"საარქივო მოამბე" - უპრეცედენტო ჟურნალი ქართულ მედიასივრცეში. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ახალი ჟურნალი გამოსცა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 8-15 მაისი. - N010(486). - გვ.10[MFN: 1961]
Государственная программа по оказанию содействия добровольному переселению в Российскую Федерацию соотечественников за рубежом // Свободная Грузия. - , 2008. - 16 февраля. - N11-12. - Еженедельное приложение к "СГ" Российский вестник N5.С.2-3-4[MFN: 1963]
Украина всегда хотела иметь независимость : Интервью / Виктор Ющенко ; Записал "РИА Новости" // Свободная Грузия. - , 2008. - 1 марта. - N15-16. - Приложение к "СГ" Российский вестник N7, С.1-2[MFN: 1964]
"ეს ტელევიზია ხალხს ეკუთვნის და მის ინტერესებს უნდა ემსახურებოდეს" : ინტერვიუ / ნ. ცხოიძე ; ესაუბრა თ. ნადირაძე // რეზონანსი. - , 2008. - 19 თებ.. - N045. - გვ.11[MFN: 1965]
ანოტაცია: ინტერვიუ ლეიბორისტული პარტიის წევრთან ს. შატბერაშვილთან ფარმაცევტული კომპანიების - "ავერსისა" და "პსპ"-ს მონოპოლიურ საქმიანობასთან დაკავშირებით
ანოტაცია: ტელეკომპანიების - "რუსთავი 2"-ისა და "მზის" დირექტორების მიერ უფასო დროის ხანგრძლივობის შემცირების თხოვნით პარლამენტის თავმჯდომარისადმი მიმართვასთან დაკავშირებით