დიდი ხელმწიფის მკვლელობა // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2007. - 26 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N43. - გვ.17[MFN: 197061 ]
შინაარსი: მიტროპოლიტი ნიკოლოზ იარუშევიჩი
პერსონალია: სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა: ისტორიული პირები ; რუსული მწერლობა .
ჯონდო ბარდაველიძე // კალმასობა . - თბილისი, 1999. - დეკემბერი. - N9. - გვ.15[MFN: 197062 ]
UDC: 82(092)
შინაარსი: აპოლონ ცანავა, "ღირსეული"; ფიქრია ზანდუკელი, "გვიყვარდი, გვიყვარხარ და მარად გვეყვარები"; ამირან არაბული, "მზეო დადეგ და დაგვიანდი"; სანათა საჯაია, "მზეო დაუდე საზღვარი მწუხარე ფიქრთა ქროლასა"; ლია ყატაშვილი-წერეთელი, "გულით მეტყველი"
ანოტაცია: ჯონდო ბარდაველიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: ბარდაველიძე ჯონდო (ლიტერატურათმცოდნე).
თემატიკა: ლიტმცოდნეები .
ცემა-ტყეპა მარნეულის საკრებულოში. ნაცემი დეპუტატები საავადმყოფო გადაიყვანეს // ახალი თაობა . - თბილისი, 2015. - 8 აპრილი. - N81. - გვ.2[MFN: 197063 ]
UDC: 323.233 + 329](479.22)
• ქველაძე, გივი ("ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ზეინალოვი, ჟოსკუნ ("ქართული ოცნების" წარმომადგენელი, პარლამენტის დეპუტატი, კომენტარის ავტორი, პარლამენტის დეპუტატი);
ანოტაცია: ნაციონალების მიერ მიწების უკანონოდ გასხვისებასთან დაკავშირებით ჩატარებული აქციის შესახებ
თემატიკა: საპროტესტო აქციები ; პოლიტიკური პარტიები .
გასპარიანი, ნინო (მიუსაფარ ბავშვთა სარეაბილიტაციო ცენტრში მაცხოვრებელი)
მათხოვრობით დღეში 50 ლარიც მიშოვია : ინტერვიუ / ნინო გასპარიანი ; ესაუბრა მერი ნამორაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N113. - გვ.8[MFN: 197064 ]
UDC: 364-54(479.22)
ანოტაცია: მიუსაფარ ბავშვთა სარეაბილიტაციო ცენტრში გატარებული წლების შესახებ
არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კაკასიის საკითხებში)
"იგივეს აკეთებდა "ნაციონალური მოძრაობა", სამწუხაროდ, იგივეს აკეთებს დღევანდელი ხელისუფლება" : ინტერვიუ / მ.არეშიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // ალია . - თბილისი, 2015. - 8 აპრილი. - N52. - გვ.5-6[MFN: 197065 ]
UDC: 323 + 329.052 + 343](479.22)
ანოტაცია: "ნაციონალების" მიერ "კანონიერი ქურდების" დახმარებით საქართველოში დაგეგმილი კრიმინალური სიტუაციის დაძაბვაზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი); საყვარელიძე დათო (უკრაინის მთავარი პროკურორის მოადგილე); ხარძიანი ბესო (მოკლული ბიზნესმენი); უდესიანი გია (ბიზნესმენი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარტიები ; კრიმინალი .
საკვანძო სიტყვები: მკვლელობები ; კანონიერი ქურდები ; ბიზნესმენები ; ნეპოტიზმი .