ნობელის პრემიის ახალი ლაურეატები ეკონომიკაში // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ოქტომბერი. - N280. - გვ.8[MFN: 20754]
პერსონალია:  ოსტრომი ელინორ (ნობელის პრემიის 2009 წლის ლაურეატი); უილიამსონი ოლივერ (ნობელის პრემიის 2009 წლის ლაურეატი).
მოხსენიებული პირები:  კრუგმანი პოლ (ნობელის პრემიის 2008 წლის ლაურეატი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ნობელის პრემიის ლაურეატები.
1. მიგრიაული, ნატა
ქართველი გლეხები რთველის სუბსიდირების მეთოდებით უკმაყოფილონი არიან : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 14-20 ოქტომბერი. - N32. - გვ.13[MFN: 20755]
UDC:  634.8.07(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  რთველი; სუბსიდირების პროგრამა.
სააკაშვილი ფავორიტ ბიზნესმენებზე ზრუნვას განაგრძობს და მარეგულირებელ კომისიებს აუქმებს // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 15-22 ოქტომბერი. - N36(555). - გვ.4[MFN: 20756]
UDC:  35.075.15(479.22)
ანოტაცია:  მარეგულირებელი კომისიებზე პრეზიდენტის მიერ მომზადებული "ეკონომიკური თავისუფლების აქტის" შესახებ
პერსონალია:  მელაძე გიორგი (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე); ცისკარიშვილი სოსო (ეკონომიკის ექსპერტი); ყურაშვილი ხატია (მარეგულირებელი კომისიის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი); ჩალაგაშვილი გურამ (ენერგეტიკისა და წყალმომარაგებისმარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარე); ნადირაძე მაია (ენერგეტიკის მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარე); ჩიქოვანი ირაკლი (კოუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარე); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა:  მარეგულირებელი კომისიები.
1. Грузинские эксперты положительно оценивают инициативу Клинтон // Свободная Грузия. - , 2009. - 17 октября. - N80-81. - С.4[MFN: 20757]
UDC:  355/359 + 327(479.22:73)
ანოტაცია:  Точка зрения экспертов о создании на оккупированных территориях Грузии буферных зон и допуска в них международных наблюдателей
მოხსენიებული პირები:  Рондели Александр (эксперт); Читидзе Ника (эксперт).
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; აშშ-საქართველოს ურთიერთობები.
"ქამრების შემოჭერა" სოციალურ ხარჯებს მაინც ვერ ზრდის. ფინანსთა სამინისტროს ბიუჯეტის კორექტირებას სთხოვენ // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ოქტომბერი. - N280. - გვ.9[MFN: 20758]
ანოტაცია:  საქართველოს 2010 წლის ბიუჯეტის პროექტზე
მოხსენიებული პირები:  ბაინდურაშვილი კახა (ფინანსთა მინისტრი); მელიქიშვილი ზურაბ (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2071 | 2072 | 2073 | 2074 | 2075 | 2076 | 2077 | 2078 | 2079 | 2080 | 2081 |  შემდეგი »  ბოლო »»