ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმება: პერსპექტივები და გამოწვევები : თბილისში აბრეშუმის გზის მე-10 საერთაშორისო კონფერენცია იხსნება / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N136. - გვ.8[MFN: 207057]
• ჩილოღლუ, ილიას (შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი, აბრეშუმის გზის საერთაშორისო კონფერენციის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ჰერმანი, იანოშ (ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი); ბაღათურია, ოთარ (შავი ზღვის უნივერსიტეტისა და თბილისის სახელმწიფო ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი );
ანოტაცია: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ორგანიზებით თბილისში 22 და 23 ივნისს გამართული კონფერენციის შესახებ, რომლის მიზანია პოლიტიკოსების, გადაწყვეტილების მიმღები პირებისა და აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებისგან ფორუმის შექმნა, რაც ევროინტეგრაციის საკითხებზე ინტენსიურ დიალოგს შეუწყობს ხელს
• ლეინი, დევიდ (აშშ-ის ელჩი რომში განთავსებულ გაეროს ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებში, კომენტარის ავტორი); ობერლენი, ნიკოლა (ფრანგი სპეციალისტი სტრასბურგიდან, რომელიც მსოფლიო სასურსათო პროგრამის ტაჯიკეთის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გაეროს ჰუმანიტარული ორგანიზაციების დახმარების პროგრამასთან დაკავშირებით, რომელიც ხორციელდება პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ყველაზე ღარიბ ქვეყანა - ტაჯიკეთში
ქართველი და თურქი მესაზღვრეების დაახლოებამ მოსკოვი გააბოროტა : მოსკოვის ბოლო დროს დამთბარი ურთიერთობები კვლავ გაცივდა / მირიან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.1-2[MFN: 207063]
შინაარსი: ათი მცნება მუშა-კორესპონდენტებისათვის; ა. თითბერიძე, ერთგული მუშაკი; მუშკორი ალე, სახელმწიფო კინო მრეწველობის ცხოვრებიდან; კლიმენტი, ქალაქის სასაკლაოში; გ. ოგანოვი, მკერვალთა შორის; მ. დიასამიძე, ხე-ტყის ქარხნების მუშა-მოსამსახურეთა შორის; დონ ღ[]ნი, მე 4-ხე სტამბაში; ს. კიკაბიძე, წყალსადენის განყოფილების საყურადღებოთ; მიშა გარეჯელი, მზრუნველობა სოფელ შაშიანზე