[პარლამენტში პრეზიდენტის ყოველწლიური გამოსვლის დებატების ფორმატით გამართვის საკითხთან დაკავშირებით] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მარტი. - N77. - გვ.2[MFN: 196320]
UDC:  342.511 + 328.1](479.22)
ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორ-ურბანისტი, კომენტარის ავტორი);  დონდუა, თედო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  კვესელავა, იგორ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  პრეზიდენტები; პარლამენტი.
1. რომანო, ფაბრიციო (იტალიის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში)
იტალიის ელჩი: საქართველოს ნატოში გაწევრიანების ეს ეტაპი ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას არ მოითხოვს : მოხდება თუ არა საქართველოს კონფლიქტის ზონებში სამხრეთ ტიროლის მოდელის ექსპორტი? : ინტერვიუ / ფ. რომანო ; ესაუბრა ლელა კედელაშვილი, ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.5[MFN: 196321]
ანოტაცია:  საქართველოს პოლიტიკის შესახებ
აკაკი ასათიანი: "წელს უვიზო რეჟიმი არ იქნება" : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მარტი. - N77. - გვ.3-4[MFN: 196322]
ანოტაცია:  "ტრადიციონალისტთა კავშირის" ლიდერი საუბრობს რუსეთთან მოლაპარაკებების დაწყების აუცილელობასა და საგარეო პოლიტიკის სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სავიზო რეჟიმი; ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება.
1. კლიმიაშვილი, რამაზ (პოლიტოლოგი)
ირანის დასაბომბად ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს ტერიტორიას გამოიყენებს : რა საფრთხეს შეუქმნის ჩვენს ქვეყანას ირანელი შაჰიდები? : ინტერვიუ / რ. კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ლელა კედელაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.6[MFN: 196323]
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა
გეოგ.დასახელება:  აშშ; ირანი; რუსეთი.
აშშ-ის კონგრესმა უკრაინის იარაღით მომარაგებაზე რეზოლუცია მიიღო / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მარტი. - N77. - გვ.3-4[MFN: 196324]
UDC:  355.014.1 + 327](73:477)
კლიმკინი, პაველ (უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ემელიანოვი, მიხეილ (რუსი დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);  კაკაჩია, კორნელი (პოლიტიკური მეცნიერებების პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  ლაგაზიძე, ხათუნა (ევროპულ ფასეულობათა ინსტიტუტის თავმჯომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ამერიკელი კონგრესმენების მიერ მიღებული რეზოლუციის შესახებ, რომელიც უკრაინის თავდაცვითი იარაღით მომარაგებას ითვალისწინებს
თემატიკა:  შეიარაღება; აშშ-უკრაინის ურთიერთობები.
1. გაზეთი "ჯორჯიან თაიმსი"
გურამ დონაძემ "ჯორჯიან თაიმსის" ჟურნალისტს წაუსისინა: "Иди на хуи, შენი..." / "ჯორჯიან თაიმსი" // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.7[MFN: 196325]
UDC:  070 + 35.08](479.22)
ანოტაცია:  მაღალჩინოსნების პრესისადმი დამოკიდებულების შესახებ
პერსონალია:  დონაძე გურამ (შს სამინისტროს პრესცენტრის უფროსი).
თემატიკა:  პრესა; მაღალჩინოსნები.
1. სარია, ეკა
ლტოლვილებს სამედიცინო რეაბილიტაციაზე მეტად საჭმელი უჭირთ / ე. სარია // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 19 ივლისი. - N195. - გვ.2[MFN: 196326]
UDC:  323.173 + 364.6](479.22:479.224)
იმნაძე, თემურ (ინვალიდთა საქმეების დეპარტამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, ამირან (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლტოლვილებისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულთა და დაინვალიდებულთა სოციალური მდგომარეობის შესახებ - პარლამენტის აფხაზეთის პრობლემების შემსწავლელი კომისიის სხდომაზე
ორგანიზაცია:  პარლამენტის აფხაზეთის პრობლემების შემსწავლელი კომისია.
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; სოციალური პრობლემები.
ხელისუფლებამ პრესასთან ომი ამჯერადაც წააგო : ჯიხურებში სალარო აპარატები აღარ დაიდგმება / თ. ნინიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.7[MFN: 196327]
UDC:  070 + 681.171](479.22)
თემატიკა:  პრესა; სალარო აპარატები.
1. არასამთავრობო ორგანიზაცია "გლობალური კვლევების ცენტრმა" საშინაო პოლიტიკის საკითხებზე მოხსენების პრეზინტაცია გამართა // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მარტი. - N77. - გვ.4[MFN: 196328]
UDC:  323 + 338](479.22)
დევდარიანი, ნანა ("გლობალური კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  არჩვაძე, იოსებ (ეკონომიკის ექსპერტი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზენტაციაზე მოწვეულმა პოლიტოლოგებმა და სპეციალისტებმა ისაუბრეს ქვეყანაში არსებული მძიმე სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებასა და მდგომარეობიდან გამოსვლის გზებზე
საკვანძო სიტყვები:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობები; ლარის კურსი; ბანკების საქმიანობა; ექსპორტის გაზრდა; ფულად-საკრედიტო პოლიტიკა; საგადასახადო პოლიტიკა.
1. ნებიერიძე, ლალი (ბავშვთა ინფექციური საავადმყოფოს განყოფილების გამგე)
ბავშვთა ინფექციურ კლინიკურ საავადმყოფოს ფრინველის ვირუსის პანდემიისთვის არ ამზადებენ! : ინტერვიუ / ლ. ნებიერიძე ; ესაუბრა ირმა ვარსიმაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.7[MFN: 196329]
UDC:  616-022.6(479.22)
ანოტაცია:  "ქათმის გრიპის" შესახებ
თემატიკა:  ვირუსული დაავადებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19628 | 19629 | 19630 | 19631 | 19632 | 19633 | 19634 | 19635 | 19636 | 19637 | 19638 |  შემდეგი »  ბოლო »»