"ჩვენებურები" აჰმედ მელაშვილმა კიდევ ერთხელ გააერთიანა. იგი ჩაიფერფლა საქართველოს სიყვარულში, მაგრამ მისი საქმე დიდხანს იცოცხლებს და საუკუნეებს გაჰყვება // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 27 ივლისი. - N198. - გვ.10[MFN: 19681]
UDC:  327(560:479.22) + 325.2
ანოტაცია:  თურქი ქართველის აჰმედ მელაშვილის პიროვნებისა და მისი მოღვაწეობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ერქომაიშვილი ანზორ (ფესტივალ "ჩვენებურების" სამხატვრო ხელმძღვანელი); ჩილაშვილი ფარნა (ჟურნალ "ფიროსმანის" რედაქტორი); კუხიანიძე დარეჯან (ფესტივალ "ჩვენებურების" დამფუძნებელი და საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობები; ქართველები საზღვარგარეთ.
1. პოტი, ფილიპ
"დღეს ბანკებს სესხების შესაძლო დანაკარგების რეზერვის მაჩვენებელი საკმაოდ მაღალი აქვთ. შესაბამისად, ნაკლები რესურსი რჩებათ რეალური ეკონომიკის დასაკრედიტებლად" : ინტერვიუ / ფ.პოტი ; ესაუბრა გ.გიორგაძე // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 31 სექტ.-5 ოქტ.. - N31. - გვ.5[MFN: 19682]
ანოტაცია:  ბანკის მუშაობის 10 წლის გამო
მოხსენიებული პირები:  პოტი ფილიპ ("პროკრედიტ ბანკი საქართველოს" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "პროკრედიტ ბანკი საქართველო".
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური კრიზისი; საპროცენტო განაკვეთები სესხებზე; რეიტინგი.
ახალი დავა "202"-ისა და რამიშვილი-კოხრეიძის გარშემო. დაკავებულთა ადვოკატები ხელისუფლებას მათთვის ტელევიზიის წართმევაში დაეხმარნენ? // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 27 ივლისი. - N198. - გვ.12[MFN: 19683]
ანოტაცია:  ევროპული სასამართლოს მიერ სახელმწიფოსთვის დაკისრებულ თანხასთან დაკავშირებული დავა,რომელიც კოხრეიძე-რამიშვილის საქმეს ეხება
მოხსენიებული პირები:  კოხრეიძე დავით (პროდიუსერი); მესხორიძე ლევან (საერთაშორისო სასამართლოში სახელმწიფო წარმომადგენლობის დეპარტამენტის უფროსი); ბარამიძე სანდრო (ადვოკატი).
1. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამმართველო
"რეზონანსის" პუბლიკაციას პროკურატურა გამოეხმაურა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 27 ივლისი. - N198. - გვ.13[MFN: 19684]
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთ "რეზონანსის" 15 ივლისის ნომერში გამოქვეყნებულ სტატიაზე სათაურით "ადვოკატები აქციებით იმუქრებიან" , სადაც საუბარია რამდენიმე ადვოკატზე, რომლებიც დაკავებულნი არიან
პერსონალია:  ნოზაძე მამუკა (ადვოკატი); მაზანაშვილი მარინა (ადვოკატი); ქუთათელაძე თამილა (ადვოკატი).