ხელნაწერთა ცენტრის თანამშრომლები მინისტრის წინააღმდეგ აქციას მართავენ / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7[MFN: 201468]
სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კუდავა, ბუბა (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი);  სამარღანიშვილი, ზურაბ (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  განათლების სამინისტროსა და ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს შორის დაპირისპირების მიზეზები და განათლების მინისტრის წინააღმდეგ დაგეგმილი აქციის მონაწილეთა მოთხოვნების შესახებ
ორგანიზაცია:  საქართველოს განათლების სამინისტრო; ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი.
მერაბ კაკულია: "კერძო სექტორის ვალები ბაზარს აწვება" / მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.6[MFN: 201469]
UDC:  336.743(479.22)
კაკულია, მერაბ (ეროვნული ბანკის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლარის დევალვაციის შესახებ
თემატიკა:  ეროვნული ვალუტა.
სასამართლომ თქვა: გირაო! / ა. კაკაურიძე // ლელო. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N88. - გვ.3[MFN: 201470]
UDC:  796.332 + 343.23](479.22)
ანოტაცია:  თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ ფეხბურთის ჩაწყობილ მატჩებში ბრალდებული პირების მიმართ გამოტანილ განაჩენთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ფეხბურთი; დანაშაული.
1. ბალაძე, გულიკო
მიხეილ დონდუა: "ვინც ახლა დოლარს ყიდულობს, აუცილებლად წააგებს" : "ლარის კურსი აუცილებლად გამყარდება" / გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.7[MFN: 201471]
UDC:  336.347(479.22)
დონდუა, მიხეილ (საზოგადოება "20-30"-ის წევრი, კომენტარის ავტორი);
1. იმერელი
ახალციხის მაზრის მუშა-მოსამსახურეთა მდგომარეობა / იმერელი // მუშა. - თბილისი, 1924. - 17 იანვარი. - N349. - გვ.5[MFN: 201472]
გეოგ.დასახელება:  ახალციხის მაზრა.
თემატიკა:  სოციალური პირობები.
1. "ბუბა კუდავა მარადიულია? არ უნდა შეიცვალოს?" : გადაინაცვლებს თუ არა ბუბა კუდავას საქმე "სხვა უწყებაში // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.7[MFN: 201473]
UDC:  061.62:091(479.22)
cსოტკილავა, მანანა (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ყოფილი მეცნიერ-თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  კუდავა ბუბა (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ყოფილი დირექტორი); ლომაია ალექსანდრე (განათლების ყოფილი მინისტრი).
1. მუშათა ცხოვრება // მუშა. - თბილისი, 1924. - 17 იანვარი. - N349. - გვ.5-6[MFN: 201474]
UDC:  323.33(479.22)
შინაარსი:  თ. კაციტაძე, მუშების ბინების შესახებ; ლეკრი, უდისციპლინო კოლეკტივი; ს-ველი, სახალ.გამ. კავშირის ცხოვრებიდან; მ. ა. , კიდევ დამქირავებლების ხრიკებზე; ა. თითბერიძე, სიფრთხილეა საჭირო
მოხსენიებული პირები:  კოდოდაევი შალვა (ქარხანა არსენალის მუშა).
თემატიკა:  მუშათა კლასი.
ბიუჯეტიდან მილიონებს პროკურატურის მეთვალყურეობით იპარავდნენ : ბებიას ყველა უბედურების სათავედ ხაზინა გამოჰყავს // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 20 ნოემბერი. - N317. - გვ.2[MFN: 201475]
UDC:  35.08 + 343.102(479.22)
ცქიტიშვილი, ალეკო;  (ავტ.);  მირცხულავა, დავით (სათობ-ენერგეტიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ბებია, ორდე (გენერალური პროკურორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ონოფრიშვილი, დავით (ფინანსთა ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სახაზინო სამსახურის ხელმძღვანელის, ვაჟა ნახუცრიშვილის საქმის შესახებ, რომელიც შპს "ენგურჰესის" კუთვნილი თანხების მითვისებაშია ბრალდებული
პერსონალია:  ნახუცრიშვილი ვაჟა (სახაზინო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  სახელმწიფო მოხელეები; გამოძიება.
უფასო კომპიუტერისა და ინგლისურის ნაცვლად მერიამ შეიძლება უფასო ბუღალტერული კურსები შემოიღოს // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7-8[MFN: 201476]
UDC:  331.363.6 + 331.5](479.22)
ანოტაცია:  თბილისის მერიის მიერ უფასო კომპიუტერისა და ინგლისური ენის კურსების შეჩერების შესახებ შრომის ბაზარზე არსებული მოთხოვნის კვლევის მიზეზით
თემატიკა:  მოკლევადიანი სწავლების კურსები; შრომის ბაზარი.
1. ანჩაბაძე, გიორგი (ქართველი ფეხბურთელი)
გიორგი ანჩაბაძე: სად მასობრიობა და სად უმაღლესი ლიგა? : ინტერვიუ / გ. ანჩაბაძე ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N88. - გვ.4[MFN: 201477]
ანოტაცია:  ქართულ ფეხბურთში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20143 | 20144 | 20145 | 20146 | 20147 | 20148 | 20149 | 20150 | 20151 | 20152 | 20153 |  შემდეგი »  ბოლო »»