1. მჭედლიშვილი, გიორგი (პროფესორი)
საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოს "პარლამენტის" ნაცვლად უნდა ერქვას "დარბაზი" : მიმართვა დავით უსუფაშვილს / გ. მჭედლიშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.12[MFN: 204708]
UDC:  94 + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  ქართული პარლამენტარიზმის ისტორიიდან
მოხსენიებული პირები:  უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ისტორია; პარლამენტი.
1. სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში საქართველო პირველია, სადაც "ხალიკ ბანკი" უკონტაქტო mPOS სისტემას ნერგავს // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.13[MFN: 204709]
UDC:  336.717.1 + 336.747.5](479.22)
ორგანიზაცია:  ხალიკ ბანკი.
თემატიკა:  უნაღდო ვაჭრობა; პლასტიკური ბარათები.
საკვანძო სიტყვები:  POS ტერმინალები.
1. კაპანაძე, გიორგი
სავალუტო ბაზრებზე არაკანონიერი ვაჭრობის გამო მსოფლიოს 6 წამყვანი ბანკი 8 მილიარდით დააჯარიმეს / გ. კაპანაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.15[MFN: 204710]
UDC:  336.71(100)
ორგანიზაცია:  Barclays Bank; JP Morgan Chase; Citigroup; Royal Bank of Scotland.
საკვანძო სიტყვები:  ჯარიმები.
1. გელაშვილი, ნინი
უკრაინა უპრეცედენტო ენერგოკრიზისის პირისპირ / ნ. გელაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.15[MFN: 204711]
UDC:  620.9(477)
ანოტაცია:  პრობლემებზე უკრაინის ენერგეტიკაში
საკვანძო სიტყვები:  გაზმომარაგება; ქვანახშირის მოპოვება.
1. მაჩაიძე, რუსა
ევროპაში "ნაცმოძრაობის" ერთ-ერთმა მთავარმა მხარდამჭერმა რუსულ ნავთობკომპანიაში დაიწყო მუშაობა : "ნაცმოძრაობაში" კარლ ბილდტის ახალ სამსახურთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ / რუსა მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.1,4[MFN: 204712]
UDC:  35.08 + 35.082.3](485)
სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ვაშაძე, გიორგი (საქართველოს პარლამენტის წევრი, კომენტარის ავტორი);  ლაგაზიძე, ხათუნა (ანალიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შვედეთის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრის, სააკაშვილის ხელმძღვანელობით შექმნილი უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველთა საბჭოს წევრის წარსული საქმიანობისა და ამჟამად რუსულ ნავთობკომპანიაში მაღალ თანამდებობაზე დანიშვნის შესახებ
პერსონალია:  ბილდტი კარლ (შვედეთის საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; თანამდებობაზე დანიშვნა.
1. ბასილაია, ეკატერინე
სირიაში საქართველოდან უკვე ქალებიც მიდიან / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.1-2,6[MFN: 204713]
UDC:  323.173(569.1) + 2-485(479.22)
შათირიშვილი, ალექსანდრე (თელავის გამგებელი, კომენტარის ავტორი);  აშირეოვა, ელზა (სოფელ ყარაჯალის საჯარო სკოლის დირექტორი, კომენტრის ავტორი);  ხალილოვი, ზაურ (სამოქალაქო ინტერგაციის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  მაისაია, ვახტანგ (საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის პროფესორი, ექსპერტი ტერორიზმთან ბრძოლის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  კვახაძე, ალეკო (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თელავის რაიონის სოფელ ყარაჯალადან ორი აზერბაიჯანელი ქალბატონის სირიაში გამგზავრების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებისა და საქართველოდან ქალების სირიაში გადინების პროცესთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სირიის კონფლიქტი; რელიგიური უმცირესობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქალები.
1. ამირაშვილი, ლიკა
["ნაციონალური მოძრაობის" შანსების შესახებ მომავალ არჩევნეზე] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.2[MFN: 204714]
სიხარულიძე, გივი (მწერალი, მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ვარდოსანიძე, სერგო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ხურცილავა, დოდო (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ორგანიზაცია:  ნაციონაულრი მოძრაობა, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. ნაცვლიშვილი, იაგო
"აქციების დაწყება ნუგზარ წიკლაურის პირადი აზრი იყო" : "ნაცმოძრაობაში" ჯერ არ გადაუწყვეტიათ, ქვეყანაში სააკაშვილის დაბრუნების მოთხოვნით აქციები დაიწყონ თუ არა / იაგო ნაცვლიშვილი" // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.3[MFN: 204715]
UDC:  323.233 + 329](479.22)
რატიანი, სერგო ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ცისკარიშვილი, სოსო (დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის მოთხოვნით ფართომასშტაბიანი აქციების დაწყების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013).
თემატიკა:  საპროტეტსო აქციები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
მკაცრად გასაიდუმლოებული აქცია, სადაც ხალხს მხოლოდ სპეციალური საიდენტიფიკაციო კოდებით უშვებდნენ : ვაკეში ლგტბ პირების უფლებების დასაცავად გამართულ შეკრებას საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლებიც დაესწრნენ // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.3-4[MFN: 204716]
UDC:  316.83 + 323.233](479.22)
გოგიჩაძე, ნიკა (აქციის მონაწილე, კომენტარის ავტორი);  ვაჭარაძე, ირაკლი (ორგანიზაცია "იდენტობის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  გიგაური, ეკა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  თაქთაქიშვილი, ჩიორა (საპარლამენტო უმცირესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  კორძაია, თამარ (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლგტბ პირების უფლებადამცველი ორგანიზაცია "იდენტობის" მიერ ორგანიზებული აქციის შესახებ
თემატიკა:  სექსუალური უმცირესობები; საპროტესტო აქციები.
1. ბათიაშვილი, ირაკლი
ირაკლი ბათიაშვილი: ევრაზიულ კავშირში შესვლა 31 პროცენტზე გაცილებით ნაკლებს სურს : ნინო ბურჯანაძის თანამოაზრე აცხადებს, რომ რუსეთი აგრესორია, თუმცა ყირიმი ისტორიულად რუსეთის საკუთრებაა : ინტერვიუ / ირაკლი ბათიაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.5[MFN: 204717]
UDC:  327(479.22)
ანოტაცია:  "გაერთიანებული დემოკრატიული მოძრაობის" მხარდამჭერი საუბრობს NDI-ს კვლევების შედეგებთან დაკავშირებით მისი უნდობლობის შესახებ ევრაზიულ კავშირში შესვლის მომხრეთა მაჩვენებლის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ევრაზიული კავშირი; NDI-ს კვლევები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20467 | 20468 | 20469 | 20470 | 20471 | 20472 | 20473 | 20474 | 20475 | 20476 | 20477 |  შემდეგი »  ბოლო »»