წელს სასკოლო სახელმძღვანელოები მცირე რაოდენობით დაიბეჭდება / ს. მეცხვარიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 12 ივნისი. - N135. - გვ.2[MFN: 207093]
"ნუთუ საქართვენლოში ასე კაგად ბევრი ბავშვი მღერის..." : ქართული შოუ-ბიზნესი ნატო ვეფხვაძეს დღემდე არ წყალობს : ინტერვიუ / ლელა ვეფხვაძე ; ესაუბრა მანანა ვარდიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 4 აგვისტო. - N210(1259). - გვ.6[MFN: 207094]
"საქართველოში ბიტკოინის კიდევ ერთი "დატა ცენტის" არსებობა ქვეყნის თანამედროვე ტექნოლოგიურ ჰაბად ჩამოყალიბებას შეუწყობს ხელს" / გ. კაპანაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 8 ივნისი. - N410. - გვ.7[MFN: 207097]
ირანი თავისი რეგიონული პოლიტიკის განსახორციელებლად საქართველოსთან დაახლოებას ცდილობს / ზ. ჭიაბერაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 11 მაისი. - N57. - გვ.1,2[MFN: 207099]
ბურდული, ლადო (ბოლნისის "სიონის" გენერალური დირექტორი და მთავარი მწვრთნელი)
ლადო ბურდული: ახალი მწვრთნელი გვეყოლება... : ინტერვიუ / ლ. ბურდული ; ჩაიწერა ა. კაკაურიძემ // ლელო. - თბილისი, 2015. - 12 ივნისი. - N113. - გვ.3[MFN: 207100]
უკრაინაში ომი განახლდა : ექსპერტთა შეფასებით, სეპარატისტთა ახალი სამხედრო კამპანიის მიზანი მარიუპოლის აღება და ყირიმთან სახმელეთო კავშირის დამყარებაა / ვახო შამუგია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N146. - გვ.4[MFN: 207102]
• იაცენიუკი, არსენ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ბასურინი, ედუარდ (ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს პრესსპიკერი, კომენტარის ავტორი); ინაური, გიორგი (ქართველი სამხედრო მიმომხილველი, კომენტარის ავტორი);