თემატიკა:  რესტავრაცია; სასწავლო პროგრამები.
ს. სვირი / კო // მუშა. - თბილისი, 1925. - 8 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 205954]
UDC:  329.150.5(479.22)
ანოტაცია:  პარტიული მუშაობის შესახებ სოფელ სვირში
თემატიკა:  პარტიული მუშაობა.
რამაზ საყვარელიძე: "5-6 წლის ბავშვი არ არის მზად, რომ სკოლაში არსებულ განათლების სისტემას მოერგოს" : განათლების მინისტრის მრჩევლის ინფორმაციით, შესაძლოა, სკოლისთვის წინამოსამზადებელი სასწავლებლები შეიქმნას : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა ელზა პაპოშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.5[MFN: 205955]
UDC:  373.5 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მრჩეველი ფსიქოლოგიის საკითხებში საუბრობს კანონპროექტზე, რომელიც სკოლებში 5 წლის ბავშვის შეყვანას ითვალისწინებს
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; კანონპროექტები.
1. დგებუაძისა, ნ.
შორაპნის ქალთა წრე / ნ. დგებუაძისა // მუშა. - თბილისი, 1925. - 8 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 205956]
UDC:  329.150.5-055.2](479.22)
ანოტაცია:  ქალთა წრის პარტიული მუშაობის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  შორაპანი.
თემატიკა:  პარტიული მუშაობა; ქალები.
უკრაინის პრეზიდენტი მორიგ შეტევას ზაფხულში ელოდება / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.5[MFN: 205957]
პოროშენკო, პეტრო (უკრაინის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  მაისაია, ვახტანგ (პოლიტიკის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთის მხრიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში საბრძოლო მოქმედებების განახლების საფრთხესთან დაკავშირებით
1. გ.მ.
ფოთი / გ. მ. // მუშა. - თბილისი, 1925. - 8 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 205958]
UDC:  630 + 334.716.4](479.22)
ანოტაცია:  ფოთის სატყეო ქარხნების მუშაობის შესახებ
თემატიკა:  სატყეო მეურნეობა; ქარხნები.
1. სასკოლო ასაკთან დაკავშირებით მშობლებისა და მინისტრის შეხვედრა უშედეგოდ დასრულდა : აქციის მონაწილეები მოითხოვდნენ, რომ არ მოხდეს ბავშვების დისკრიმინაცია ერთი დღის, ორი კვირის ან ერთი თვის გამო // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.6[MFN: 205959]
UDC:  373.5 + 323.233](479.22)
მელია, ნიკა ("ნაციონალური მოძრაობის' წევრი, კომენტარის ავტორი);  სუბელიანი, კობა (პარლამენტარი, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, სერგო (პარლამენტარი, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი);  საყვარელიძე, რამაზ (საქართველოს განათლების მინისტრის მრჩეველი, ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საპროტესტო აქციის მონაწილე მშობლების შეხვედრა საქართველოს განათლების მინისტრთან სკოლაში შეყვანის უფლების მიცემასთან დაკავშირებით ბავშვებისთვის, რომლებსაც 6 წელი 2015 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით უსრულდებათ
მოხსენიებული პირები:  სანიკიძე თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; საპროტესტო აქციები.
ავტომობილები საექსპორტო სამეულიდან მალე ამოვარდება : ბოლო წლებში პირველად საქართველოს საექსპორტო კალათის ლიდერი შეიცვალა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.7[MFN: 205960]
UDC:  629.33 + 339.564](479.22)
ჯამაგიძე, ელგუჯა (კომპანია "რობანი მოტორსის" თანადამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ზარანდია, იოსებ (მეორადი ავტომობილების ავტოდილერი კომპანია "ზარიოს ავტოს" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  როსტიაშვილი, ნიკოლოზ (ავტოიმპიორტიორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტის შემცირების მიზეზები
თემატიკა:  ავტომობილები; ექსპორტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20591 | 20592 | 20593 | 20594 | 20595 | 20596 | 20597 | 20598 | 20599 | 20600 | 20601 |  შემდეგი »  ბოლო »»