"ახლა მე და აზდაკი ტოლები ვართ და უფრო ადვილად ვუგებთ ერთმანეთს" : იუბილარი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.19[MFN: 209173]
ანოტაცია:  რამაზ ჩხიკვაძის ცხოვრებისა და შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ჩხიკვაძე რამაზ (მსახიობი); გურაბანიძე ნოდარ (თეატრმცოდნე); ჩოხელი ნოდარ (მწერალი); ლაღიძე სოსო (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  გენიალური სახეები.
1. ტვენი, მარკ
როგორ გამაპამპულეს ნიუ-იორკში : უცხოური ნოველა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.20[MFN: 209174]
თემატიკა:  ნოველა.
1. იულია და პრეზიდენტი ისევ ერთად არიან : Коммерсант : საზღვარგარეთის ქვეყნები / გვერდი მოამზადა ნანა ანტონოვა-ილურიძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.26[MFN: 209175]
პერსონალია:  იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); ტიმოშენკო იულია (უკრაინის ყოფილი პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები; შერიგება.
1. ჩავესი ამერიკას ემუქრება, ნავთობის გარეშე დაგტოვებო : BBC : საზღვარგარეთის ქვეყნები / გვერდი მოამზადა ნანა ანტონოვა-ილურიძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.26[MFN: 209176]
ფოტოები:  ჩავესი უგო
პერსონალია:  ჩავესი უგო (ვენესუელის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ვენესუელა. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მჭიდრო კავშირი; დაძაბულობა.
1. კადიროვმა ბერეზოვსკი ადამიანების გატაცებაში დაადანაშაულა : Итоги : საზღვარგარეთის ქვეყნები / გვერდი მოამზადა ნანა ანტონოვა-ილურიძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.26[MFN: 209177]
პერსონალია:  კადიროვი რამზან (ჩეჩნეთის ხელმძღვანელი); ბერეზოვსკი ბორის (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ჩეჩნეთი. პოლიტიკა. რუსი ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  მასობრივი გატაცებები; "ბოევიკების" დაფინანსება; დანაშაული.
1. ბუშმა არ იცოდა, პორტები არაბებს რომ უნდა გაეკონტროლებინათ : LENTA.RU : საზღვარგარეთის ქვეყნები / გვერდი მოამზადა ნანა ანტონოვა-ილურიძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.26[MFN: 209178]
თემატიკა:  ამერიკის შეერთებული შტატები. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  გარიგება.
1. ალიხანაშვილი, გია
ეკონომიკური პრობლემები სარეკლამო ბაზარზეც უარყოფითად აისახება : როგორ წამოვიწყოთ საკუთარი ბიზნესი / ესაუბრა თამარ სუჯაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.26[MFN: 209179]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გია ალიხანაშვილთან ქართული ბიზნესის განვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალიხანაშვილი გია ("GAA ჰოლდინგის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ბიზნესი. ქართველი ბიზნესმენები.
"წელს აბიტურიენტებს შეუძლიათ რეგისტრაცია სკოლებშიც გაიარონ" : "სავარაუდოდ, გამოცდები 10 ივლისს დაიწყება" / ესაუბრა მარი ზანდუკელი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 27 თებერვალი - 5 მარტი. - N9 (574). - გვ.27[MFN: 209180]
ანოტაცია:  ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე მოსალოდნელი სიახლეების შესახებ
პერსონალია:  მიმინოშვილი მაია (შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  გამოცდებისთვის სამზადისი.