სეპარატისტები ქართულად სწავლების აკრძალვის გზებზე მსჯელობენ / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 15 აპრილი. - N96. - გვ.1,4[MFN: 199482]
UDC:  811.353.1 + 323.173](479.22:479.224)
სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  კალაძე, კახი (საქართველოს ვიცე-პრემიერი, კომენტარის ავტორი);  ნადარაია, თემურ (გალის რაიონის ე.წ. ადმინისტრაციის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  შონია, ნონა (გალის რესურსცენტრის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  გიგიაძე, გიგი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  1-ლი სექტემბრიდან გალის ქართულ სკოლებში ქართული ენის სწავლების რუსულით ჩანაცვლების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ქართული ენის სწავლება; ოკუპირებული ტერიტორიები.
"არა მხოლოდ გიორგი რამიშვილს - "ზარალას" დაიჭერენ, შესაძლოა, "სილქნეტის" საქმეს კულტურის ყოფილი მინისტრი, ნიკა რურუაც გადაჰყვეს!" / ლ.ჯავახიშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 27 აპრილი-3 მაისი. - N17. - გვ.10[MFN: 199483]
UDC:  334.758 + 347.2/3](479.22)
ანოტაცია:  "გაერთიანებული ტელეკომის" ყოფილი თანამშრომლების საჩივარზე უკანონოდ წართმეული ქონების ბაზაზე კომპანია "სილქნეტის" შექმნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  რამიშვილი გიორგი ("ზარალა") (ბიზნესმენი); რურუა ნიკა (კულტურის ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია:  სილქნეტი, სატელეკომუნიკაციო კომპანია.
თემატიკა:  ბიზნესკომპანიები; ქონებრივი სამართალი.
1. Превенция терроризма // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2015. - 22-28 апреля. - N17. - С.2[MFN: 199484]
UDC:  340.130.53 + 342.537[(479.22)
Изория, Леван (замминистра внутренних дел Грузии, автор комментария);  Цулукиани, Тея (министр юстиции Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Об изменениях, коснувшиеся статьи 223 Уголовного кодекса Грузии - "Создание и подготовка террористической группировки"
თემატიკა:  კანონები; კანონპროექტები.
1. სპეკულიანტების თავხედობა // მუშა. - თბილისი, 1923. - 1 თებერვალი. - N59. - გვ.1[MFN: 199485]
UDC:  343.531(479.22)
თემატიკა:  გადამყიდველები.