საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოს "პარლამენტის" ნაცვლად უნდა ერქვას "დარბაზი" : მიმართვა დავით უსუფაშვილს / გ. მჭედლიშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.12[MFN: 204708]
სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში საქართველო პირველია, სადაც "ხალიკ ბანკი" უკონტაქტო mPOS სისტემას ნერგავს // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.13[MFN: 204709]
სავალუტო ბაზრებზე არაკანონიერი ვაჭრობის გამო მსოფლიოს 6 წამყვანი ბანკი 8 მილიარდით დააჯარიმეს / გ. კაპანაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N408. - გვ.15[MFN: 204710]
ევროპაში "ნაცმოძრაობის" ერთ-ერთმა მთავარმა მხარდამჭერმა რუსულ ნავთობკომპანიაში დაიწყო მუშაობა : "ნაცმოძრაობაში" კარლ ბილდტის ახალ სამსახურთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ / რუსა მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.1,4[MFN: 204712]
• სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ვაშაძე, გიორგი (საქართველოს პარლამენტის წევრი, კომენტარის ავტორი); ლაგაზიძე, ხათუნა (ანალიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: შვედეთის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრის, სააკაშვილის ხელმძღვანელობით შექმნილი უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველთა საბჭოს წევრის წარსული საქმიანობისა და ამჟამად რუსულ ნავთობკომპანიაში მაღალ თანამდებობაზე დანიშვნის შესახებ
პერსონალია:ბილდტი კარლ (შვედეთის საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
• შათირიშვილი, ალექსანდრე (თელავის გამგებელი, კომენტარის ავტორი); აშირეოვა, ელზა (სოფელ ყარაჯალის საჯარო სკოლის დირექტორი, კომენტრის ავტორი); ხალილოვი, ზაურ (სამოქალაქო ინტერგაციის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი); მაისაია, ვახტანგ (საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის პროფესორი, ექსპერტი ტერორიზმთან ბრძოლის საკითხებში, კომენტარის ავტორი); კვახაძე, ალეკო (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თელავის რაიონის სოფელ ყარაჯალადან ორი აზერბაიჯანელი ქალბატონის სირიაში გამგზავრების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებისა და საქართველოდან ქალების სირიაში გადინების პროცესთან დაკავშირებით
"აქციების დაწყება ნუგზარ წიკლაურის პირადი აზრი იყო" : "ნაცმოძრაობაში" ჯერ არ გადაუწყვეტიათ, ქვეყანაში სააკაშვილის დაბრუნების მოთხოვნით აქციები დაიწყონ თუ არა / იაგო ნაცვლიშვილი" // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.3[MFN: 204715]
• რატიანი, სერგო ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); ცისკარიშვილი, სოსო (დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის მოთხოვნით ფართომასშტაბიანი აქციების დაწყების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
მკაცრად გასაიდუმლოებული აქცია, სადაც ხალხს მხოლოდ სპეციალური საიდენტიფიკაციო კოდებით უშვებდნენ : ვაკეში ლგტბ პირების უფლებების დასაცავად გამართულ შეკრებას საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლებიც დაესწრნენ // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.3-4[MFN: 204716]
ირაკლი ბათიაშვილი: ევრაზიულ კავშირში შესვლა 31 პროცენტზე გაცილებით ნაკლებს სურს : ნინო ბურჯანაძის თანამოაზრე აცხადებს, რომ რუსეთი აგრესორია, თუმცა ყირიმი ისტორიულად რუსეთის საკუთრებაა : ინტერვიუ / ირაკლი ბათიაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 18 მაისი. - N129. - გვ.5[MFN: 204717]
ანოტაცია: "გაერთიანებული დემოკრატიული მოძრაობის" მხარდამჭერი საუბრობს NDI-ს კვლევების შედეგებთან დაკავშირებით მისი უნდობლობის შესახებ ევრაზიულ კავშირში შესვლის მომხრეთა მაჩვენებლის თაობაზე