თემატიკა:  დანაშაული; კანონიერი ქურდები.
SOS! ბაგრატის ტაძარი საფრთხეშია! // ვერსია. - , 2009. - 30 სექტემბერი - 1 ოქტომბერი. - N103(311). - გვ.12[MFN: 19597]
UDC:  902/904 + 72 + 7.071.3(479.22)
ანოტაცია:  იტალიელი ინჟინრისა და არქიტექტორის სილვიოტ კალვის სკანდალური ჩანაწერები იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის სიაში შეტანილი ბაგრატის ტაძრის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შესახებ
თემატიკა:  ისტორიული ძეგლები; არქიტექტურა; სარესტავრაციო სამუშაოები.
1. ნიკოლაძე, გია
გია ნიკოლაძე "დედამიწას" აფხაზურად ჩაწერს : ინტერვიუ / გია ნიკოლაძე ; ესაუბრა ნინო კვირკველია // რეზონანსი. კვირის. - , 2009. - 26 ივლისი. - N197. - გვ.1,7[MFN: 19598]
UDC:  792.7 + 784(479.22)
ანოტაცია:  მომღერალი საუბრობს თავის პოემაზე "ქართული ზღაპარი ანუ აი ია", რომლის მიხედვით კლიპი გადაიღო და ფილმის გადაღებესაც აპირებს
თემატიკა:  ესტრადა; ქართველი მომღერლები.
1. ბუნტური, რუსუდან
"ახალგაზრდა კაცი შეიწყალეს, ციხიდან გამოუშვეს, მერე სახლში დაადგნენ, - რაღაცეები აგვერია, უკან - საკანში უნდა დაგაბრუნოთო..." // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 28 სექტემბერი - 4 ოქტომბერი. - N38. - გვ.11[MFN: 19599]
ანოტაცია:  კასპის რაიონის სოფელ თეზში მცხოვრები, შეწყალებული პატიმრის გია წიკლაურის გარდაცვალების შესახებ
პერსონალია:  წიკლაური გია (პატიმარი).
თემატიკა:  შეწყალება.
1. დონაძე, გურამ
გურამ დონაძე ახალ ტელევიზიას ხსნის? "რეალ ტვ" გახსნის შესახებ კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისია საქმის კურსში არ არის : ინტერვიუ / გ. დონაძე ; ესაუბრა ლ. ბერიძე // რეზონანსი. - , 2009. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.5[MFN: 19600]