Пилотный проект INOGATE / Тенгиз Меладзе // Аргументы и факты. - Москва, 2015. - Май. - N20. - С.14[MFN: 202635]
UDC:  620.9(479.22) + 327(479.22) + 342.217
Каладзе, Каха (министр энергетики Грузии, автор комментария);  Туми, Эдриан (руководитель группы экспертов программы INOGATE, автор комментария);
ანოტაცია:  О подписании соглашения о создании информационного центра устойчивой энергетики в Тбилиси между министром энергетики Грузии, мэром Тбилиси и руководителем группы экспертов программы INOGATE
თემატიკა:  ენერგეტიკა; საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები.
1. აბაშიძე, ზურაბ
ზურაბ აბაშიძე: რუსეთიდან კიდევ რამდენიმე პიროვნებაა სახლში წამოსაყვანი : როდის ჩადგებიან ფსოუსა და როკის გვირაბზე შვეიცარიელი დამკვირვებლები და რა უნდა დავუპირისპიროთ რუსი ბაიკერების პროვოკაციას : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 მაისი. - N120. - გვ.3[MFN: 202636]
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში საუბრობს აბაშიძე-კარასინის შეხვედრების შედეგებსა და საქართველო-რუსეთის მომავალ ურთიერთობებეზე
საკვანძო სიტყვები:  რუსი ბაიკერები საქართველოში; ოკუპაციის სიმბოლიკა.
ჩამოვიდნენ, დაგვხედეს, გვნახეს, რომ ჯერ ისევ ცოცხლები ვართ, დაგვაბოლეს და წავიდნენ : ამ ყველაფერში კი დამნაშავეა ერთი ადამიანი - ბიძინა ივანიშვილი! / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2015. - 18-24 მაისი. - N20. - გვ.12[MFN: 202637]
UDC:  338.124.4(479.22) + 341.217
ანოტაცია:  ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრეზიდენტის სუმა ჩაკრაბარტის საქართველოში ვიზიტისა და ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ჩაკრაბარტი სუმა (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  ეკონომიკური პრობლემები; საერთაშორისო ორგანიზაციები.
1. პროვინციის ქრონიკა // მუშა. - თბილისი, 1925. - 6 იანვარი. - N4. - გვ.7[MFN: 202638]
შინაარსი:  სიღნაღის მაზრის სოფელ ულიანოვკაში დაარსდა მერძევეთა ამხანაგობა; ხიდი მდინარე აბაშაზე; გზები ოსეთში; გლეხთა კომუნები; სამეურნეო იარაღების შეძენა; მეფუტკრეობის კურსები დუშეთში; მეღვინეობა-მევენახეობის კურსები მუხრანში; ზუგდიდის ტექნიკუმი; სამხედრო კოოპერატივი ქუთაისში
გრიგოლ ონიანი: 10 მაისიდან რუსების მაგინებელი ვხდები : 9 მაისის ზეიმზე მოსკოვში საქართველოდან 3 ვეტერანი მიიწვიეს / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 მაისი. - N120. - გვ.5[MFN: 202639]
UDC:  94(100)"1939-1945" + 327(479.22:470)
ალხაზიშვილი, კობა (სსიპ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  მოსიძე, სოფო (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის პრესსპიკერი, კომენტარის ავტორი);  მჟავანაძე, თინათინ (საქართველოს პრეზიდენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  ნარჩემაშვილი, მარი (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  ონიანი, გრიგოლ (საერთაშორისო ორგანიზაცია "სტალინის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მოსკოვში ფაშიზმზე გამარჯვების 70-ე წლისთავის აღსანიშნავ ღონისძიებაზე საქართველოს ოფიციალური დელეგაციის გამგზავრებისა და ქართველი ვეტერანების მიწვევის საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მეორე მსოფლიო ომი; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. ხაჭაპურიძე, გივი (მარკეტოლოგი)
გივი ხაჭაპურიძე: "ქართულ ოცნებას" რეიტინგის ზრდის შანსი ჯერ კიდევ აქვს" : ინტერვიუ / გ. ხაჭაპურიძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 16-17 მაისი. - N112. - გვ.5[MFN: 202640]
UDC:  329 + 32.019.52](479.22)
ანოტაცია:  ენდიაის მიერ გამოქვეყნებული რეიტინგების შეფასება
ორგანიზაცია:  ქართული ოცნება, პოლიტიკური პარტია; ენდიაი, სოციოლოგიური კვლევების ამერიკული ინსტიტუტი.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა.