UDC:  327 + 328.13 + 328.132.7 + 329(479.22)
ფოტოები:  Аласания Ираклий
ანოტაცია:  Одновременный визит в США представителей власти и оппозиционных партий Грузии
პერსონალია:  Мерабишвили Вано (министр МВД Грузии); Аласания Ираклий (экс-посол в ООН); Бурджанадзе Нино (экс-спикер парламента Грузии); Гачечиладзе Леван (экс-кандидат в президенты Грузии); Зурабишвили Саломэ (экс-министр Иностранных дел); Згуладзе Эка (заместитель министра внутренних дел Грузии); Закарейшвили Паата (политолог); Байден Джозеф (вице-президент США); Таргамадзе Каха (министр внутренних дел времён Шеварднадзе).
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; ხელისუფლება; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
რუსებს "მოსკვა" აუფეთქდათ. "ფეესბემ" კი "აფხაზეთის ტერიტორიულ წყლებში" ქართული ხომალდების ჩაძირვა თავის თავზე აიღო // რეზონანსი. - , 2009. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,4[MFN: 19580]
UDC:  343.343.6 + 323.173(479.22:479.224)
ანოტაცია:  რუსეთის სასაზღვრო ფლოტის ერთ-ერთი ყველაზე მრისხანე ძალა სარაკეტო კრეისერი "მოსკვა" მწყობრიდან გამოვიდა, რის გამოც რუსეთი აფხაზეთის სანაპიროსაკენ დამატებით ძალებს გადაისვრის
მოხსენიებული პირები:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის სეპარატისტული რეჟიმის ხელმძღვანელი); ალადაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); ხრამჩიხინი ალექსანდრე (სამხედრო ექსპერტი); სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში).
თემატიკა:  საზღვრის დაცვა; კონფლიქტური რეგიონები.
1. ჯაფარიძე, ლელიკო
"ახალი რადიკალური ფრთა შეიქმნება, ოქრუაშვილი ქუჩაში ხალხს გამოიყვანს და იქნება სისხლიც" რატომ შეხვდა ოქრუაშვილს ბურჯანაძე და რატომ მიდის პარიზში "ბესელიას ხუთკაცა" : ინტერვიუ / ლელიკო ჯაფარიძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - , 2009. - 30 სექტემბერი - 1 ოქტომბერი. - N103(311). - გვ.4[MFN: 19581]
ფოტოები:  ლელიკო ჯაფარიძე - მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" წევრი
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კამპანია; ოპოზიცია.
"7 ნოემბერი" დაუმორჩილებლობის ახალ ტალღას იწყებს : ინტერვიუ / ჯ. ჯიშკარიანი ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - , 2009. - 11 სექტემბერი. - N244. - გვ.3[MFN: 19582]