ფრთხილად ბოტულიზმთან! // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2007. - 5 - 11 მარტი. - N10 (627). - გვ.29[MFN: 210313 ]
საკვანძო სიტყვები: დაავადება ; კონსერვები ; ბაქტერიები .
შესაძლოა, მომგებიანი წამგებიანი გახდეს : რომელ სადაზღვევო კომპანიას უნდა მიმართონ უკიდურესად ღარიბებმა // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2007. - 5 - 11 მარტი. - N10 (627). - გვ.30[MFN: 210314 ]
პერსონალია: ურუშაძე სანდრო (საქართველოს ჯანმრთელობის, შრომისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მრჩეველი); ფესტვენიძე ბესიკ ("ჯი პი აი ჰოლდინგის" სამედიცინო პროექტის დირექტორი); გოგიჩაიშვილი თორნიკე (სადაზღვეო კომპანია "ალდაგი ბი სი აის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: სადაზღვევო პოლისები .
ნონეშვილი, იოსებ
ქალი - მსგავსი გაზაფხულის : შენ საქართველოს დედოფლობა დაგმშვენდებოდა... : [ლექსი] / გვერდი მოამზადა მანანა ჯანელიძემ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2007. - 5 - 11 მარტი. - N10 (627). - გვ.31[MFN: 210315 ]
მაჭავარიანი, მუხრან
ქალი - მსგავსი გაზაფხულის : [ლექსები] / გვერდი მოამზადა მანანა ჯანელიძემ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2007. - 5 - 11 მარტი. - N10 (627). - გვ.31[MFN: 210316 ]
ჩოხელი, გოდერძი
ქალი - მსგავსი გაზაფხულის : იაზე ჭრელი პეპელა დაჯდა : აქედან კარგად ჩანს საქართველო : [ლექსები] / გვერდი მოამზადა მანანა ჯანელიძემ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2007. - 5 - 11 მარტი. - N10 (627). - გვ.31[MFN: 210317 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 21027 | 21028 | 21029 | 21030 | 21031 | 21032 | 21033 | 21034 | 21035 | 21036 | 21037 | შემდეგი » ბოლო »»