პატარა ფელეტონი // მუშა. - თბილისი, 1925. - 11 იანვარი. - N9. - გვ.3[MFN: 207745]
UDC:  821.353.1-7 + 94(100)"1914-1918"
ანოტაცია:  გერმანიის პროტესტი "კელნის ზონის" ტერიტორიაზე ფრანგებისა და ინგლისელების თარეშთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ფელეტონები; პირველი მსოფლიო ომი.
1. შარაშენიძე, თორნიკე (პოლიტოლოგი)
თორნიკე შარაშენიძე: "უსაფრთხო ცა ძვირი სიამოვნებაა" : რა სახის თავდაცვით იარაღს მიაწვდის საქართველოს საფრანგეთი : ინტერვიუ / თ. შარაშენიძე ; ესაუბრა ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - 18 ივნისი. - N140. - გვ.5[MFN: 207746]
UDC:  328.13 + 327](479.22:44)
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრასა და ფრანგულ მხარეს შორის პარიზში დადებული კოტრაქტის თაობაზე
პერსონალია:  ხიდაშელი თინა (თავდაცვის მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობები; სამინისტროები.
1. მუშათა და გლეხთა ინსპექციაში // მუშა. - თბილისი, 1925. - 11 იანვარი. - N9. - გვ.3[MFN: 207747]
ანოტაცია:  ინსპექციის სახალხო კომისრის განცხადება საბჭოთა ხელისუფლების პრესტიჟის დამცემთა მიმართ გატარებულ ღონისძიებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  დოლიძე ა. (საქართველოს მუშათა და გლეხთა ინსპექციის სახალხო კომისარი); კანდელაკი (მოქალაქე).
1. ბაკაშვილი, მამუკა
სააკაშვილისა და პუტინის შეხვედრა დიპლომატიურ წკიპურტებს ჰგავდა / მამუკა ბაკაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 21 ივნისი. - N169. - გვ.8[MFN: 207748]
UDC:  342.511 + 327](470:479.22)
კილაძე, თემურ (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  მაკარიძე, კოტე (დიზაინერი, კომენტარის ავტორი);  ბუცხრიკიძე, კოტე (სტუდენტი, კომენტარის ავტორი);  გურგენიძე, ბესიკ (პედაგოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოსა და რესეთის პრეზიდენტების შეხვედრის თაობაზე
თემატიკა:  პრეზიდენტები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. აბაშიძე, ზაზა
აბაშიძე: "დაუშვებელია, ხელნაწერთა ცენტრში დირექტორი კოლექტივმა აირჩიოს" : ცენტრის ახალი ხელმძღვანელი დაწესებულებაში ძირეულ ცვლილებებს არ გეგმავს : ინტერვიუ / ზაზა აბაშიძე ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 27 მაისი. - N138. - გვ.6[MFN: 207749]
UDC:  001.89 + 091](479.22)
ანოტაცია:  ისტორიკოსი, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი საუბრობს ცენტრში არსებული პრობლემებისა და მომავალი გეგმების შესახებ
1. პეტრიაშვილი, შოთა (N4 კლინიკური საავადმყოფოს გენდირექტორი)
ვის ხარჯზე უხდის ჭიპაშვილი ექიმებს ხელფასს : ინტერვიუ / შოთა პეტრიაშვილი ; ესაუბრა მერი ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 21 ივნისი. - N169. - გვ.8[MFN: 207750]
UDC:  614.25 + 336](479.22)
ანოტაცია:  ჯანდაცვის სამინისტროს ინიციატივაზე სასწრაფო-გადაუდებელი სტაციონარული პროგრამების დაფინანსების გაორმაგების შესახებ
თემატიკა:  ექიმები; დაფინანსება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 20770 | 20771 | 20772 | 20773 | 20774 | 20775 | 20776 | 20777 | 20778 | 20779 | 20780 |  შემდეგი »  ბოლო »»