სკანდალი განათლების სამინისტროში / თ.სანიკიძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 4-10 მაისი. - N18. - გვ.15[MFN: 201426]
UDC:  061.62-091(479.22)
ქავთარაძე, მიხეილ (ხელნაწერთა ცენტრის თანამშრომელი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  კუდავა, ბუბა (ხელნაწერთა ცენტრის ყოფილი დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  განათლების სამინისტროს აუდიტის მიერ მოკვლეული მასალებისა და ამის გამო ხელნაწერთა ინსტიტუტში შექმნილი ვითარების შესახებ
ორგანიზაცია:  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი; განათლების სამინისტრო.
თემატიკა:  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი.
1. პაპოშვილი, ელზა
2050 წლისთვის საქართველოს ზოგიერთი პროვინცია მთლიანად გაუკაცრიელდება : ქვეყანაში 3,7 მილიონი ადამიანი დარჩა , საზღვარგარეთ კი 1,6 მილიონი ქართველი ცხოვრობს / ელზა პაპოშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.5[MFN: 201427]
თოთაძე, ანზორ (დემოგრაფი, "დემოგრაფიული აღორძინების ფონდის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  სულაბერიძე, ავთო (დემოგრაფი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  2014 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგებით საქართველოში არსებული მძიმე დემოგრაფიული ვითარების შესახებ
თემატიკა:  დემოგრაფია.
1. დანელია, ვაჟა
ნელი სალაძე: ფაჟავას გამოსვლამ ყოველგვარ მოლოდინს გადააჭარბა / ვ. დანელია // ლელო. - თბილისი, 2015. - 7 მაისი. - N87. - გვ.11[MFN: 201428]
UDC:  796.412.2(479.22)
სალაძე, ნელი (საქართველოს ტანვარჯიშის სახეობათა ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ბედოშვილი, ელისო (საქართველოს მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მინსკში გამართულ მხატვრული ტანვარჯიშის ევროპის ჩემპიონატზე სალომე ფაჟავას ასპარეზობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფაჟავა სალომე (მხატვრული ტანმოვარჯიშე).
თემატიკა:  მხატვრული ტანვარჯიში.
1. ქუცნაშვილი, ზაქარია (პარლამენტარი)
ზაქარია ქუცნაშვილი: "მთავრობაში მეტი ცვლილება უნდა მომხდარიყო" : "ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკიდან არ უნდა წასულიყო" : ინტერვიუ / ზ. ქუცნაშვილი ; ესაუბრა ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.2[MFN: 201429]
UDC:  329 + 328.1 + 323](479.22)
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შეფასება
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ვოლსკი გია (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია:  ქართული ოცნება, პოლიტიკური პარტია; რესპუბლიკური პარტია.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; მთავრობა; პოლიტიკური პროცესები.
კერძო სკოლებში 5 წლის ბავშვებსაც მიიღებენ / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.6[MFN: 201430]
UDC:  373 + 373.5](479.22)
ანოტაცია:  კერძო სკოლებში სწავლის მოგვიანებით დაწყების შემთხვევაში იმ ბავშვების მიღების შესახებ, რომელთაც სწავლის დაწყებამდე შეუსრულდებათ 6 წელი
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; კერძო სკოლები.
1. გაგნიძე, ზურაბ (ილიას უნივერსიტეტის ლექტორი, ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი)
სერგო რატიანის ილიაუნის რექტორად ინიშნება?! : ინტერვიუ / ზ.გაგნიძე ; ესაუბრა თ.ოქრუაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 4-10 მაისი. - N18. - გვ.16[MFN: 201431]
ანოტაცია:  ილიას უნივერისტეტში შექმნილი სიტუაციისა და სერგო რატიანის რექტორად შესაძლო დანიშვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  რატიანი სერგო (პარლამენტარი); ზედანია გიგა (ილიას უნივერსიტეტის რექტორი).
ორგანიზაცია:  ილიას უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უნივერსიტეტები.
უფროსებთან, მაგრამ წარმატებით / ვ. დანელია // ლელო. - თბილისი, 2015. - 7 მაისი. - N87. - გვ.11[MFN: 201432]
ანოტაცია:  ბაქოში ცურვაში გამართულ ჰეიდარ ალიევის ტრადიციულ მემორიალზე საქართველოს ნაკრების წევრთა ასპარეზობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ცურვა.
1. ვახტანგ გომელაურმა შს სამისტროს სისტემის გაყოფის შესახებ ისაუბრა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.2[MFN: 201433]
გომელაური, ვახტანგ (შს მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
1. რეგიონში ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისთვის საქართველომ 5 მლნ აშშ დოლარის გრანტი მიიღო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N405. - გვ.10[MFN: 201434]
UDC:  336.563.1 + 341.241.8](479.22:100)
ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კერალი, ჰენრი (მსოფლიო ბანკის რეგიონალური დირექტორი სამხრეთ კავკასიაში, კომენტარის ავტორი);  დარჩიაშვილი, ილია (მუნიციპალური განვითარების ფონდის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის გაფორმებულ საგრანტო ხელშეკრულებაზე ინფრასტრუქტურის განვითარების მეორე ეტაპისთვის გამოყოფილი თანხის შესახებ
ორგანიზაცია:  მსოფლიო ბანკი; ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი.
თემატიკა:  გრანტები; ხელშეკრულებები.
საკვანძო სიტყვები:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; ინფრასტრუქტურის განვითარება.
1. ნიჟარაძე, ლიკა
საქართველოს ელჩი: ქართველების ნაწილი ნეპალში საკუთარი სურვილით დარჩა : ინტერვიუ / ლევან ნიჟარაძე ; ესაუბრა ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7[MFN: 201435]
UDC:  550.34 + 325.2(=353.2)(541.35)
ანოტაცია:  ნეპალში მომხდარი მიწისძვრის შემდეგ იქ მყოფი ქართველების მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  მიწისძვრები; ქართველები საზღვარგარეთ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20139 | 20140 | 20141 | 20142 | 20143 | 20144 | 20145 | 20146 | 20147 | 20148 | 20149 |  შემდეგი »  ბოლო »»