შინაარსი: კომინტერნის ყრილობა; რუსეთის დელეგაციის გამგზავრება; ლოზანის კონფერენცია; აზიაში მდებარე ოსმალეთის საზღვრები; არც ამათ უწერიათ დიდი დღე; აღდგომა და ხვალო; არჩევნები. მშრომელი გლეხობა კომ. პარტიას უცხადებს ნდობას; საბერძნეთის კაბინეტი; მაღაროს მუშების გაფიცვა; უმუშევრობა ინგლისში; ხე-ტყის მეურნეობა; მექრთამეებს გლახა დღე ადგიათ; ქარიშხალი პეტერბურგში; შორეულ აღმოსავლეთის რესპუბლიკაში საბჭოთა ხელისუფლების დამყარება; ორთქმავალები შვეციიდგან
ჩემთვის არ არსებობს აბსოლუტური არა და აბსოლუტური - კი : ინტერვიუ / ი. მოშე : ესაუბრა ნ. შიშნიაშვილი // მენორა. - თბილისი, 2003. - 1-15 აპრილი. - N7. - გვ.4,6[MFN: 194825]
ახალი ამბები // მუშა. - თბილისი, 1922. - 29 ნოემბერი. - N8. - გვ.4[MFN: 194826]
შინაარსი: ახალი საბავშვო საავათმყოფო; შუამდგომლობა[ფოთის სასურსათო გადასახადი]; გადასახადისგან განთავისუფლება; სახალხო კომისარიატების ოქტომბრის თვის ხარჯების დაკმაყოფილება; სასურსათო გადასახადი; შკოლების გახსნა ხევსურეთში; კერძო გაკვეთილები სასწავლებლებში; უკანონობის წინააღმდეგ[ზედმეტი სასწავლო გადასახადი]; ორკვირეულის მნიშვნელობა სოციალურ დაზღვევის საქმეში
რუსი "დივერსანტები" საქართველოში - ჭორი თუ სიმართლე : პრეზიდენტმა მათი ადგილსამყოფელის შესახებ არაფერი იცის / ზ.ფოჩხუა // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 16 ნოემბერი. - N315. - გვ.1-2[MFN: 194832]
მგალობლიშვილი, დ. (ფოსტატელეგრაფის მოსამსახურეთა კავშირის საქმეთა მართველი)
მეტი კანონიერება და სამართალი : შინაგან საქ. სახ. კომისარიატის ყურადღების მისაქცევათ / დ. მგალობლიშვილი // მუშა. - თბილისი, 1922. - 29 ნოემბერი. - N8. - გვ.4[MFN: 194833]