"არსენალის მთა ღამით" სამშობლოში ბრუნდება : ნიკო ფიროსმანის ნამუშევარი 1 486 100 დოლარად გაიყიდა / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 2 ივნისი. - N144. - გვ.1-2[MFN: 206158]
UDC:  7.071.1(479.22)(092)
კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ხოშტარია, გოგი (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  დუმბაძე, ქეთევან (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრის მიერ ლონდონის კრისტის აუქციონზე ნიკო ფიროსმანის ნახატის შეძენისა და საქართველოს ხელოვნების მუზეუმისთვის გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  ფიროსმანაშვილი ნიკო (მხატვარი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  კრისტის აუქციონი.
1. რკინის გზელი // მუშა. - თბილისი, 1924. - 14 თებერვალი. - N372. - გვ.5[MFN: 206159]
შინაარსი:  გოგოლაშვილი, ვ. ლალიაშვილი, პირველი ნაბიჯი; რკინიგზელთა პროფკავშირებში: მუშკორი რკინიგზელი, მოძრაობის სამსახურის ადგილკომის დელეგატთა სხდომა; რკინის გზელთა ცხოვრება: მუშკორი რკინისგზელი, ვიმუშაოთ ამ მხრივ; დ-ი, მუშტაიდის კლუბში; ქ-ლი, უნდა მოწესრიგდეს 2; პროფკავშირის გადასახადის საქმე; მუშა ვ. რ-ლი, შეფიც ასეთი უნდა; რკინისგზელი, გამოარკვიეთ ეს საკითხი; მი-ხა, ვებრძოლოთ ტვირთის მტაცებლობას; კლიმენტი, დაუდევრობის ბრალია; მუშკორი ირ-ი, ამხ. ორჯონიკიძის სახელობის კლუბი (ყოფილი მუშტაიდი); ალი, ველით გაუმჯობესებას
კურორტ მენჯის განვითარებით ჩინური კომპანია დაინტერესდა / ნ. გელაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 1 ივნისი. - N409. - გვ.12[MFN: 206160]
UDC:  615.939
ინჯონი, იუანს (კომპანიის "ტურიზმის საერთაშორისო საინვესტიციო ჯგუფი" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  დგებუაძე, გოჩა (სენაკის გამგებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჩინური კომპანიის გეგმაზე ბალნეოლოგიურ კურორტ მენჯის ასაღორძინებლად
ორგანიზაცია:  ტურიზმის საერთაშორისო საინვესტიციო ჯგუფი, ჩინური კომპანია.
გეოგ.დასახელება:  მენჯი.
თორთლაძემ სალომე ზურაბიშვილი მიატოვა / ნანა მიშელაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N158. - გვ.2[MFN: 206161]
თორთლაძე, გია ("დემოკრატიული ფრონტის" წევრი, კომენტარის ავტორი);  ზურაბიშვილი, სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გია თორთლაძის მიერ პარტია "საქართველოს გზის" დატოვების შესახებ
1. ჯაბა იოსელიანი პროტესტის უკიდურესი ზომებით იმუქრება : მან საზოგადოებრივი დამცველი და ადვოკატი სასამართლოდან გამოიწვია // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 30 ივლისი. - N205(1253). - გვ.4[MFN: 206162]
UDC:  343.139(479.22)
ანოტაცია:  ჯაბა იოსელიანის სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია:  იოსელიანი ჯაბა (შეიარაღებული ფორმირება "მხედრიონის" ლიდერი, პატიმარი); ნიკოლეიშვილი გელა (საზოგადოებრივი დამცველი); გაბუნია გომარ (ადვოკატი).
1. რიჩარდ ნორლანდი: "საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით გარკვეული პროგრესია" ; ინფორმაცია "ნიუპოსტი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 ივნისი. - N131. - გვ.3[MFN: 206163]
ნორლანდი, რიჩარდ (ამერიკის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  საარჩევნო სისტემა.
ციხეში რისთვის ვზივარ?! / შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 10 ივნისი. - N158. - გვ.2-3[MFN: 206164]
მირცხულავა, დავით (ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრის სასამართლო პროცესის შესახებ
რაჭა-ლეჩხუმში ყოველი მეორე ადამიანი ღატაკია : ყველაზე ღარიბ რეგიონებს შორის შიდა ქართლი და მცხეთა-მთიანეთიც მოხვდნენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 2 ივნისი. - N144. - გვ.1. - ჩანართი Business რეზონანსი N21, გვ.5,7[MFN: 206165]
UDC:  364.662 + 908](479.22)
სულაბერიძე, ავთო (სოციოლოგი, კომენტარის ავტორი);  არჩვაძე, სოსო (სტატისტიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კაპანაძე, ნოდარ (სოციოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ალაფიშვილი, ლევან (იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სიღარიბის პრობლემის მიზეზები რეგიონებში და მისი გადაწყვეტის გზების შესახებ
თემატიკა:  საღარიბე; საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტიციების სიმცირე; წარმოების დაბალი დონე; მოშლილი ინფრასტრუქტურა; არასწორი სახელმწიფო პოლიტიკა.
გუბერნატორის მოადგილეს მაჟორიტარებისათვის ბოდიში მოახდევინეს : რა ხდება მცხეთა-მთიანეთში / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 ივნისი. - N131. - გვ.4[MFN: 206166]
UDC:  353.2 + 32](479.22)
არაბული, კობა (მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ვოლსკი, გია (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში დაძაბულ პოლიტიკურ ვითარებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  გუბერნატორები; პოლიტიკა.
1. შათირიშვილი, მარი
უპატრონო და უფულო პატიმრებს შიმშილით სიკვდილი ემუქრება! : ახალი კანონპროექტით, ციხეში ამანათების შეგზავნა იკრძალება, მინიმარკეტის ანგარიშზე კი პატიმრებს ფული პატრონმა პლასტიკური ბარათით უნდა ჩაურიცხოს / მ.შათირიშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2005. - 26 დეკემბერი-8 იანვარი[MFN: 206167]
UDC:  343.262.1 + 343.91 + 342.7](479.22)
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20612 | 20613 | 20614 | 20615 | 20616 | 20617 | 20618 | 20619 | 20620 | 20621 | 20622 |  შემდეგი »  ბოლო »»