• ქავთარაძე, მიხეილ (ხელნაწერთა ცენტრის თანამშრომელი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი); კუდავა, ბუბა (ხელნაწერთა ცენტრის ყოფილი დირექტორი, კომენტარის ავტორი); სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: განათლების სამინისტროს აუდიტის მიერ მოკვლეული მასალებისა და ამის გამო ხელნაწერთა ინსტიტუტში შექმნილი ვითარების შესახებ
2050 წლისთვის საქართველოს ზოგიერთი პროვინცია მთლიანად გაუკაცრიელდება : ქვეყანაში 3,7 მილიონი ადამიანი დარჩა , საზღვარგარეთ კი 1,6 მილიონი ქართველი ცხოვრობს / ელზა პაპოშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.5[MFN: 201427]
• სალაძე, ნელი (საქართველოს ტანვარჯიშის სახეობათა ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ბედოშვილი, ელისო (საქართველოს მხატვრულ ტანმოვარჯიშეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მინსკში გამართულ მხატვრული ტანვარჯიშის ევროპის ჩემპიონატზე სალომე ფაჟავას ასპარეზობასთან დაკავშირებით
ზაქარია ქუცნაშვილი: "მთავრობაში მეტი ცვლილება უნდა მომხდარიყო" : "ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკიდან არ უნდა წასულიყო" : ინტერვიუ / ზ. ქუცნაშვილი ; ესაუბრა ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.2[MFN: 201429]
რეგიონში ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისთვის საქართველომ 5 მლნ აშშ დოლარის გრანტი მიიღო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N405. - გვ.10[MFN: 201434]
• ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კერალი, ჰენრი (მსოფლიო ბანკის რეგიონალური დირექტორი სამხრეთ კავკასიაში, კომენტარის ავტორი); დარჩიაშვილი, ილია (მუნიციპალური განვითარების ფონდის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის გაფორმებულ საგრანტო ხელშეკრულებაზე ინფრასტრუქტურის განვითარების მეორე ეტაპისთვის გამოყოფილი თანხის შესახებ
საქართველოს ელჩი: ქართველების ნაწილი ნეპალში საკუთარი სურვილით დარჩა : ინტერვიუ / ლევან ნიჟარაძე ; ესაუბრა ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7[MFN: 201435]