როგორი იქნება ერთიანი ეროვნული გამოცდები : ინტერვიუ / მ. მიმინოშვილი ; ესაუბრა ლ. თვალაბეიშვილი // ახალი განათლება. - , 2009. - 15-21 ოქტომბერი. - N30. - გვ.1,2-3[MFN: 20939]
ფოტოები:  მაია მიმინოშვილი
პერსონალია:  მიმინოშვილი მაია (ერთიანი ეროვნული გამოცდების ცენტრის დირექტორი).
1. იაშვილი, მიშა
"არაჩვეულებრივი გამოფენა" რაჭას ეწვია. მე ვარ 80-იანელების ერთ-ერთი წევრი და რაც ვისწავლე, იმის ვალს ვუბრუნებ ჩემს ქვეყანას : ინტერვიუ / მიშა იაშვილი ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2009. - 3 ოქტომბერი. - N266. - გვ.10[MFN: 20940]
UDC:  75 + 069.9(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი "არაჩვეულებრივი გამოფენის" - 80-იანელების მოძრავი გამოფენის ორგანიზატორთან
თემატიკა:  მხატვრები; გამოფენები.
ხელისუფლება TV 25-ს ხურავს! ვინ იქნება შემდეგი? აჭარის ტელეკომპანიას ასლან აბაშიძის მიერ შეჭმულ ფულს სთხოვენ // ვერსია. - , 2009. - 23-25 ოქტომბერი. - N113(321). - გვ.4[MFN: 20941]
პერსონალია:  ანიკაშვილი მაგდა ("ქრისტიან-დემოკრატი"); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" წარმომადგენელი); ღლონტი მამუკა (ტელეკომპანია "მაესტროს" დამფუძნებელი).
მოხსენიებული პირები:  ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" აღმასრულებელი მდივანი); გვასალია ავთანდილ (TV 25-ის კომერციული დირექტორი); ხიდაშელი თამარ (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის პრეზიდენტი).
არც ბაზები, არც რადარები, სავარაუდოდ პატიმრები. აშშ საქართველოში სამხედრო ბაზებისა და რადარების განლაგებას არ გეგმავს // რეზონანსი. - , 2009. - 21 ოქტომბერი. - N284. - გვ.1,4[MFN: 20942]
ანოტაცია:  აშშ-ის თავდაცვის მდივნის მოადგილის, ალექსანდრ ვერშბოუს ვიზიტი საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  აბაშიძე ზურაბ (ექსპერტი).
თემატიკა:  საქართველო-აშშ-ის ურთიერთობები.
1. სკოლა-გიმნაზია "პირველი" // ახალი განათლება. - , 2009. - 15-21 ოქტომბერი. - N30. - გვ.4[MFN: 20943]
UDC:  373 + 373.5(479.22)
ანოტაცია:  სკოლის მისიის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ოქროჯანაშვილი ნინო (სკოლა-გიმნაზია "პირველის" დირექტორი).
ორგანიზაცია:  სკოლა-გიმნაზია "პირველი".
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; კერძო სკოლები.
1. გაგოშიძე, თამარ
ყველაზე სერიოზულ დამნაშავეშიც კი არის რესურსი, რომელიც არავინ გამოიყენა : ინტერვიუ / თ. გაგოშიძე ; ესაუბრა მ. ყიფიანი // ახალი განათლება. - , 2009. - 15-21 ოქტომბერი. - N30. - გვ.5,6[MFN: 20944]
UDC:  159.9 + 343(479.22)