ანოტაცია:  რუბრიკის - "ფსიქო" სტუმარი ჯუმბერ ლეჟავა
მეწარმეებმა კენგურუს მიბაძეს : ბავშვი გულთან ახლოს // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 9 ნოემბერი. - N306. - ჩანართი "პრაქტიკული გაზეთი". - N37. - გვ.9[MFN: 198729]
UDC:  316.3-053.2 + 61(479.22)
ანოტაცია:  რჩევები სამკერდე ზურგჩანთის - "კენგურუს" შერჩევასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ბავშვები; ჯანმრთელობა.
1. ლუჩკო, მარგო (მოდელი)
მარგო ლუჩკო: ირაკლის დაბადების დღეზე რომანტიკული ადგილი ვაჩუქე! : ინტერვიუ / მარგო ლუჩკო ; ესაუბრა სოფო ყარალაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 14-20 დეკემბერი. - N50. - გვ.22[MFN: 198730]
UDC:  687 + 316](479.22)
ანოტაცია:  პირადი ცხოვრების შესახებ
თემატიკა:  მოდელები; ოჯახი.
1. მამალაძე, ლევან (ქვემო ქართლის ყოფილი გუბერნატორი)
სკანდალური ინტერვიუ ინტერპოლით ძებნილ ლევან მამალაძესთან : ინტერვიუ / ლ.მამალაძესთან ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 20-26 აპრილი. - N16. - გვ.7-8[MFN: 198731]
UDC:  35.08 + 325.2(=353.1)(477)
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის საქართველოში სახელმწიფო გადატრიალების გეგმაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); კვიტაშვილი ალექსანდრე (უკრაინის ჯანდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; ქართველები საზღვარგარეთ.
1. გელაშვილი, ნატო (კომპოზიტორი)
ნატო გელაშვილი: საბერძნეთიდან ქართველებმა წერილები გამომატანეს! : ინტერვიუ ; ნატო გელაშვილი ; ესაუბრა სოფო ყარალაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 14-20 დეკემბერი. - N50. - გვ.23[MFN: 198732]
ანოტაცია:  რუბრიკის - "ერთი დღე" სტუმარი კომპოზიტორი ნატო გელაშვილი
შსს-ს ფანჯრებიდან უკვე ათამდე ადამიანი "გადმოფრინდა", თუმცა არც ერთი რბილად არ დაშვებულა : ზაზა წოწოლაშვილის გვამს საეჭვო ექსპერტიზა ჩაუტარდა / გ. კაპანაძე; მ. ცანავა // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 6 დეკემბერი. - N335. - გვ.3[MFN: 198733]
UDC:  343.71 + 616.89-008.441.44](479.22)
ცანავა, მეგი (ავტ.);  ნიკოლეიშვილი, მაია (დამოუკიდებელი ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ბაკურაძე, კახა (შს მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შსს-ში დაკითხვის დროს ზაზა წოწოლაშვილის თვითმკვლელობის შესახებ
პერსონალია:  წოწოლაშვილი ზაზა (დაკავებული).
თემატიკა:  დაკავება; თვითმკვლელობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 19869 | 19870 | 19871 | 19872 | 19873 | 19874 | 19875 | 19876 | 19877 | 19878 | 19879 |  შემდეგი »  ბოლო »»