განათლების სამინისტროში ფინანსური დარღვევები აღმოჩნდა ; ინფორმაცია "კომერსანტ. გე" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 16-17 მაისი. - N112. - გვ.4[MFN: 202634]
• Каладзе, Каха (министр энергетики Грузии, автор комментария); Туми, Эдриан (руководитель группы экспертов программы INOGATE, автор комментария);
ანოტაცია: О подписании соглашения о создании информационного центра устойчивой энергетики в Тбилиси между министром энергетики Грузии, мэром Тбилиси и руководителем группы экспертов программы INOGATE
ზურაბ აბაშიძე: რუსეთიდან კიდევ რამდენიმე პიროვნებაა სახლში წამოსაყვანი : როდის ჩადგებიან ფსოუსა და როკის გვირაბზე შვეიცარიელი დამკვირვებლები და რა უნდა დავუპირისპიროთ რუსი ბაიკერების პროვოკაციას : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 მაისი. - N120. - გვ.3[MFN: 202636]
ანოტაცია: საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში საუბრობს აბაშიძე-კარასინის შეხვედრების შედეგებსა და საქართველო-რუსეთის მომავალ ურთიერთობებეზე
ჩამოვიდნენ, დაგვხედეს, გვნახეს, რომ ჯერ ისევ ცოცხლები ვართ, დაგვაბოლეს და წავიდნენ : ამ ყველაფერში კი დამნაშავეა ერთი ადამიანი - ბიძინა ივანიშვილი! / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 18-24 მაისი. - N20. - გვ.12[MFN: 202637]
პროვინციის ქრონიკა // მუშა. - თბილისი, 1925. - 6 იანვარი. - N4. - გვ.7[MFN: 202638]
შინაარსი: სიღნაღის მაზრის სოფელ ულიანოვკაში დაარსდა მერძევეთა ამხანაგობა; ხიდი მდინარე აბაშაზე; გზები ოსეთში; გლეხთა კომუნები; სამეურნეო იარაღების შეძენა; მეფუტკრეობის კურსები დუშეთში; მეღვინეობა-მევენახეობის კურსები მუხრანში; ზუგდიდის ტექნიკუმი; სამხედრო კოოპერატივი ქუთაისში
გრიგოლ ონიანი: 10 მაისიდან რუსების მაგინებელი ვხდები : 9 მაისის ზეიმზე მოსკოვში საქართველოდან 3 ვეტერანი მიიწვიეს / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 მაისი. - N120. - გვ.5[MFN: 202639]
• ალხაზიშვილი, კობა (სსიპ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); მოსიძე, სოფო (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის პრესსპიკერი, კომენტარის ავტორი); მჟავანაძე, თინათინ (საქართველოს პრეზიდენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ნარჩემაშვილი, მარი (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ონიანი, გრიგოლ (საერთაშორისო ორგანიზაცია "სტალინის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მოსკოვში ფაშიზმზე გამარჯვების 70-ე წლისთავის აღსანიშნავ ღონისძიებაზე საქართველოს ოფიციალური დელეგაციის გამგზავრებისა და ქართველი ვეტერანების მიწვევის საკითხთან დაკავშირებით
გივი ხაჭაპურიძე: "ქართულ ოცნებას" რეიტინგის ზრდის შანსი ჯერ კიდევ აქვს" : ინტერვიუ / გ. ხაჭაპურიძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 16-17 მაისი. - N112. - გვ.5[MFN: 202640]