1. საერთაშორისო გლეხთა საბჭოს პრეზიდიუმის მოწოდება // მუშა. - თბილისი, 1924. - 25 იანვარი. - N355. - გვ.3[MFN: 202624]
UDC:  323.381(47+57)
ანოტაცია:  განხორციელდეს და განმტკიცდეს ლენინის მიერ შექმნილი მუშურ-გლეხური კავშირი, გაძლიერდეს კავშირი სოფლისა გლეხობასა და ქალაქის მუშებს შორის
პერსონალია:  ლენინი (პროლეტარიატის ბელადი).
თემატიკა:  პროლეტარიატი.
1. ...ჩვენ დავამხობთ ყველა ტაძრებს... : ლექსი ნახატით // მუშა. - თბილისი, 1923. - 14 თებერვალი. - N70. - გვ.5[MFN: 202625]
1. პროფკავშირებში // მუშა. - თბილისი, 1923. - 14 თებერვალი. - N70. - გვ.5-6[MFN: 202626]
შინაარსი:  დ. მ-ლი, ამ. კავ.ფოსტ.-ტელეგ. კავშირში; კომუნალურ მეურნეობის კავშირში; პროფკავშ. საბჭოს პლენუმის სხდომა; ჭიათურის სამთო პროფესიონალური ბიურო; სანიტარული განათლების კვირეული; მიწა-ტყის კავშირში; ხის დამმუშავებელთა კავშირი
1. გელბახიანი, ვალერი (იურისტი, ყოფილი პარლამენტარი)
"ეს ხელისუფლება ჩამოშლილია, სამწუხაროდ, მათი დღეები დათვლილია, ამ ხელისუფლებისთვის არანაირი პერსპექტივა არ არსებობს!" : "მე ვფიქრობ, რომ 99 პროცენტით სააკაშვილი ხელისუფლებაში დაბრუნდება! ის, რასაც "ქართული ოცნება" აკეთებს, დამიჯერეთ, ყველაფერი ეს მიხეილ სააკაშვილის მობრუნებას ემსახურება" : ინტერვიუ / ვ.გელბახიანი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 18-24 მაისი. - N20. - გვ.9-10[MFN: 202627]
UDC:  323 + 338.124.4](479.22)
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და ლარის კურსის ვარდნით გამოწვეულ პრობლემებზე
პერსონალია:  ხადური ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; ეკონომიკური პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები:  ლარის კურსი.
1. შატბერაშვილი, სოსო ("მემარცხენე ალიანსის" თავმჯდომარე)
სოსო შატბერაშვილი შალვა ნათელაშვილს დებატებში იწვევს : "ნათელაშვილის რეიტინგი დიდი ხანია, 1 პროცენტს არ ასცილებია" : ინტერვიუ / ს. შატბერაშვილი ; ესაუბრა თ. ნინიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 16-17 მაისი. - N112. - გვ.4[MFN: 202628]
UDC:  329-044.42(479.22)
ანოტაცია:  შალვა ნათელაშვილსა და ნაციონალურ მოძრაობას შორის ფარული ალიანსის შესაძლო არსებობასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  ნაციონალური მოძრაობა, პოლიტიკური პარტია; ლეიბორისტული პარტია, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; რეიტინგები.
1. რუს. სოც. ფედ. რესპ. საბჭოთა მე-XI ყრილობის პრეზიდიუმისაგან // მუშა. - თბილისი, 1924. - 25 იანვარი. - N355. - გვ.3[MFN: 202629]
ანოტაცია:  ლენინის ღვაწლის შეფასების შესახებ და მიმართვა მოსახლეობისადმი აღასრულონ მისი პოლიტიკური ანდერძი
[ფაშიზმზე გამარჯვების 70-ე წლისთავის აღსანიშნავ ღონისძიებაზე ვაკის პარკში რუსი ბაიკერების ჯგუფ "ღამის მგლების" დასწრების საკითხთან დაკავშირებით] / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 მაისი. - N120. - გვ.2[MFN: 202630]
UDC:  341.324 + 327(479.22:470)
ბუღაძე, გია (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);  ბერიძე, მარინა (მუსიკათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ბაქრაძე, ლაშა (ლიტერატურული მუზეუმის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ჭკუასელი, ჯემალ (ანსამბლ "ერისიონის" სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ოკუპაცია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მეორე მსოფლიო ომი; გამარჯვების დღე.
1. ძველი მუშა
სენაკის ტეხნიკური სააღმშენებლო კონტორა / ძველი მუშა // მუშა. - თბილისი, 1923. - 14 თებერვალი. - N70. - გვ.6[MFN: 202631]
UDC:  624.012.1(479.22)
ანოტაცია:  სენაკის მახლობლად ქვის კარიერის მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ღოღობერიძე (სენაკის ქვის კარიერის მოიჯარადრე 1921 წელს); კულანდა (ინჟინერი).
თემატიკა:  სამშენებლო ქვის წარმოება.
1. Бетанели, Георгий
Вотум доверия : Парламент поддержал правительство Гарибашвили и его программу / Георгий Бетанели // Аргументы и факты. - Москва, 2015. - Май. - N20. - С.13[MFN: 202632]
Нодия, Гия (политолог, автор комментария);  Кублашвили, Павле (депутат, автор комментария);
ანოტაცია:  Об обновленном составе правительства Грузии
პერსონალია:  Гарибашвили Ираклий (премьер-министр Грузии).
1. აფციაური, ლალი (ადვოკატი)
საქართველოში ახალი, მომაკვდინებელი ვირუსი გავრცელდა!!! : ინტერვიუ / ლ.აფციაური ; ესაუბრა თ.ოქრუაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 18-24 მაისი. - N20. - გვ.11[MFN: 202633]
იმნაძე, პაატა (დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რინოვირუსის შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20259 | 20260 | 20261 | 20262 | 20263 | 20264 | 20265 | 20266 | 20267 | 20268 | 20269 |  შემდეგი »  ბოლო »»