შინაარსი:  მიტროპოლიტი ნიკოლოზ იარუშევიჩი
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  ისტორიული პირები; რუსული მწერლობა.
1. ჯონდო ბარდაველიძე // კალმასობა. - თბილისი, 1999. - დეკემბერი. - N9. - გვ.15[MFN: 197062]
UDC:  82(092)
შინაარსი:  აპოლონ ცანავა, "ღირსეული"; ფიქრია ზანდუკელი, "გვიყვარდი, გვიყვარხარ და მარად გვეყვარები"; ამირან არაბული, "მზეო დადეგ და დაგვიანდი"; სანათა საჯაია, "მზეო დაუდე საზღვარი მწუხარე ფიქრთა ქროლასა"; ლია ყატაშვილი-წერეთელი, "გულით მეტყველი"
ანოტაცია:  ჯონდო ბარდაველიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ბარდაველიძე ჯონდო (ლიტერატურათმცოდნე).
თემატიკა:  ლიტმცოდნეები.
1. ცემა-ტყეპა მარნეულის საკრებულოში. ნაცემი დეპუტატები საავადმყოფო გადაიყვანეს // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 აპრილი. - N81. - გვ.2[MFN: 197063]
ქველაძე, გივი ("ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ზეინალოვი, ჟოსკუნ ("ქართული ოცნების" წარმომადგენელი, პარლამენტის დეპუტატი, კომენტარის ავტორი, პარლამენტის დეპუტატი);
ანოტაცია:  ნაციონალების მიერ მიწების უკანონოდ გასხვისებასთან დაკავშირებით ჩატარებული აქციის შესახებ
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; პოლიტიკური პარტიები.
1. გასპარიანი, ნინო (მიუსაფარ ბავშვთა სარეაბილიტაციო ცენტრში მაცხოვრებელი)
მათხოვრობით დღეში 50 ლარიც მიშოვია : ინტერვიუ / ნინო გასპარიანი ; ესაუბრა მერი ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 26 აპრილი. - N113. - გვ.8[MFN: 197064]
UDC:  364-54(479.22)
ანოტაცია:  მიუსაფარ ბავშვთა სარეაბილიტაციო ცენტრში გატარებული წლების შესახებ
1. არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კაკასიის საკითხებში)
"იგივეს აკეთებდა "ნაციონალური მოძრაობა", სამწუხაროდ, იგივეს აკეთებს დღევანდელი ხელისუფლება" : ინტერვიუ / მ.არეშიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2015. - 8 აპრილი. - N52. - გვ.5-6[MFN: 197065]
UDC:  323 + 329.052 + 343](479.22)
ანოტაცია:  "ნაციონალების" მიერ "კანონიერი ქურდების" დახმარებით საქართველოში დაგეგმილი კრიმინალური სიტუაციის დაძაბვაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი); საყვარელიძე დათო (უკრაინის მთავარი პროკურორის მოადგილე); ხარძიანი ბესო (მოკლული ბიზნესმენი); უდესიანი გია (ბიზნესმენი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; კრიმინალი.
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობები; კანონიერი ქურდები; ბიზნესმენები; ნეპოტიზმი.