ხინკლის როლი ქართული კლასიკური მუსიკის განვითარებაში : "რას ჭამთ ამისთანას და რა ჰაერს სუნთქავთ, ასეთი ძლიერი ხმები რომ გაქვთო" : ინტერვიუ / გ. მჭედლიშვილი ; ესაუბრა ნინო მჭედლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 6 აპრილი. - N13. - გვ.47[MFN: 196784]
UDC:  37.091.212(479.22) + 78.09
ანოტაცია:  იტალიის ქალაქ კრისპიანოში საერთაშორისო მუსიკალურ კონკურსში პირველი ადგილის მოპოვების შესახებ
თემატიკა:  სტუდენტები; საერთაშორისო მუსიკალური კონკურსები.
უგულავას საქმიანობას პროკურატურა შეისწავლის / შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 25 აპრილი. - N112. - გვ.6-7[MFN: 196785]
UDC:  352.075 + 332.025.13](479.22)
ანოტაცია:  კონტროლის პალატის მიერ თბილისის საფინანსო საქალაქო სამსახურის 2003-2005 წლების საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის რევიზიის შესახებ
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; კონტროლის პალატა.
საკვანძო სიტყვები:  საქალაქო ბიუჯეტი; დაფინანსება; სპორტის და ტურიზმის საქალაქო სამსახური; განათლება.
1. აბულაძე, შალვა (პოლიციელების მკვლელობაში ბრალდებული)
ინტერვიუ პოლიციელების მკვლელთან: "კრიმინალი დავხვეწე და დავიყვანე შემოქმედებით დონეზე" / შ.აბულაძე // ალია. - თბილისი, 2015. - 7 აპრილი. - N51. - გვ.3[MFN: 196786]
ანოტაცია:  ამონარიდი ერთი წლის წინ გაზეთ "ბორჯომისთვის" მიცემული ინტერვიუდან
თემატიკა:  მკვლელები; დანაშაული.
1. გაგოშაშვილი, ნინო
მოძღვრება ქრისტიანული სრულქმნილების შესახებ და წმიდა გრიგოლ ნოსელის ეპისტოლე "სისრულისათვის" / ნ. გაგოშვილი // კალმასობა. - თბილისი, 1999. - ივლის-აგვისტო. - N6. - გვ.14[MFN: 196787]
UDC:  27
პერსონალია:  ნოსელი გრიგოლ (ბერძენი წმინდანი).
თემატიკა:  ქრისტიანობა.
ბათუმმა შეწყალებული ნიკოლოზ გუგუშვილი გაათავისუფლა : სიმსივნით დაავადებული თამაზ ასანიძე ისევ იზოლატორშია / რ. მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 2 დეკემბერი. - N331. - გვ.5[MFN: 196788]
UDC:  343.91 + 343.292](479.22)
პერსონალია:  ასანიძე თამაზ (პატიმარი); ბალუაშვილი ანზორ (გენერალური პროკურორის მოადგილე); აბაშიძე გივი (აჭარის პროკურორის მოვალეობის შემსრულებელი); გუგუშვილი ნიკოლოზ (შეწყალებული); მამულაძე იოსებ (უშიშროების იზოლატორში სასჯელმოხდილი).
თემატიკა:  პატიმრები; შეწყალება.
თუ გინდა, მევალეს ფული არ დაუბრუნო, უნდა დააჭერინო : ანუ ამბავი იმისა, როგორ წაართვეს კერძო მესაკუთრეს ქონება // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 30 ოქტომბერი. - N296. - გვ.4[MFN: 196789]
UDC:  347.952.7(479.22)
ლანჩავა, ერმალო (კომპანია "ბურჯის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ჩაკვეტაძე, რევაზ (ს/ს "ელექტრომექანიკოსის" გენერალური დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
შინაარსი:  საბურავების ხათრით მანქანა გაუყიდეს; როგორ უნდა დაითვალო ისე, ცოტა შენკენაც რომ დაიტოვო?; დაუმსახურებელმა შეურაცხყოფამ კაცს მიკროინფარქტი დამართა; სასამართლომ ფერი იცვალა; ვინც ეძებს, იგი ყოველთვის პოულობს
ანოტაცია:  ჟურნალისტური გამოძიება სარემონტო კომპანია "ბურჯსა" და ს/ს "ელექტრომექანიკოსს" შორის არსებული ფინანსური დავის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მახათაძე ირმა (ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე).
1. შათირიშვილი, მერაბ (მწერალი, "ქართული ოცნების" ერთ-ერთი დამფუძნებელი)
"მოსახლეობა ძალიან უკმაყოფილოა "ქართული ოცნების" უნიათობით" : "დადგა დრო, ეს პიროვნება ვამხილოთ და გვარებიც დავასახელოთ!" : ინტერვიუ / მ.შათირიშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2015. - 7 აპრილი. - N51. - გვ.4[MFN: 196790]
UDC:  329.052 + 35.08](479.22)
ანოტაცია:  სახელისუფლებო რგოლებში "ნაციონალების" კვლავ მაღალ თანამდებობებზე მუშაობასა და ხელისუფლებაში დაბრუნების მცდელობებზე
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; მაღალჩინოსნები.
ვანო, გაგიმარჯოს! გაგიმარჯოს, ვანო! შენი გადაყენებისა იყოს... / გ. კაპანაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 2-9 მარტი. - N9. - გვ.2[MFN: 196791]
UDC:  343.61 + 328.13](479.22)
ანოტაცია:  სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის გამო
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); გირგვლიანი სანდრო.
თემატიკა:  მკვლელობები; მინისტრები.
1. გვაზავა, ლევან
მთის სოფლების გაზიფიცირებით ტყეც და ხალხიც გადარჩება / ლევან გვაზავა // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 27 მარტი. - N79. - გვ.8[MFN: 196792]
UDC:  629.063.2 + 908](479.22)
ანოტაცია:  მთის სოფლებში ბუნებრივი აირის სისტემის გამართვის აუცილებლობის შესახებ ტყეების განადგურების შესაჩერებლად
თემატიკა:  გაზმომარაგების სისტემები; მთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ტყეების დაცვა; კლიმატური ცვლილებები.
1. ყიფშიძე, ნინო
"ბატონო ვანო, დააპატიმრე შენი ცოლი" : შს მინისტრის პარლამენტში მისვლამ პოლიტიკური კრიზისი გაამწვავა / ნ. ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 2-9 მარტი. - N9. - გვ.2[MFN: 196793]
UDC:  328.13 + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  შს მინისტრის პარლამენტში სიტყვით გამოსვლის შესახებ
თემატიკა:  მინისტრები; პარლამენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19675 | 19676 | 19677 | 19678 | 19679 | 19680 | 19681 | 19682 | 19683 | 19684 | 19685 |  შემდეგი »  ბოლო »»