"უსახლკაროთა თავშესაფრიდან არაკეთილსინდისიერ ბენეფიციარებს გამოვასახლებთ". თბილისის მერია პოლიკლინიკების ქონებას კოლექტივებს გადასცემს, ბიბლიოთეკების ნახევარს კი გააუქმებს : ინტერვიუ / მამუკა ქაცარავა ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2009. - 7-8 ოქტომბერი. - N106(314). - გვ.7[MFN: 19932]
ფოტოები:  მამუკა ქაცარავა - თბილისის მერიის სოციალური მომსახურეობისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია; საქართველო.
თემატიკა:  სოციალური უზრუნველყოფა.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური სახლები.
პრეზიდენტის ენეგრეტიკული ტყუილი. საქართველოზე იაფი ელექტროენერგია ევროპულ ქვეყანას აქვს, რომ არაფერი ვთქვათ, ჩვენს მეზობლებზე // რეზონანსი. - , 2009. - 19 სექტემბერი. - N252. - გვ.9[MFN: 19933]
UDC:  620.91(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში ელექტროენერგია ყველაზე ძვირი ენერგოპროდუქტია
თემატიკა:  ენერგოპროდუქტები; ელექტროენერგიის ფასები.
ბიზნესის რომელ სფეროში დაიწყება ყინულის ლღობა // რეზონანსი. - , 2009. - 19 სექტემბერი. - N252. - გვ.9[MFN: 19934]
UDC:  334 + 338.124.4(479.22)
ანოტაცია:  ექსპერტთა მოსაზრებები ეკონომიკური კრიზისის დაძლევასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ხადური ნოდან (ეკონომიკის ექსპერტი); ბაინდურაშვილი კახა (ფინანსთა მინისტრი); ღაღანიძე გიორგი (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  ბიზნესი; ეკონომიკური კრიზისი.
1. მეტრეველი, მარინა
რა შეიძლება ეწოდოს უნივერსიტეტის ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტზე ჩატარებულ კონკურსს - რეფორმა?! // ვერსია. - , 2009. - 7-8 ოქტომბერი. - N106(314). - გვ.8[MFN: 19935]
ანოტაცია:  რეფორმები უნივერსიტეტის ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტზე
პერსონალია:  ციმერმანი იოჰენ (ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორი).
იმედია, თბილისის პირველი საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი მნიშვნელოვანი გზაჯვარედინი იქნება // რეზონანსი. - , 2009. - 19 სექტემბერი. - N252. - გვ.10[MFN: 19936]
UDC:  792 + 7.091.4(479.22)
ანოტაცია:  სექტემბრის ბოლოს საქართველოში პირველი საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი "თბილისი ინთერნეიშნლი" იხსნება
თემატიკა:  თეატრი; საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალები.
საქართველოს დიპლომატია აფხაზეთ-"სამხრეთ ოსეთის" დამოუკიდებლად აღიარების წინააღმდეგ // რეზონანსი. - , 2009. - 19 სექტემბერი. - N252. - გვ.11,12[MFN: 19937]
UDC:  32 + 323(479.22:479.224) + 323(479.22:479.225)
პერსონალია:  კილაძე სიმონ (საქართველოს დიპლომატიის მკვლევარი).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; კონფლიქტური რეგიონები.
სააკაშვილის თავისუფლების აქტი. ვისგან და რისგან ათავისუფლებს ხელისუფლება ეკონომიკას // ვერსია. - , 2009. - 7-8 ოქტომბერი. - N106(314). - გვ.8-9[MFN: 19938]