კავკასიაში პროექტი - "ევროუნარები" ევროპის გაერთიანებისა და ევროპაში ინტეგრაციის ხელშეწყობისთვის - ხორციელდება // რეზონანსი. - , 2009. - 3 ოქტომბერი. - N266. - გვ.10[MFN: 20962]
ანოტაცია: პროექტ "ევროუნარების" შესახებ, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს ადგილობრივ სახელმწიფო სტრუქტურების უკეთ მართვაში
ქართველთა გენეტიკური პათოლოგიები. რატომ აინტერესებთ მშობლებს ბავშვის სქესი და არა მისი ჯანმრთელობა / ირაკლი ჯოლოხავა ; მოამზადა თამარ ლომსაძემ // ვერსია. - , 2009. - 23-25 ოქტომბერი. - N113(321). - გვ.7[MFN: 20963]
კახა ჯამბურია: "სასკოლო სახელმძღვანელო არ მომწონს, მაგრამ სამინისტროში თქვეს, უკეთესი არ გვქონდა და იმიტომ დავამტკიცეთო" სასკოლო პროგრამაში "ვეფხისტყაოსანი" შეკვეცეს და "ოსტატი და მარგარიტა" დაამატეს : ინტერვიუ / კახა ჯამბურია ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2009. - 23-25 ოქტომბერი. - N113(321). - გვ.8[MFN: 20967]
იპოვეთ თქვენი ჯინსი... რა უნდა იცოდეთ ჯინსის შეძენისას და როგორ უნდა მოვუაროთ მას // ვერსია. - , 2009. - 23-25 ოქტომბერი. - N113(321). - გვ.9[MFN: 20970]