ქართველ რესტავრატორებს საერთაშორისო ექსპერტის სტატუსის მიღების შანსი ეძლევათ : ძეგლთა დაცვის სააგენტომ მემკვიდრეობის კვლევისა და რესტავრაციის საერთაშორისო ცენტრთან თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.4[MFN: 205953]
• გიორგაძე, მიხეილ (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ანთიძე, ნიკოლოზ (ძეგლთა დაცვის სააგენტოს დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მემორანდუმი ითვალისწინებს რესტავრაციის საწვრთნელი პლატფორმის ჩამოყალიბებას საქართველოში, რომელიც ძეგლთა დაცვის დარგში მომუშავე სპეციალისტებს განათლებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების შესაძლებლობას მისცემს
რამაზ საყვარელიძე: "5-6 წლის ბავშვი არ არის მზად, რომ სკოლაში არსებულ განათლების სისტემას მოერგოს" : განათლების მინისტრის მრჩევლის ინფორმაციით, შესაძლოა, სკოლისთვის წინამოსამზადებელი სასწავლებლები შეიქმნას : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა ელზა პაპოშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.5[MFN: 205955]
ანოტაცია: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მრჩეველი ფსიქოლოგიის საკითხებში საუბრობს კანონპროექტზე, რომელიც სკოლებში 5 წლის ბავშვის შეყვანას ითვალისწინებს
• პოროშენკო, პეტრო (უკრაინის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); მაისაია, ვახტანგ (პოლიტიკის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); ალადაშვილი, ირაკლი (ჟურნალ "არსენალის" მთავარი რედაქტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთის მხრიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში საბრძოლო მოქმედებების განახლების საფრთხესთან დაკავშირებით
სასკოლო ასაკთან დაკავშირებით მშობლებისა და მინისტრის შეხვედრა უშედეგოდ დასრულდა : აქციის მონაწილეები მოითხოვდნენ, რომ არ მოხდეს ბავშვების დისკრიმინაცია ერთი დღის, ორი კვირის ან ერთი თვის გამო // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.6[MFN: 205959]
• მელია, ნიკა ("ნაციონალური მოძრაობის' წევრი, კომენტარის ავტორი); სუბელიანი, კობა (პარლამენტარი, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი); რატიანი, სერგო (პარლამენტარი, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი); საყვარელიძე, რამაზ (საქართველოს განათლების მინისტრის მრჩეველი, ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საპროტესტო აქციის მონაწილე მშობლების შეხვედრა საქართველოს განათლების მინისტრთან სკოლაში შეყვანის უფლების მიცემასთან დაკავშირებით ბავშვებისთვის, რომლებსაც 6 წელი 2015 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით უსრულდებათ
მოხსენიებული პირები:სანიკიძე თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
ავტომობილები საექსპორტო სამეულიდან მალე ამოვარდება : ბოლო წლებში პირველად საქართველოს საექსპორტო კალათის ლიდერი შეიცვალა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 22 მაისი. - N133. - გვ.7[MFN: 205960]