ხელნაწერთა ცენტრის თანამშრომლები მინისტრის წინააღმდეგ აქციას მართავენ / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7[MFN: 201468]
• სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კუდავა, ბუბა (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, კომენტარის ავტორი); სამარღანიშვილი, ზურაბ (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: განათლების სამინისტროსა და ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს შორის დაპირისპირების მიზეზები და განათლების მინისტრის წინააღმდეგ დაგეგმილი აქციის მონაწილეთა მოთხოვნების შესახებ
მიხეილ დონდუა: "ვინც ახლა დოლარს ყიდულობს, აუცილებლად წააგებს" : "ლარის კურსი აუცილებლად გამყარდება" / გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.7[MFN: 201471]
"ბუბა კუდავა მარადიულია? არ უნდა შეიცვალოს?" : გადაინაცვლებს თუ არა ბუბა კუდავას საქმე "სხვა უწყებაში // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N105. - გვ.7[MFN: 201473]
შინაარსი: თ. კაციტაძე, მუშების ბინების შესახებ; ლეკრი, უდისციპლინო კოლეკტივი; ს-ველი, სახალ.გამ. კავშირის ცხოვრებიდან; მ. ა. , კიდევ დამქირავებლების ხრიკებზე; ა. თითბერიძე, სიფრთხილეა საჭირო
მოხსენიებული პირები:კოდოდაევი შალვა (ქარხანა არსენალის მუშა).
უფასო კომპიუტერისა და ინგლისურის ნაცვლად მერიამ შეიძლება უფასო ბუღალტერული კურსები შემოიღოს // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 მაისი. - N115. - გვ.7-8[MFN: 201476]
გიორგი ანჩაბაძე: სად მასობრიობა და სად უმაღლესი ლიგა? : ინტერვიუ / გ. ანჩაბაძე ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2015. - 8 მაისი. - N88. - გვ.4[MFN: 201477]