1. ბოლღაშვილი, დავით (საფრანგეთის ქართველ მორაგბეთა კლუბ "ლილის" მთავარი მწვრთნელი)
ჩხაიძის ლელომ ლილი აღაზევა : ინტერვიუ / დ. ბოლღაშვილი ; ჩაიწერა ბ. ჯანგავაძემ // ლელო. - თბილისი, 2015. - 2 ივნისი. - N105. - გვ.11[MFN: 205471]
UDC:  796.333(44)
ანოტაცია:  "ლილთან" დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჩხაიძე გიორგი (მორაგბე); სორდია გიორგი (მორაგბე).
თემატიკა:  სარაგბო კლუბები.
პირველი და უკანასკნელი სიყვარული გაბრიელ ეპისკოპოსისა / მ. კახაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2006. - 20-27 ივლისი. - N29. - გვ.10[MFN: 205472]
UDC:  27-726.2(479.22)(092)
გიორგი [ჩაჩავა] (ვერის ეკლესიის მღვდელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მღვდელ-მონაზონის, იმერეთის ეპისკოპოს გაბრიელის ქიქოძის ცხოვრების შესახებ
პერსონალია:  გაბრიელ [ქიქოძე] (იმერეთის ეპისკოპოსი, მღვდელ-მონაზონი); ვლადიკინა მარია (გერასიმე ქიქოძის (საერო სახელი) მეუღლე).
თემატიკა:  სასულიერო პირები; ეპისკოპოსები.
რუსეთ-ბელორუსის ერთობა "უფსკრულის პირასაა" / დ. ბაქრაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 22 აგვისტო. - N229. - გვ.6[MFN: 205473]
UDC:  327.7(470:476) + 070(092)(470)
ანოტაცია:  ბელორუსში რუსი ჟურნალისტების დაპატიმრებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  შერემეტი პაველ (რუსული ტელევიზიის ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ბელორუსი.
თემატიკა:  რუსეთ-ბელორუსის ურთიერთობები; ჟურნალისტები.
1. რკინის-გზის პროფკავშირებში // მუშა. - თბილისი, 1925. - 8 იანვარი. - 6. - გვ.3[MFN: 205474]
UDC:  656.2 + 331.105](479.22)
ანოტაცია:  რკინიგზის პროფკავშირების საქმიანობის შესახებ
თემატიკა:  რკინიგზა; პროფკავშირები.
1. ბაღაშვილი, ს. (ჟურნალისტი)
პოლიციამ მილიონიანი ქურდობის ვერსია გააქარწყლა // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 27 ივლისი. - N202(1250). - გვ.7[MFN: 205475]
UDC:  070 + 343.71](479.22)
ანოტაცია:  ღია წერილი "რეზონანსის" მთავარ რედაქტორ ლაშა ტუღუშს"რეზონანსში" გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით, რომელიც ეხებოდა ფირმა "ივერენსის" ოფისიდან 1 მილიონი დოლარის გატაცებას
თემატიკა:  პრესა; დაყაჩაღება.
ოქროს კაზრეთში გამოადნობენ და გერმანიაში "აკურთხებენ" / დ. ქარდავა // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 22 აგვისტო. - N229. - გვ.7[MFN: 205476]
UDC:  622.342.1(479.22:94)
ანოტაცია:  ავსტრალიულ-ქართული საწარმოს საქმიანობაზე
ორგანიზაცია:  კვარციტი, ავსტრალიულ-ქართული ერთობლივი საწარმო.
თემატიკა:  ოქროს მოპოვება.