პრემიერმა ღარიბაშვილმა ზაზა აბაშიძის კანდიდატურა დაამტკიცა : ცენტრის ახალი ხელმძღვანელი მუშაობას დღეიდან შეუდგება // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 21 მაისი. - N116. - გვ.4[MFN: 203364]
კოსმოსში გაფრენას დღეს აღარ ვისურვებდი : ინტერვიუ / გიორგი გრეჩკო // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N145. - გვ.11-16[MFN: 203366]
საქართველოში ღვინის ფალსიფიკაცია შევარდნაძის დროს დაიწყო : ინტერვიუ / იგორ გიორგაძე ; ესაუბრა გენადი თვაური // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N145. - გვ.13[MFN: 203367]
საქართველოს პრეზიდენტი ბრძანებს: ცოტ-ცოტა თავის დახრით ერთხელ თავი უკვე გაგვაგორებინეს / გ. არჩემაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 8-15 ივნისი. - N23. - გვ.9[MFN: 203370]
იზრდება პრორუსულად განწყობილი მოსახლეობის რაოდენობა, მოსახლეობის ეს ნაწილი არსებული საგარეო კურსის ცვლილებას ემხრობა : ინტერვიუ / თ. კიკნაძე ; ესაუბრა ე. ნასყიდაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2015. - 20-26 მაისი. - N18. - გვ.5[MFN: 203372]