"არსენალის მთა ღამით" სამშობლოში ბრუნდება : ნიკო ფიროსმანის ნამუშევარი 1 486 100 დოლარად გაიყიდა / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 2 ივნისი. - N144. - გვ.1-2[MFN: 206158]
• კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ხოშტარია, გოგი (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი); დუმბაძე, ქეთევან (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრის მიერ ლონდონის კრისტის აუქციონზე ნიკო ფიროსმანის ნახატის შეძენისა და საქართველოს ხელოვნების მუზეუმისთვის გადაცემის შესახებ
შინაარსი: გოგოლაშვილი, ვ. ლალიაშვილი, პირველი ნაბიჯი; რკინიგზელთა პროფკავშირებში: მუშკორი რკინიგზელი, მოძრაობის სამსახურის ადგილკომის დელეგატთა სხდომა; რკინის გზელთა ცხოვრება: მუშკორი რკინისგზელი, ვიმუშაოთ ამ მხრივ; დ-ი, მუშტაიდის კლუბში; ქ-ლი, უნდა მოწესრიგდეს 2; პროფკავშირის გადასახადის საქმე; მუშა ვ. რ-ლი, შეფიც ასეთი უნდა; რკინისგზელი, გამოარკვიეთ ეს საკითხი; მი-ხა, ვებრძოლოთ ტვირთის მტაცებლობას; კლიმენტი, დაუდევრობის ბრალია; მუშკორი ირ-ი, ამხ. ორჯონიკიძის სახელობის კლუბი (ყოფილი მუშტაიდი); ალი, ველით გაუმჯობესებას
ჯაბა იოსელიანი პროტესტის უკიდურესი ზომებით იმუქრება : მან საზოგადოებრივი დამცველი და ადვოკატი სასამართლოდან გამოიწვია // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 30 ივლისი. - N205(1253). - გვ.4[MFN: 206162]
რიჩარდ ნორლანდი: "საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით გარკვეული პროგრესია" ; ინფორმაცია "ნიუპოსტი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 8 ივნისი. - N131. - გვ.3[MFN: 206163]
რაჭა-ლეჩხუმში ყოველი მეორე ადამიანი ღატაკია : ყველაზე ღარიბ რეგიონებს შორის შიდა ქართლი და მცხეთა-მთიანეთიც მოხვდნენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 2 ივნისი. - N144. - გვ.1. - ჩანართი Business რეზონანსი N21, გვ.5,7[MFN: 206165]
უპატრონო და უფულო პატიმრებს შიმშილით სიკვდილი ემუქრება! : ახალი კანონპროექტით, ციხეში ამანათების შეგზავნა იკრძალება, მინიმარკეტის ანგარიშზე კი პატიმრებს ფული პატრონმა პლასტიკური ბარათით უნდა ჩაურიცხოს / მ.შათირიშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2005. - 26 დეკემბერი-8 იანვარი[MFN: 206167]