სისხლიანი შაბათ-კვირა ჩრდილოეთ კავკასიაში // რეზონანსი . - , 2009. - 15 სექტემბერი. - N248. - გვ.6[MFN: 20626 ]
ანოტაცია: ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ კავკასიაში
თემატიკა: ტერორიზმი .
გუგავა, გიორგი
ლეიბორისტები "სააკაშვილის კლანურ მმართველობას" აპროტესტებენ : ინტერვიუ / გ. გუგავა ; ესაუბრა ეთერ ბალაძე // რეზონანსი . - , 2009. - 15 სექტემბერი. - N248. - გვ.6[MFN: 20627 ]
UDC: 364.6(479.22)
ანოტაცია: ქვეყანაში არსებულ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ ვითარებაზე
პერსონალია: გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი).
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: სოციალური პრობლემები .
ვეფხვაძე, ლევან
"ქრისტიან-დემოკრატები" უმაღლესებში სწავლის სახელმწიფო დაფინანსებას ითხოვენ : ინტერვიუ / ლ. ვეფხვაძე ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - , 2009. - 15 სექტემბერი. - N248. - გვ.16[MFN: 20628 ]
UDC: 378(479.22) + 364.672
პერსონალია: ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" პარტიის წევრი).
თემატიკა: უმაღლესი განათლება ; სოციალური პრობლემა .
მაჩაბელი, გიორგი
ლაშა შანიძეს "მილენიუმის" პროგრამაში ნაშოვნ მილიონებსაც გაუხსენებენ და გარიგებასაც შესთავაზებენ! რა კავშირი აქვს მამა-შვილი შანიძეების დაპატიმრებასთან ზურაბ ნოღაიდელს, გიორგი არველაძეს, ფადი ასლის და რატომ შევიდა კონტროლის პალატა ქონების მართვის სააგენტოში?! // ვერსია . - , 2009. - 19-20 ოქტომბერი. - N111(319). - გვ.3[MFN: 20629 ]
UDC: 33(479.22)
ანოტაცია: საინვესტიციო კომპანია "რუგე-კაპიტალის" 100 პროცენტიანი წილის მფლობელ ლაშა შანიძის დაკავებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: კონტროლის პალატა ; ქონების მართვის სააგენტო .
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; აშშ .
მაჭავარიანი, სოფიო
განჩინება. საქართველოს სახელით : 23 სექტემბერი, 2009 წელი თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 2 ოქტომბერი. - N265. - გვ.13[MFN: 20630 ]
UDC: 342.9 + 347.4(479.22)
ანოტაცია: ნივთის უკანონო მფლობელობიდან გამოთხოვის შესახებ
პერსონალია: ოქროპირიძე ნოშრევან (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: ამხანაგობა "გეომერიდიანი" .
თემატიკა: განჩინება ; ვალდებულებითი სამართალი .
ასათიანი, აკაკი
"ზღვაზე ვართ - ეს ხელისუფლებაც ან თავის დამხობას დაიწყებს ან გამოფხიზლდება და ერთად მოვაგვარებთ პრობლემებს!" რატომ აღარ არის "პრეზიდენტი სულელი და გიჟი ბავშვი" და რატომ მონათლა ოპოზიციამ "სააკაშვილის მესაიდუმლედ" აკაკი ასათიანი : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია . - , 2009. - 19-20 ოქტომბერი. - N111(319). - გვ.4[MFN: 20631 ]
UDC: 32 + 329(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება ; ოპოზიცია .