ინგუში ოპოზიციონერი მაკშარიპ აუშევი მოკლეს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.2[MFN: 21201]
UDC:  343.341 + 343.61(479.22)
პერსონალია:  აუშევი მაკშარიპ (ინგუშეთის ოპოზიციის ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  კასრელიშვილი ზაალ (კავკასიელ ხალხთა კონფედერაციის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ყაბარდო-ბალყარეთი.
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები; მკვლელობა.
1. ქართული პრესის თავისუფლების ხარისხი გაუმჯობესდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.3[MFN: 21202]
UDC:  070.13(479.22)
ანოტაცია:  საერთაშორისო ორგანიზაცია "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე"-ს მონაცემები
ორგანიზაცია:  "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე" - საერთაშორისო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  პრესის თავისუფლება.
საკვანძო სიტყვები:  რეიტინგი.
განჩინება საჯარო შეტყობინების შესახებ. 28 სექტემბერი, 2009 წელი, ქ. რუსთავი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.9[MFN: 21203]
ანოტაცია:  თანხის ანაზღაურება
პერსონალია:  ნინაშვილი გიორგი (მოპასუხე); გრიგალაშვილი ვეფხია (თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო.
პოლიტოლოგი ჩატარებულ გამოკვლევებს არ ენდობა : ინტერვიუ / რ. საყვარელიძე ; ესაუბრა თ. ოსმანოვა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.2[MFN: 21204]
UDC:  329.052 + 341(479.22)
ანოტაცია:  საერთაშორისო ორგანიზაცია "გრინბერგის" მიერ ჩატარებული კვლევების შესახებ, რომელიც ოპოზიური პარტიების რეიტინგებს ასახავს
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი).
ორგანიზაცია:  საერთაშორისო ორგანიზაცია "გრინბერგი".
თემატიკა:  ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები; სერთაშორისო კვლევები.
1. Торнборг, Натан
Мир по Мише / Натан Торнборг ; Подготовил "Time" // Свободная Грузия. - , 2009. - 24 октября. - N82-83. - С.6[MFN: 21205]
ანოტაცია:  Журналист - о политике президента Грузии Михаила Саакашвили после августовской войны 2008 года
მოხსენიებული პირები:  Торнбург Натан (журналист "Time").
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტები.
1. ცანავა, ლელა
დაუსწრებელი გადაწყვეტილება საქართველოს სახელით. 07 ნოემბერი, 2008 წელი, ქ. ბათუმი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.10[MFN: 21206]
ანოტაცია:  თანხის დაკისრება
პერსონალია:  აბაშიძე ჯემალ (მოსარჩელე); ნაგერვაძე მამია (მოპასუხე).
1. ჩოჩიშვილი, გიორგი
ჩავლილ ამბავზე, რომელიც არასოდეს ჩაივლის // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.14[MFN: 21207]
UDC:  271.2-726.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის შეურაცხმყოფელი ვიდეორგოლების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  თუთბერიძე ეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს პატრიარქები; ანტიეკლესიური პოლიტიკა.
1. არაბებმა საქართველოში რეკორდული რაოდენობის ცხვარი შეიძინეს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.3[MFN: 21208]
UDC:  339.5(479.22)
თემატიკა:  საგარეო ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ცხვარი.
1. შუშიაშვილი, თამარ
განჩინება საქართველოს სახელით საჯარო პუბლიკაციის გამოტანის შესახებ. 19 ოქტომბერი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.11[MFN: 21209]