გლეხობა რუსეთის ბაზარს "გაებუტა" : და მხოლოდ შიდა ბაზრით ახერხებს "ფულის კეთებას" / მერი ნამორაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.5[MFN: 207074]
ნანა დევდარიანი: "ნაციონალებს ხელისუფლებაში დაბრუნების შანსი არ აქვთ!" : "ივანიშვილის პოლიტიკიდან ნაადრევი წასვლით ხალხი უკმაყოფილოა!" : ინტერვიუ / ნ. დევდარიანი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 12 ივნისი. - N135. - გვ.2[MFN: 207075]
პერსონალია:ადეიშვილი ზურაბ (ოდესის ოლქის გენერალური პროკურორი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, ოდესის ოლქის გუბერნატორი).
ანოტაცია: ევროკომისიის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის განყოფილების - "ევრობარომეტრის" მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შესახებ მოსახლეობის პოლიტიკური ორგანიზაციის პრიორიტეტებთან დაკავშირებით
ბრძანება: [საქართველოს, სომხეთის და აზერბეიჯანის რესპუბლიკათა მიჯნებში რკინის გზათა საქმის წარმოების ადგილობრივ ენებზე გადაყვანის შესახებ] // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.6[MFN: 207077]
ინგრევა თუ იყიდება სოლოლაკი?! : ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხა მთელი უბნის გასამაგრებლად საკმარისი არ არის / სალომე ჯვებენავა // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.5[MFN: 207080]
ოდესასა და ტირასპოლს შორის ურთიერთობა გამწვავდა : სააკაშვილის საქმიანობის პირველი შედეგები / მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 12 ივნისი. - N135. - გვ.2[MFN: 207082]