ანოტაცია:  ვაჭრობაში არსებული პრობლემების შესახებ
მოგზაურობა ტაჯიკეთში : როგორ ეხმარებიან დონორები შუააზიურ ქვეყანას სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში / მალხაზ გაგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 25 მაისი. - N136. - გვ.11,14[MFN: 207059]
UDC:  339.726.2(575.3)
ლეინი, დევიდ (აშშ-ის ელჩი რომში განთავსებულ გაეროს ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებში, კომენტარის ავტორი);  ობერლენი, ნიკოლა (ფრანგი სპეციალისტი სტრასბურგიდან, რომელიც მსოფლიო სასურსათო პროგრამის ტაჯიკეთის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გაეროს ჰუმანიტარული ორგანიზაციების დახმარების პროგრამასთან დაკავშირებით, რომელიც ხორციელდება პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ყველაზე ღარიბ ქვეყანა - ტაჯიკეთში
ორგანიზაცია:  გაეროს ჰუმანიტარული ორგანიზაციები რომში.
თემატიკა:  საერთაშორისო დახმარება.
1. ტოროტაძე, ე.
ლენინის ნაწერების გამოც. გამო / ე. ტოროტაძე // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.3[MFN: 207060]
UDC:  94(092)
ანოტაცია:  ქართულ ენაზე ლენინის ნაწერების გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლენინი (პროლეტარიატის ბელადი).
თემატიკა:  ისტორიული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  ნაწერები.
1. რკინის გზელი // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.5[MFN: 207061]
შინაარსი:  მუშკორების წრეები; კოოპერაცია ტრანსპორტზე; რკინის გზის ახალი ამბები; რკ. გზ. პროფკავშირებში; რკინის გზელთა ცხოვრება
მოხსენიებული პირები:  ქართველიშვილი კ.; ვერემეჩკო; კვანტალიანი; დარახველიძე.
1. ე.
კოოპერაციის კარები ყველასათვის ღია არ უნდა იყოს / ე // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.3. - იგულისხმებიან მღვდლები, ვაჭრები, სპეკულანტები[MFN: 207062]
UDC:  334.73(479.22)
თემატიკა:  კოოპერაცია.
1. ლებანიძე, მირიან
ქართველი და თურქი მესაზღვრეების დაახლოებამ მოსკოვი გააბოროტა : მოსკოვის ბოლო დროს დამთბარი ურთიერთობები კვლავ გაცივდა / მირიან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.1-2[MFN: 207063]
ანოტაცია:  რუსეთის სასაზღვრო ნაწილების საქართველოდან გასვლის გრაფიკის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; რუსეთი.
1. მუშათა ცხოვრება // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.4[MFN: 207064]
UDC:  331.105.24(479.22)
შინაარსი:  ათი მცნება მუშა-კორესპონდენტებისათვის; ა. თითბერიძე, ერთგული მუშაკი; მუშკორი ალე, სახელმწიფო კინო მრეწველობის ცხოვრებიდან; კლიმენტი, ქალაქის სასაკლაოში; გ. ოგანოვი, მკერვალთა შორის; მ. დიასამიძე, ხე-ტყის ქარხნების მუშა-მოსამსახურეთა შორის; დონ ღ[]ნი, მე 4-ხე სტამბაში; ს. კიკაბიძე, წყალსადენის განყოფილების საყურადღებოთ; მიშა გარეჯელი, მზრუნველობა სოფელ შაშიანზე
მოხსენიებული პირები:  ოკუჯავა ა. (ექიმი).
თემატიკა:  მუშები.
1. ჟღენტი, გენო
ფრიდონ ინჯია - სპეციალურად შევარდნაძისთვის კავშირგაბმულობის სამინისტროდან : ანუ "ზღვის სვოია მორალ ჟივიოტ!" / გენო ჟღენტი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.1-2[MFN: 207065]
ანოტაცია:  ფრიდონ ინჯიას საქმიანობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ინჯია ფრიდონ (კავშირგაბმულობის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  კავშირგაბმულობის სამინისტრო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20702 | 20703 | 20704 | 20705 | 20706 | 20707 | 20708 | 20709 | 20710 | 20711 | 20712 |  შემდეგი »  ბოლო »»