პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
რუსეთმა "ნაბეღლავიც" აკრძალა / თეა მარხვაიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 8 მაისი. - N125. - გვ.3[MFN: 198889]
UDC:  663.646 + 339.564](479.22)
ნოღაიდელი, ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  მინერალური წყლები; ექსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ღვინო; "ბორჯომი".
თაღლითური სქემა, რომლითაც მეწარმეს პიცერია წაართვეს : "ლოკალინოს" დამფუძნებელი გიორგი რაუში ყოფილ პარტნიორს უჩივის / მაია მიშელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 22-23 აპრილი. - N43(1069). - გვ.7[MFN: 198890]
ანოტაცია:  ბეგი გელენიძესა და გიორგი რაუშს შორის არსებული ქონებრივი დავის შესახებ
პერსონალია:  რაუში გიორგი (ბიზნესმენი, "ფანტასტიკოსა" და "ლოკალინოს" დამფუძნებელი); გელენიძე ბეგი (ბიზნესმენი, "ფანტასტიკოს" დამფუძნებელი, ნაციონალური მოძრაობის გლდანის რაიონის საარჩევნო შტაბის ყოფილი უფროსი).
ორგანიზაცია:  "ფანტასტიკო", პიცერია.
სააკაშვილი და ოქრუაშვილი ერთმანეთს პოპულიზმში ეჯიბრებიან / ნანა მიშელაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 8 მაისი. - N125. - გვ.4[MFN: 198891]
UDC:  327(470:479.22) + 329(479.22)
ძიძიგური, ზვიად ("კონსერვატიული" პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  ცაგარეიშვილი, გიორგი (კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, დავით ("ახალი მემარჯვენეების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ოპოზიციის პოზიცია დსთ-დან გამოსვლის თაობაზე
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. ჭარაია, ვახტანგ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ახალგაზრდა მეცნიერთა საბჭოს წევრი, თსუ-ის ანალიზისა და პროგნოზირების ცენტრის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, თსუ-ის დოქტორანტი, თსუ-ის რექტორის მრჩეველი)
ჯანსაღი ამბიციები ლიდერობისთვის : ინტერვიუ / ვ. ჭარაია ; ჩაიწერა თ. დადიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2015. - 27 თებერვალი. - N2. - გვ.10[MFN: 198892]
ანოტაცია:  ანალიზისა და პროგნოზირების ცენტრის საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებთან დაკავშირებით
1. საქართველოს ბეჭდვითი სიტყვის მუშაკთა კონფერენციის გამო // მუშა. - თბილისი, 1923. - 19 იანვარი. - N50. - გვ.1[MFN: 198893]
UDC:  655.41(479.22)