22)
• გვენეტაძე, ედიშერ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); თავხელიძე, მიშა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი); სულაბერიძე, ავთანდილ (დემოგრაფი, კომენტარის ავტორი); რატიანი, ანა (ტელეწამყვანი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: პრეზიდენტები ; მთავრობა .
მაჭარაშვილი, გია (კომპოზიტორი)
"საქართველოში უფროსიც ქართველი უნდა იყოს და უმცროსიც!" : ინტერვიუ / გია მაჭარაშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.11[MFN: 194502 ]
UDC: 78.071.1(479.22)
ანოტაცია: რუბრიკის - "კოლორიტი" სტუმარი კომპოზიტორი გია მაჭარაშვილი
თემატიკა: კომპოზიტორები .
გაჩეჩილაძე, გია ("მწვანეთა პარტიის" ლიდერი)
საქართველოს ხელისუფლებას კომუნისტების დარგული ჭადრებიც აღარ მოსწონს?! : ინტერვიუ / გია გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.11[MFN: 194503 ]
UDC: 72.025.5 + 502](479.22)
ანოტაცია: რუსთაველის გამზირზე ჭადრების მოჭრის პროცესის შესახებ
თემატიკა: ქუჩების რეაბილიტაცია ; გარემოს დაცვა .
ქუთაისის პოლიციის უფროსის აზრით, ქუთაისში განსაკუთრებული არაფერი ხდება : პოლიციამ "აიას" პრეზიდენტზე თავდამსხმელები დააკავა / ფრიდონ კერვალიშვილი, ალეკო ცქიტიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1998. - 17 ივნისი. - N162(1210). - გვ.1,4 [MFN: 194504 ]
UDC: 351.74 + 343.125.2](479.22)
• ცქიტიშვილი, ალეკო (ავტ.);
ანოტაცია: ქუთაისის პოლიციის შესახებ
პერსონალია: დვალი რევაზ (მელუდე, შპს "აიას" პრეზიდენტი); ტუღუში გურამ (ქუთაისის შს სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა: პოლიცია ; დაპატიმრებები .
ყენია, ლევან (ფეხბურთელი)
ლევან ყენია: იმედია, ღირსეულად ვითამაშებთ!.. : მესიამოვნა, რომ მალტასთან 90 წუთი ვუტევდეთ : ინტერვიუ / ლ. ყენია ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო . - თბილისი, 2015. - 27 მარტი. - N59. - გვ.3[MFN: 194505 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და მალტის ფეხბურთის ნაკრებებს შორის გამართული მატჩის შესახებ
გაბუნია, ზაზა ("ქართული აზრის" თავმჯდომარე)
საპატრიარქოს სკოლებს პრობლემებს მიზანმიმართულად უქმნიან? : ინტერვიუ / ზაზა გაბუნია ; ესაუბრა ლალი დათუკიშვილი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2007. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.10[MFN: 194506 ]
UDC: 061.2(479.22)
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაცია "ქართული აზრის" აქტიურობისა და გეგმების შესახებ
თემატიკა: არასამთავრობო ორგანიზაციები .
თუთბერიძე, თეა ("თავისუფლებისა და დემოკრატიის განვითარების ინსტიტუტის" ხელმძღვანელი)
კონკრეტულად ვის გულისხმობდა "ჩმორებში" თეა თუთბერიძე? : რას უყვება უცხოეთში მყოფი თუთბერიძე "ალიას" : ინტერვიუ / თ.თუთბერიძე ; ესაუბრა ჟ.ასანიძე // ალია . - თბილისი, 2015. - 26 მარტი. - N45. - გვ.7[MFN: 194507 ]
UDC: 329.052 + 323.233](479.22)
ანოტაცია: 21 მარტის საპროტესტო აქციისა და "ნაციონალებს" შორის არსებულ დაპირისპირებაზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი); მერაბიშვილი ვანო (შს ყოფილი მინისტრი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ნადარეიშვილი ანი (ბაჩო ახალაიას მეუღლე).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; საპროტესტო აქციები .
საკვანძო სიტყვები: პატიმრები ; ბრალდებები .
"ბირთვული შანტაჟი" და ფართომასშტაბიანი წვრთნები : 10-დღიანი გაუჩინარების შემდეგ რუსეთის პრეზიდენტი გუშინ პირველად გამოჩნდა / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 17 მარტი. - N69. - გვ.3-4[MFN: 194508 ]
UDC: 327(470)
• პუტინი, ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); შოიგუ, სერგეი (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" რედაქტორი, კომენტარის ავტორი); კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);