ანოტაცია: ხელისუფლების მიერ გატარებული პოლიტიკის შესახებ
"ორი თვის ლიკაც ჩემთან ერთად მოიხდის სასჯელს" : ამბობს პატიმარი დედა // რეზონანსი . - თბილისი, 1998. - 20 ივნისი. - N165(1213). - გვ.4[MFN: 195238 ]
ანოტაცია: პატიმარ მზია მარგოშვილის შესახებ
ივანიშვილმა ქადაგიძეს კიდევ ერთხელ დაუმიზნა / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 21 მარტი. - N73. - გვ.9[MFN: 195239 ]
UDC: 336.748.3(479.22)
• ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი); ქადაგიძე, გიორგი (საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ტყემალაძე, ზურაბ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი, "რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კომენტარის ავტორი); საგანელიძე, დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ლარის კურსის გაუფასურებასთან დაკავშირებით ეროვნული ბანკის მიერ გადაგმული ნაბიჯების არასწორად და არაადეკვატურად შეფასების შესახებ
ორგანიზაცია: საქართველოს ეროვნული ბანკი .
დიხამინჯია, თენგიზ (პოლიტიკოსი)
"უსუფაშვილი ნაციონალებს ხელს აფარებს" : ინტერვიუ / თ. დიხამინჯია ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2015. - 29 მარტი. - N73. - 7[MFN: 195240 ]
UDC: 329. + 34 + 343.61](479.22)
ანოტაცია: ნაციონალების მიერ მოთხოვილი ფინანსური ამნისტიისა და გახმაურებული მკვლელობების შესახებ
პერსონალია: ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი); უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); ვაზაგაშვილი იური (მოკლული); სააკშავილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: ნაციონალური მოძრაობა , პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; სამართალი ; მკვლელობა .
გოგიტიძე, ჯემალ (პარტია "სამართლიანობის" მოსკოვის ოფისის ხელმძღვანელი)
"გიორგი სანაიას და ზურაბ ჟვანიას მკვლელობის შემკვეთი სააკაშვილი და შევარდნაძეა" : ჯემალ გოგიტიძე: მალე მოგაწვდით ამის დამადასტურებელ ფაქტებსაც : ინტერვიუ / ჯ. გოგიტიძე ; ესაუბრა მაია მარგველანი // ჯორჯიან თაიმსი . - თბილისი, 2006. - 19-26 იანვარი. - N3. - გვ.2[MFN: 195241 ]
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების შესახებ
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სანაია გიორგი (ჟურნალისტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი, 1995-2003); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
"ინტელექტბანკის" პოლიტიკური გაკოტრების საქმე // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 21 მარტი. - N73. - გვ.9[MFN: 195242 ]
UDC: 336.713 + 336.279](479.22)
ანოტაცია: "ახალგაზრდა ადვოკატების" მიმართვის შესახებ პროკურატურისადმი "ინტელექტბანკის" გაკოტრებისა და კანონიერი მფლობელებისთვის წართმევის საქმესთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყების შესახებ
ორგანიზაცია: ინტელექტბანკი ; ახალგაზრდა ადვოკატები , არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა: ბანკები ; გაკოტრება .
ტოპმიულერი, კლაუს (საქართველოს ფეხბურთელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი)
პირველი ექსკლუზიური ინტერვიუ კლაუს ტოპმიულერთან : ინტერვიუ / კ. ტოპმიულერი ; ესაუბრა დანიელ ვიჩარცი // ჯორჯიან თაიმსი . - თბილისი, 2006. - 19-26 იანვარი. - N3. - გვ.2[MFN: 195243 ]