სწრაფი ჩარიცხვის აპარატები პოპულარობის ზენიტშია : ათიდან ცხრა ადამიანს ბოლო 3 თვის განმავლობაში ერთხელ მაინც აქვს თანხა გადახდილი მისი მეშვეობით / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 21 მარტი. - N73. - გვ.8[MFN: 195236]
UDC:  336.717(479.22)
თემატიკა:  საბანკო ოპერაციები.
1. გუნავა, ბეჟან (ფრაქცია "დემოკრატიული ფრონტის" დეპუტატი)
ხელისუფლება უფსკრულისკენ მიექანება : ინტერვიუ / ბეჟან გუნავა ; ესაუბრა მარიკა მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 16-22 აპრილი. - N104. - გვ.10[MFN: 195237]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ გატარებული პოლიტიკის შესახებ
"ორი თვის ლიკაც ჩემთან ერთად მოიხდის სასჯელს" : ამბობს პატიმარი დედა // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 20 ივნისი. - N165(1213). - გვ.4[MFN: 195238]
ანოტაცია:  პატიმარ მზია მარგოშვილის შესახებ
ივანიშვილმა ქადაგიძეს კიდევ ერთხელ დაუმიზნა / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 21 მარტი. - N73. - გვ.9[MFN: 195239]
UDC:  336.748.3(479.22)
ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);  ქადაგიძე, გიორგი (საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ტყემალაძე, ზურაბ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი, "რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კომენტარის ავტორი);  საგანელიძე, დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლარის კურსის გაუფასურებასთან დაკავშირებით ეროვნული ბანკის მიერ გადაგმული ნაბიჯების არასწორად და არაადეკვატურად შეფასების შესახებ
1. დიხამინჯია, თენგიზ (პოლიტიკოსი)
"უსუფაშვილი ნაციონალებს ხელს აფარებს" : ინტერვიუ / თ. დიხამინჯია ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 29 მარტი. - N73. - 7[MFN: 195240]
UDC:  329. + 34 + 343.61](479.22)
ანოტაცია:  ნაციონალების მიერ მოთხოვილი ფინანსური ამნისტიისა და გახმაურებული მკვლელობების შესახებ
პერსონალია:  ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი); უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); ვაზაგაშვილი იური (მოკლული); სააკშავილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; სამართალი; მკვლელობა.
1. გოგიტიძე, ჯემალ (პარტია "სამართლიანობის" მოსკოვის ოფისის ხელმძღვანელი)
"გიორგი სანაიას და ზურაბ ჟვანიას მკვლელობის შემკვეთი სააკაშვილი და შევარდნაძეა" : ჯემალ გოგიტიძე: მალე მოგაწვდით ამის დამადასტურებელ ფაქტებსაც : ინტერვიუ / ჯ. გოგიტიძე ; ესაუბრა მაია მარგველანი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 19-26 იანვარი. - N3. - გვ.2[MFN: 195241]
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სანაია გიორგი (ჟურნალისტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი, 1995-2003); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
1. "ინტელექტბანკის" პოლიტიკური გაკოტრების საქმე // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 21 მარტი. - N73. - გვ.9[MFN: 195242]
UDC:  336.713 + 336.279](479.22)
ანოტაცია:  "ახალგაზრდა ადვოკატების" მიმართვის შესახებ პროკურატურისადმი "ინტელექტბანკის" გაკოტრებისა და კანონიერი მფლობელებისთვის წართმევის საქმესთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყების შესახებ
ორგანიზაცია:  ინტელექტბანკი; ახალგაზრდა ადვოკატები, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  ბანკები; გაკოტრება.
1. ტოპმიულერი, კლაუს (საქართველოს ფეხბურთელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი)
პირველი ექსკლუზიური ინტერვიუ კლაუს ტოპმიულერთან : ინტერვიუ / კ. ტოპმიულერი ; ესაუბრა დანიელ ვიჩარცი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 19-26 იანვარი. - N3. - გვ.2[MFN: 195243]