თაღლითური სქემა, რომლითაც მეწარმეს პიცერია წაართვეს : "ლოკალინოს" დამფუძნებელი გიორგი რაუში ყოფილ პარტნიორს უჩივის / მაია მიშელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 22-23 აპრილი. - N43(1069). - გვ.7[MFN: 198890]
ანოტაცია: ბეგი გელენიძესა და გიორგი რაუშს შორის არსებული ქონებრივი დავის შესახებ
პერსონალია:რაუში გიორგი (ბიზნესმენი, "ფანტასტიკოსა" და "ლოკალინოს" დამფუძნებელი); გელენიძე ბეგი (ბიზნესმენი, "ფანტასტიკოს" დამფუძნებელი, ნაციონალური მოძრაობის გლდანის რაიონის საარჩევნო შტაბის ყოფილი უფროსი).
ჭარაია, ვახტანგ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ახალგაზრდა მეცნიერთა საბჭოს წევრი, თსუ-ის ანალიზისა და პროგნოზირების ცენტრის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, თსუ-ის დოქტორანტი, თსუ-ის რექტორის მრჩეველი)
ჯანსაღი ამბიციები ლიდერობისთვის : ინტერვიუ / ვ. ჭარაია ; ჩაიწერა თ. დადიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2015. - 27 თებერვალი. - N2. - გვ.10[MFN: 198892]
შინაარსი: ლეკარია, მიიღეთ ზომები; ნანი, პირველ გამასწორებელ სახლში; ერთი, არც ნამეტანი ხელგაშლილობა ვარგა; მოკეთე, ამას არ ჰქვია შტატების შემოკლება; ასეთი ჩვეულების წინააღმდეგ ყველამ უნდა ამოიღოს ხმა; გ.ა., მეტი ყურადღება კულტურულ მუშაობას; კავშირის წევრი, ხელს ნუ გვიშლით; მოკეთე, ვებრძოლოთ ავტომობილების გამრავლებას; მოკეთე, ყველაფერს ზომიერება სჭირდება