თემატიკა:  საზოგადოება; დანაშაული.
"ოცნების" შიდა ოპოზიცია? / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 26 მარტი. - N78. - გვ.5[MFN: 196462]
UDC:  328.126(479.22)
დუმბაძე, მურმან (დამოუკიდებელი დეპუტატი, პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, კომენტარის ავტორი);  ნიშნიანიძე, ომარ (საპარლამენტო ფრაქცია "ქართული ოცნების" წევრი, კომენტარის ავტორი);  კორძაია, თამარ (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმრავლესობაში ახალი ფრაქციის შექმნის ინფორმაციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საპარლამენტო ფრაქციები.
1. ჯანაშვილი, ნუგზარ (ჟურნალისტი)
სიკეთის მსახური / ნ. ჯანაშვილი // მენორა. - თბილისი, 2004. - 1-15 აპრილი. - N7. - გვ.6[MFN: 196463]
UDC:  061.27(479.22)
ანოტაცია:  თამაზ მაღალაშვილის შესახებ
პერსონალია:  მაღალაშვილი თამაზ (ქ. გორის "ხესედ შალომის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საქველმოქმედო ორგანიზაციები.
1. მარგიშვილი, ბექა (ინსპექტორ-გამომძიებელი, მოკლული)
"ერთიც დამისხით და მერე წავალ უმისამართოდ" : ლექსი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 6 აპრილი. - N79. - გვ.2[MFN: 196464]
UDC:  351.74 + 821.353.1
თემატიკა:  პოლისიელები; ლექსები.
1. მიშელაშვილი, ნანა
წელს სააკაშვილს არავინ შეუწყალებია / ნანა მიშელაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 21 აპრილი. - N109. - გვ.2[MFN: 196465]
UDC:  343.91(479.22)
თევდორაძე, ელენე (ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტში პატიმართა საკითხთან დაკავშირებით გამართული სხდომის შესახებ
თემატიკა:  პატიმრები.
1. კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი)
"ეს ყველაფერი ხელისუფლების წინააღმდეგაა მიმართული" : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე; ლ. აფციაური ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 6 აპრილი. - N79. - გვ.3[MFN: 196466]
UDC:  351.74 + 343.61 + 34](479.22)
აფციაური, ლალი (უფლებადამცველი, ავტ.);
ანოტაცია:  ჯავახეთის ქუჩაზე პოლიციელის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხარძიანი ბესიკ (ბიზნესმენი, მოკლული); მარგიშვილი ბექა (პოლიციის თანამშრომელი, მოკლული); შოთაძე ირაკლი (მთავარი პროკურორის მოადგილე).
თემატიკა:  პოლიციელები; მკვლელობა; სამართალი.
1. ესებუა, მაია
ბათუმმა ვახტანგ რჩეულიშვილის კანდიდატურა მოხსნა : ზურაბ ჟვანიამ ასლან სმირბა საგამოძიებო კომისიაში დაიბარა / მ.ესებუა // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 26 ნოემბერი. - N325. - გვ.1-2[MFN: 196467]
ანოტაცია:  მმართველი პარტიის და ბათუმური ალიანსის დაპირისპირებაზე
პერსონალია:  რჩეულიშვილი ვახტანგ (პარლამენტარი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე); სმირბა ასლან (ბათუმის ყოფილი მერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ ("მოქალაქეთა კავშირის" გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  პარლამენტარები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19642 | 19643 | 19644 | 19645 | 19646 | 19647 | 19648 | 19649 | 19650 | 19651 | 19652 |  შემდეგი »  ბოლო »»