იტალიის ელჩი: საქართველოს ნატოში გაწევრიანების ეს ეტაპი ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას არ მოითხოვს : მოხდება თუ არა საქართველოს კონფლიქტის ზონებში სამხრეთ ტიროლის მოდელის ექსპორტი? : ინტერვიუ / ფ. რომანო ; ესაუბრა ლელა კედელაშვილი, ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.5[MFN: 196321]
ირანის დასაბომბად ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს ტერიტორიას გამოიყენებს : რა საფრთხეს შეუქმნის ჩვენს ქვეყანას ირანელი შაჰიდები? : ინტერვიუ / რ. კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ლელა კედელაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.6[MFN: 196323]
• იმნაძე, თემურ (ინვალიდთა საქმეების დეპარტამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); გამყრელიძე, ამირან (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ლტოლვილებისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულთა და დაინვალიდებულთა სოციალური მდგომარეობის შესახებ - პარლამენტის აფხაზეთის პრობლემების შემსწავლელი კომისიის სხდომაზე
ხელისუფლებამ პრესასთან ომი ამჯერადაც წააგო : ჯიხურებში სალარო აპარატები აღარ დაიდგმება / თ. ნინიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 23 თებერვალი-2 მარტი. - N8. - გვ.7[MFN: 196327]
არასამთავრობო ორგანიზაცია "გლობალური კვლევების ცენტრმა" საშინაო პოლიტიკის საკითხებზე მოხსენების პრეზინტაცია გამართა // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მარტი. - N77. - გვ.4[MFN: 196328]
• დევდარიანი, ნანა ("გლობალური კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); არჩვაძე, იოსებ (ეკონომიკის ექსპერტი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი); ცინცაძე, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრეზენტაციაზე მოწვეულმა პოლიტოლოგებმა და სპეციალისტებმა ისაუბრეს ქვეყანაში არსებული მძიმე სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებასა და მდგომარეობიდან გამოსვლის გზებზე