[ლექსები] / შ. ნიშნიანიძე // კალმასობა. - თბილისი, 1998. - ნოემბერი. - N14. - გვ.2[MFN: 198426]
შინაარსი:  ცისკარი ლამისყანაში; ...შადიმან - მეფის სუფრაჯო...; იქ იმერეთში ტყემლები ბოლავს...; ...ჩემს ბიჭობაში ჰამლეტად გთვლიდით...; ნერონი; ...ანგელოზებმა სიზმარში ერთხელ...; ნახევარზღაპარი ნათიას
მედიის დამორჩილების რუსული სცენარი საქართველოში // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 7-13 დეკემბერი. - N49. - გვ.2[MFN: 198427]
UDC:  654.197 + 128.13](479.22)
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "იმედის" მფლობელებისა და ხელისუფლების სურვილის - მედიის "დამორჩილების" შესახებ
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ტელევიზიები; ხელისუფლება.
1. ჩხარტიშვილი, ვანო (ეკონომიკის, მრეწველობისა და ვაჭრობის მინისტრი)
"საქართველოში უცხოელებს არავინ ავიწროებს" : ვანო ჩხარტიშვილი მიიჩნევს, რომ უნდა გადავარჩინოთ მრეწველობა და მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს : ინტერვიუ / ვანო ჩხარტიშვილი ; ესაუბრა ირაკლი ცინცაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 7 ნოემბერი. - N304. - ჩანართი "ბიზნესრეზონანსი". - N49. - გვ.9-10[MFN: 198428]
UDC:  330 + 334(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკაში არსებული ვითარებისა და ქვეყანაში მოღვაწე უცხოელი ინვესტორების შესახებ
თემატიკა:  ეკონომიკა; ინვესტორები.
1. მიწისძვრა იტალიაში // მუშა. - თბილისი, 1924. - 4 იანვარი. - N338. - გვ.2[MFN: 198429]
UDC:  550.34(450)
თემატიკა:  მიწისძვრა.
1. ინწკირველი, დალი
სამყაროსავით ძველი და მაინც მარად ახალი პოეზია... / დ. ინწკირველი // კალმასობა. - თბილისი, 1998. - ნოემბერი. - N14. - გვ.3[MFN: 198430]
UDC:  821.111.1-1(73)
ანოტაცია:  ამერიკული პოეზიის შესახებ
პერსონალია:  აპდაიკი ჯონ (ამერიკელი პოეტი); დიკინსონი ემილი (ამერიკელი პოეტი).
თემატიკა:  ამერიკული პოეზია.
1. ბერძენიშვილი, ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი)
"სააკაშვილს სიხარულით ხვდებიან ის ადამიანები, რომლებიც თან ავტობუსებით დაჰყავს" : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 7-13 დეკემბერი. - N49. - გვ.3[MFN: 198431]
UDC:  323 + 324](479.22)
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
1. ქისტაური, ლევან (საქართველოს ეროვნული ბანკის მაკროეკონომიკური გამოკვლევებისა და მონეტარული პოლიტიკის სამმართველოს უფროსი)
ეროვნული ბანკი პანიკის საფუძველს ვერ ხედავს : ყოველწლიურად რუსეთიდან საქართველოში 230-280 მლნ. დოლარი შემოდის : ინტერვიუ / ლევან ქისტაური ; ესაუბრნენ: მაია გოცირიძე და გიორგი კალანდაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 7 ნოემბერი. - N304. - ჩანართი "ბიზნესრეზონანსი". - N49. - გვ.9-10[MFN: 198432]
UDC:  330 + 336.722.117.3(479.22)
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს შორის სავიზო რეჟიმის საქართველოს ეკონომიკაზე შესაძლო გავლენის შესახებ
თემატიკა:  ეკონომიკა; ფულადი გზავნილები.
1. შრომა კაპიტალის სამჯავროს წინაშე: : კარიკატურა // მუშა. - თბილისი, 1924. - 4 იანვარი. - N338. - გვ.1[MFN: 198433]
UDC:  7.049.2(479.22)
თემატიკა:  კარიკატურები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19839 | 19840 | 19841 | 19842 | 19843 | 19844 | 19845 | 19846 | 19847 | 19848 | 19849 |  შემდეგი »  ბოლო »»