ვინ ვის ესროდა დისევში. თბილისში აცხადებენ, რომ სეპარატისტთა შეიარაღებულ ფორმირებებს დროდადრო ერთმანეთში კონფლიქტი მოსდით // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 5 ოქტომბერი. - N268. - გვ.11[MFN: 20413]
ანოტაცია: Создание опосредствованных дипломатических отношений между Россией и Грузией
მოხსენიებული პირები:Кальми-Рей Мишелин (глава МИД Швейцарии); Вашадзе Григол (министр иностранных дел Грузии); Кицмаришвили Эроси (бывший посол в РФ); Лякин-Фролов Игорь (заместитель директора Департамента информации и печати МИД РФ); Иосава Хатуна (глава Департамента по взаимодействию с прессой и общественностью МИД Грузии).
"ნიუ იორკ თაიმსი": ის, რაც საქართველოზე ანგარიშში არ შევიდა. არსებობს რეალური შესაძლებლობა იმისა, რომ ეს კონფლიქტი ნებისმიერ დროს შეიარაღებულ კონფრონტაციად იქცეს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 5 ოქტომბერი. - N268. - გვ.12[MFN: 20416]
"უოლ სთრით ჯორნალი": ევროპა საქართველოში რუსეთის დანაშაულს აშიშვლებს. როდის შეიძლება მოვლენებს საკუთარი სახელი დავარქვათ? // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 5 ოქტომბერი. - N268. - გვ.12[MFN: 20418]
ანჩისხატის მოგზაურობა მუსლიმთა სამყაროში. მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატის ისტორიული გზა : ინტერვიუ / ზაზა ნანობაშვილი ; ესაუბრა ანუნა ბუკია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 24-30 სექტემბერი. - N32. - გვ.3[MFN: 20419]