გლეხობა რუსეთის ბაზარს "გაებუტა" : და მხოლოდ შიდა ბაზრით ახერხებს "ფულის კეთებას" / მერი ნამორაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.5[MFN: 207074]
UDC:  63(479.22)
ანოტაცია:  გლეხების პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა.
1. დევდარიანი, ნანა (გლობალური კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელი)
ნანა დევდარიანი: "ნაციონალებს ხელისუფლებაში დაბრუნების შანსი არ აქვთ!" : "ივანიშვილის პოლიტიკიდან ნაადრევი წასვლით ხალხი უკმაყოფილოა!" : ინტერვიუ / ნ. დევდარიანი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 12 ივნისი. - N135. - გვ.2[MFN: 207075]
UDC:  329 + 328.1 + 323](479.22) + 353.2](477)
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  ადეიშვილი ზურაბ (ოდესის ოლქის გენერალური პროკურორი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, ოდესის ოლქის გუბერნატორი).
ორგანიზაცია:  ნაციონალური მოძრაობა, პოლიტიკური პარტია.
გეოგ.დასახელება:  ოდესა.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; ხელისუფლება; პოლიტიკური პროცესები; გუბერნატორები.
1. რუსეთს მომავალ პარტნიორად ყველაზე ნაკლებად საქართველოში მიიჩნევენ // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 11 მაისი. - N57. - გვ.1,2[MFN: 207076]
UDC:  32.019.52
ანოტაცია:  ევროკომისიის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის განყოფილების - "ევრობარომეტრის" მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შესახებ მოსახლეობის პოლიტიკური ორგანიზაციის პრიორიტეტებთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  ევროკომისია.
გეოგ.დასახელება:  ყაზახეთი.
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის კვლევა.
1. ს.ს.რ.კ. გზათა სახ. კომ. ა.კ.ფ.ს.რ. რწმუნებული (ელიავა)
ბრძანება: [საქართველოს, სომხეთის და აზერბეიჯანის რესპუბლიკათა მიჯნებში რკინის გზათა საქმის წარმოების ადგილობრივ ენებზე გადაყვანის შესახებ] // მუშა. - თბილისი, 1924. - 16 თებერვალი. - N374. - გვ.6[MFN: 207077]
UDC:  656.2 + 340.130.55
თემატიკა:  რკინიგზა; ბრძანება.
1. მიშელაძე, მაია
ხორციანი პროდუქტის არასწორი შენახვით ოცი ადამიანი დაავადდა : ზაფხულში კრემიანი ნამცხვრები განსაკუთრებით საშიშია / მაია მიშელაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.5[MFN: 207078]
UDC:  616.9 + 330.567.222](479.22)
ანოტაცია:  ნაწლავურ-ინფექციურ დაავადებებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  დაავადებები; საკვები პროდუქტები.
1. ციგრიაშვილი, ელენე
"აფბა" მსხვილი ჰესების პროექტების დაჩქარებას ითხოვს / ე. ციგრიაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 8 ივნისი. - N410. - გვ.6[MFN: 207079]
UDC:  620.9 + 621.311.21](479.22)
გვიდიანი, ანდრია (აფბას ანალიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აფბას მიერ ენერგოსექტორში არსებული საინვესტიციო გარემოსა და პროექტების შესწავლის შესახებ
ორგანიზაცია:  აფბა, ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაცია.
თემატიკა:  ენერგეტიკა; ჰიდროელექტროსადგურები.
საკვანძო სიტყვები:  გაზსადენები; ალტერნატიული ენერგია.
1. ჯვებენავა, სალომე
ინგრევა თუ იყიდება სოლოლაკი?! : ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხა მთელი უბნის გასამაგრებლად საკმარისი არ არის / სალომე ჯვებენავა // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.5[MFN: 207080]
UDC:  69.059.2(479.22-25)
ანოტაცია:  სოლოლაკის ავარიული შენობების მდგომარების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  თბილისი.
თემატიკა:  ავარიული სახლები.