პატარა ფელეტონი // მუშა . - თბილისი, 1925. - 11 იანვარი. - N9. - გვ.3[MFN: 207745 ]
UDC: 821.353.1-7 + 94(100)"1914-1918"
ანოტაცია: გერმანიის პროტესტი "კელნის ზონის" ტერიტორიაზე ფრანგებისა და ინგლისელების თარეშთან დაკავშირებით
თემატიკა: ფელეტონები ; პირველი მსოფლიო ომი .
შარაშენიძე, თორნიკე (პოლიტოლოგი)
თორნიკე შარაშენიძე: "უსაფრთხო ცა ძვირი სიამოვნებაა" : რა სახის თავდაცვით იარაღს მიაწვდის საქართველოს საფრანგეთი : ინტერვიუ / თ. შარაშენიძე ; ესაუბრა ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2015. - 18 ივნისი. - N140. - გვ.5[MFN: 207746 ]
UDC: 328.13 + 327](479.22:44)
ანოტაცია: საქართველოს თავდაცვის სამინისტრასა და ფრანგულ მხარეს შორის პარიზში დადებული კოტრაქტის თაობაზე
პერსონალია: ხიდაშელი თინა (თავდაცვის მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობები ; სამინისტროები .
მუშათა და გლეხთა ინსპექციაში // მუშა . - თბილისი, 1925. - 11 იანვარი. - N9. - გვ.3[MFN: 207747 ]
ანოტაცია: ინსპექციის სახალხო კომისრის განცხადება საბჭოთა ხელისუფლების პრესტიჟის დამცემთა მიმართ გატარებულ ღონისძიებებთან დაკავშირებით
პერსონალია: დოლიძე ა. (საქართველოს მუშათა და გლეხთა ინსპექციის სახალხო კომისარი); კანდელაკი (მოქალაქე).
ბაკაშვილი, მამუკა
სააკაშვილისა და პუტინის შეხვედრა დიპლომატიურ წკიპურტებს ჰგავდა / მამუკა ბაკაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2006. - 21 ივნისი. - N169. - გვ.8[MFN: 207748 ]
UDC: 342.511 + 327](470:479.22)
• კილაძე, თემურ (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი); მაკარიძე, კოტე (დიზაინერი, კომენტარის ავტორი); ბუცხრიკიძე, კოტე (სტუდენტი, კომენტარის ავტორი); გურგენიძე, ბესიკ (პედაგოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოსა და რესეთის პრეზიდენტების შეხვედრის თაობაზე
თემატიკა: პრეზიდენტები ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
აბაშიძე, ზაზა
აბაშიძე: "დაუშვებელია, ხელნაწერთა ცენტრში დირექტორი კოლექტივმა აირჩიოს" : ცენტრის ახალი ხელმძღვანელი დაწესებულებაში ძირეულ ცვლილებებს არ გეგმავს : ინტერვიუ / ზაზა აბაშიძე ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 27 მაისი. - N138. - გვ.6[MFN: 207749 ]
UDC: 001.89 + 091](479.22)
ანოტაცია: ისტორიკოსი, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი საუბრობს ცენტრში არსებული პრობლემებისა და მომავალი გეგმების შესახებ
თემატიკა: ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი .
პეტრიაშვილი, შოთა (N4 კლინიკური საავადმყოფოს გენდირექტორი)
ვის ხარჯზე უხდის ჭიპაშვილი ექიმებს ხელფასს : ინტერვიუ / შოთა პეტრიაშვილი ; ესაუბრა მერი ნამორაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2006. - 21 ივნისი. - N169. - გვ.8[MFN: 207750 ]
UDC: 614.25 + 336](479.22)
ანოტაცია: ჯანდაცვის სამინისტროს ინიციატივაზე სასწრაფო-გადაუდებელი სტაციონარული პროგრამების დაფინანსების გაორმაგების შესახებ
თემატიკა: ექიმები ; დაფინანსება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 20770 | 20771 | 20772 | 20773 | 20774 | 20775 | 20776 | 20777 | 20778 | 20779 | 20780 | შემდეგი » ბოლო »»